Najpopularniejsze narzędzia ortodontyczne stosowane przez dentystów

4 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ortodoncja to dyscyplina stomatologiczna zajmująca się profilaktyką i korygowaniem wszelkiego rodzaju schorzeń oraz dysfunkcji występujących w obrębie narządu żucia, zaburzających jego funkcjonalność lub estetykę. Do leczenia ortodontycznego kwalifikują się między innymi wady zgryzu, w tym przodozgryz, tyłozgryz, szparowatość i stłoczenie zębów. Niezależnie od tego, czy nieprawidłowości te są wrodzone, czy też nabyte, ich usunięcie wiąże się często z długim i żmudnym procesem diagnostyczno-terapeutycznym, który wymaga od pacjenta mnóstwo cierpliwości, od stomatologa zaś – specyficznych kompetencji, w tym umiejętności obsługi specjalistycznych narzędzi służących do zakładania, zdejmowania i dostosowywania poszczególnych elementów aparatu ortodontycznego.

lekarz dentysta

Jakie narzędzia ortodontyczne są najpopularniejsze?

Najważniejszymi narzędziami, jakich stomatolog specjalizujący się w ortodoncji potrzebuje w swojej pracy, są zgłębniki, kleszcze i pincety. Zgłębniki służą do diagnostyki, kleszcze i pincety natomiast mają za zadanie pomóc w precyzyjnym chwytaniu drobnych elementów, takich jak ligatury. Każde z tych narzędzi dostępne jest w wielu różnych modelach różniących się budową i przeznaczeniem, przykładowo wśród kleszczy można znaleźć modele proste i zakrzywione, w tym dystalne, ekstrakcyjne i kramponowe, wśród pincet z kolei wyróżniamy między innymi modele z pozycjonerami oraz samozaciskowe. Dzięki tym instrumentom możliwe jest zakładanie i zdejmowanie ligatur, formowanie pierścieni i koron, docinanie i doginanie drutu oraz wiele innych zabiegów ortodontycznych.

Jaka jest najlepsza marka narzędzi ortodontycznych?

Na polskim rynku działa wielu producentów narzędzi ortodontycznych, jednak najczęściej polecanym jest Chirmed. Narzędzia ortodontyczne marki Chirmed wykonywane są z wysokiej jakości materiałów o dużej wytrzymałości eksploatacyjnej, dlatego można je znaleźć na wyposażeniu większości gabinetów stomatologicznych w naszym kraju. Oferta tego producenta obejmuje nie tylko wspomniane wcześniej zgłębniki, kleszcze i pincety, ale też wiele innych narzędzi przydatnych w każdej specjalizacji stomatologicznej – a wszystko to w dobrej, wyjątkowo przystępnej cenie.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz