Najsmaczniejsze dania z cykorii. 6 przepisów na kreatywne i efektowne dania
Cykoria to roślina, która sławę zyskała już w starożytności dzięki swoim właściwościom zdrowotnym. Zobacz co warto wiedzieć o cykorii, jak wpływa na nasz organizm oraz jak można ją wykorzystać w kuchni.
Jest ot roślina, której uprawę zapoczątkowali Belgowie w XIX wieku. Należy do ro ślin zielonych z rodziny astrowatych. Z biegiem lat cykoria zyskała kilka rodzai gatunków. Możemy spotkać trzy rodzaje cykorii. Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wykorzystywali cykorię do produkcji win, syropów, toników oczyszczających organizm i wspomagających trawienie. Leczniczo stosowano ją w niewydolności wątroby, żółtaczce, zatwardzeniu, leczeniu opryszczki i problemów skórnych.
Cykoria uważana była też za roślinę magiczną i wykorzystywana była w czarnej magii. Roślina rosła w ciemnościach, była blada i krucha i ludzie się jej bali. Do dziś używamy sformułowania „mieć cykorię”, czyli po prostu bać się.
Pierwsza to cykoria sałatowa, która swoją popularność zawdzięcza smakowi liści. Drugą odmianą jest cykoria korzeniowa, z której pozyskuje się korzeń i stosuje bezkofeinowy zamiennik kawy. Ostatnim gatunkiem jest cykoria korzeniowa biała, która jest uprawiana dla żółtych, jadalnych korzeni.
Kupując cykorię zwróć uwagę na kolory. Świeża sałata powinna być jasnozielona oraz chrupiąca. Natomiast liście są zbite w twardą główkę oraz lekko zwinięte. Nie kupuj cykorii, która posiada choćby male przebarwienia czy brązowe plamki. Przechowuj cykorię w lodówce maksymalnie do pięciu dni. W sklepach dostępna jest między listopadem a kwietniem.
Właściwości cykorii dla zdrowia
Cykoria przede wszystkim jest bogata w mnóstwo witamin oraz składników mineralnych. Znajdziesz w niej witaminy z grupy A, B1, B2, C, E oraz K. Cykoria to roślina idealna dla osób na diecie, ponieważ 100 g rośliny zawiera jedynie 21 kalorii.
Wystarczy regularnie jadać cykorię, aby uzupełnić wszelkie ubytki składników odżywczych w organizmie. Głównie chodzi o fosfor, żelazo, selen, magnez, cynk, wapń oraz potas. Ponad to cykoria zawiera kwas foliowy, który jest szczególnie polecany kobietom w ciąży. Natomiast spora dawka błonnika pomoże Ci zwalczyć zaparcia oraz usprawni perystaltykę jelit.
Z kolei lektucyny oraz laktukopikryny powodują, że cykoria ma gorzki smak oraz dzięki temu regulują pracę wątroby. Dodatkowo roślina usprawni pracę Twojej wątroby i wspomoże przemianę materii. Obniży również poziom cholesterolu i wyreguluje poziom cukru we krwi.
Witamina A w cykorii zadba o Twój piękny wygląd, wygładzając skórę i zapobiegając powstawaniu zmarszczek i przebarwień skóry. Wzmocni również Twoje włosy i paznokcie, a także pomoże leczyć stany zapalne skóry, trądzik i łuszczycę.
Cykoria duszona z tymiankiem
Co kupić?
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 główki cykorii
- 1 szalotka, posiekana
- 2 gałązki tymianku
- 1 liść laurowy
- 1 szczypta soli
- 1 szczypta pieprzu czarnego, świeżo mielonego
Przygotowanie:
Rozgrzej olej na średnim ogniu. Połóż główki cykorii, szalotki i liść laurowy. Całość smaż przez 2 minuty, aż będą złote z obu stron, obracając delikatnie. Dolej 2 łyżki wody, a następnie zmniejsz ogień do minimum i przykryj rondel. Duś danie na wolnym ogniu przez 20-25 minut, aż główki cykorii zmiękną. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Danie podawaj z sosem z dodatkiem świeżych gałązek tymianku.
Sałatka z cykorii, gruszki i granatu
Co kupić?
- 2 główki cykorii, podzielone na liście
- 75 g rukwi wodnej/rzeżuchy
- 2 dojrzałe gruszki, obrane, pokrojone
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
- 200 g sera typu Stilton
- 50 g nasion granatu
Przygotowanie:
Liście cykorii należy dokładnie umyć i osuszyć a następnie włożyć do salaterki i dodać rzeżuchę lub liście rukwi. Plasterki gruszki wymocz w soku z cytryny, a następnie dodaj je do salaterki. Wymieszaj oliwę z pozostałym sokiem z cytryny i szczyptą pieprzu. Pokrusz ser Stilton na kawałki i dodaj je do salaterki. Polej sosem z cytryny i nasionami granatu.
Zupa z cykorii
Co kupić?:
- por
- cebula
- cykoria
- cheddar
- śmietana 12 %
- pieprz
- grzanki
Przygotowanie:
Warzywa należy ugotować w bulionie warzywnym aż do miękkości. Całość zmiksuj, dodaj śmietanę oraz pieprz. Podawaj posypane serem oraz z grzankami.
Cykoria z miodem i orzechami
Co kupić?:
- 4 główki cykorii
- 75 g sera typu Stilton
- 60 g orzechów włoskich, prażonych
Dressing: - 20-25 ml płynnego miodu
- 20-25 ml angielskiej musztardy
- 50 ml oleju orzechowego
- 50 ml oliwy z oliwek
- sól morska i czarny pieprz
Przygotowanie:
Liście cykorii rozdzielić, umyć i osuszyć, po czym ułożyć na talerzach. Pokruszyć ser Stilton i posypać lekko rozgniecionymi orzechami włoskimi. Przygotować sos, przyprawić solą i pieprzem do smaku. Sałatkę skropić sosem.
Faszerowana cykoria z łososiem
Co kupić?:
- jedna gruba cykoria
- 20 dag wędzonego łososia
- limonka
- 1/2 pęczka świeżego szczypiorku
- łyżka majonezu dekoracyjnego
Przygotowanie:
Limonkę (ewentualnie cytrynę) sparzyć, zetrzeć z niej skórkę, wycisnąć sok. Łososia nożem pokroić w drobniutką kosteczkę, posiekać szczypiorek. Wymieszać łososia ze skórką i sokiem z limonki oraz szczypiorkiem. Listki cykorii poodrywać od głąba, nakładać sałatkę i dekorować majonezem.
Cykoria zapiekana
Co kupić ?:
- 30 g masła
- 2 duże cykorie
- sok z 1 cytryny
- 3 łyżki cukru
- 200 ml bulionu z kurczaka
- 5-6 ziemniaków
- bułka tarta lub ser typu Gruyere
Przygotowanie:
Roztopić masło w dużym rondlu/patelni, przekroić główki cykorii na pół, umieścić przeciętą stroną na patelni delikatnie smażyć przez kilka minut po obu stronach. Następnie pokropić sokiem z cytryny, posypać cukrem, znowu obrócić stroną przecięcia do dołu i karmelizować 1-2 minuty. Dodać bulion, przykryć i dusić na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Dodać przyprawy (cukier, sól, pieprz sok z cytryny w razie potrzeby). Obrać i pokroić ziemniaki, gotować przez 10-15 minut. Osączyć i odparować, przełożyć do blaszki/naczynia do pieczenia, ułożyć na nich duszone cykorie, polać sosem z duszenia, posypać bułką tartą lub serem Gruyere po wierzchu i piec przez 20-30 minut.