Najlepsze rady na płacz i uspokojenie dziecka

27 stycznia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Jesteś świeżo upieczoną mamą? To doskonale wiesz jakie to cudowne uczucie, jednak czasami zdarza się tak, że nasz maluszek nie przestaje płakać. Usypianie, karmienie, zabawa, przytulanie nic nie pomaga, a Tobie kończą się pomysły? Poznaj tego przyczyny oraz sposoby na uspokajanie.

dziecko

W pierwszych miesiącach swojego życia maluszek może komunikować się z nami tylko za pomocą płaczu. Dopóki nie nauczy się mówić, to usiłuje całym sobą przekazać nam swoje myśli i potrzeby. Jego odgłosy zaczynają się od marudzenia, poprzez kwilenie kończąc na płakaniu. Oczywiście ten ostatni etap najbardziej daje się rodzicom we znaki i wzbudza najwięcej niepokoju. Jak rozpoznać płacz sygnalizujący ból, czy cierpienie od płaczu związanego z danymi potrzebami, czy niezadowoleniem?

Głód, złość, zimno

Gwałtowny ruch rączek i nóżek na boki

Inaczej nazywany odruchem Moro. Dzieci reagują w ten sposób na niespodziewany ruch rodzica i jest całkowicie naturalny. Zazwyczaj ustępuje przed końcem pierwszego miesiąca.

Kwilenie, pokasływanie i rytmiczny płacz

Te odgłosy świadczą o tym, że malec jest głodny. Dodatkowo przekrzywia główkę na bok, tak jak układa ją przy piersi, a zaciśnięte piąstki przykłada do buzi. Jeżeli masz jednak wątpliwości, to przyłóż palec do jego ust i jeżeli zacznie go ssać, to z pewnością burczy mu w brzuszku. Warto również zapisywać sobie godziny, w których karmisz dziecko, aby lepiej to kontrolować i rozpoznawać sygnały.

Zaciśnięte piąstki i napięte ciało

To ewidentna złość maluszka. Najczęściej powodem takiego zdenerwowania jest brak zainteresowania ze strony rodziców.

Drżenie dolnej wargi

Tutaj mogą być dwa sposoby odczytywania. Czasami to zjawisko zupełnie nic nie znaczy, a czasem jest oznaką tego, że dziecko zmarzło i jest mu zimno. Dla pewności przyłóż dłoń do karku bobasa – jeżeli jest chłodny, to trzeba maluszka  cieplej ubrać lub okryć.

głodne dziecko

Zły smak mleka, zmęczenie, znudzenie

Zaciśnięte usta, krzywienie się podczas ssania piersi

Może być oznaką niezbyt dobrego smaku mleka. Do takich zmian przyczynia się jedzenie czosnku, cebuli,  potraw bardzo słonych lub gorzkawych, kuchni chińskiej lub meksykańskiej.  Postaraj się wyeliminować ze swojej diety takie produkty, a wszystko wróci do normy.

Kapryszenie i rozdrażnienie 

Sygnalizują, że maluszek jest zmęczony zbyt dużą ilością bodźców. Największy problem pojawia się, kiedy dziecko nie uśnie w porę i zmęczenie się powiększy, ponieważ takie marudzenie może szybko przemienić się w głośny płacz. Przed histerią pociecha daje sygnały, na które warto zwrócić uwagę i szybko zapobiec bezsennej nocy. Kapryszeniu towarzyszy ziewanie, wyginanie się, tarcie oczek, łapanie się za uszko, chaotyczne machanie rączkami i odwracanie główki od światła. Najlepiej pomóż dziecku jak najszybciej. Zasłoń okna, ponoś na rękach, wykąp go i zaśpiewaj kołysankę. Dodatkowo wyłącz wszystkie sprzęty grające typu telewizor czy radio.

Kwilenie i popłakiwanie

Kiedy Twój maluszek ma już kilka miesięcy i doskonale zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje w otoczeniu, to może odczuwać nudę. Takie zachowanie ma Ci uświadomić, że maleństwo chce zmienić pozycję lub otoczenie. Spróbuj wtedy włączyć karuzelę nad łóżeczkiem, albo jakieś zabawki. Możesz też zacząć np. sprzątać w pokoju, wtedy pociecha zacznie Cię obserwować i zapomni o znudzeniu.

znudzone dziecko

Kolka

Kiedy znienacka Twoje maleństwo zaczyna gwałtownie, piskliwie i bardzo głośno płakać to znaczy, że dopadła go kolka jelitowa. Czasami dziecko nawet wstrzymuje oddech i zanosi się płaczem. Dodatkowo napręża całe ciałko, jego nóżki są naprężone, buzia cała pomarszczona, czerwona i wykrzywiona. W niektórych przypadkach pociecha może głośno oddawać gazy, ulewać pokarm, a nawet zwymiotować.

Sposoby na kolkę:

  • Weź malca na ręce i noś tak, aby głowa była wyżej niż reszta ciała. Jego brzuszek przyłóż do swojego przedramienia. Dzięki temu pomożesz malcowi odprowadzić gazy z brzuszka.
  • Należy ogrzać dziecko poprzez kąpiel, ciepły ręcznik, termofor lub specjalny okład.
  • Połóż pociechę brzuszkiem na swoim brzuchu i delikatnie masuj jego plecki.
  • Masuj delikatnie brzuszek dzieciątka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem używaj na przemian obu dłoni.
  • Udaj się do apteki po specjalne leki, które załagodzą kolkę. Większość zawiera bezpieczny wyciąg z kopru lub rumianku.
  • Jeżeli karmisz dziecko piersią, to w łatwy sposób możesz mu pomóc. Wystarczy, że będziesz pić herbatkę antykolkową, której składniki przechodzą do mleka. Jednak wtedy nie podawaj dziecku więcej leków bez konsultacji z lekarzem.

Znalezione obrazy dla zapytania colic baby

Zbyt ciepło, przejedzenie, ząbkowanie

Miauczenie jak kotek

Takie śmieszne dźwięki sugerują, że maluszek chce się przytulić do rodziców. Dodatkowo może rozglądać się na boki w poszukiwaniu wzrokiem mamy lub taty. Wtedy wystarczy tylko przytulić dziecko, a natychmiast się uspokoi.

Zachowanie podobne do dyszenia

Prawdopodobnie oznacza, że dziecku jest za gorąco. Tutaj postępujemy podobnie jak przy wychłodzeniu. Przyłóż rękę do karku malucha i zobacz, czy nie jest przypadkiem rozgrzany lub spocony to od razu zdejmij nadmiar ubranek i kocyki. Możesz też przewietrzyć mieszkanie. Staraj się utrzymywać temperaturę w mieszkaniu nie większą niż 22 stopnie.

Niezadowolenie po karmieniu

Marudzenie przechodzące w płacz tuż po jedzeniu to oznaka przejedzenia. Może to powodować bóle brzuszka. Pamiętaj, aby nie karmić dziecka na każde marudzenie, ponieważ może się to właśnie tak kończyć. Ponoś chwilę malca, ale zabezpiecz swoje ramię chustą, ponieważ może mu się troszkę ulać. Dziecko odłóż do łóżeczka dopiero kiedy mu się odbije. Warto też pomasować dziecku brzuszek.

Płacz z obfitym ślinieniem

Popłakiwanie, głośny płacz, ślinienie się, a nawet temperatura to oznaki niezbyt ciekawego etapu maluszka, czyli ząbkowania. Pomimo iż ząbki wyżynają się zazwyczaj w 6 miesiącu życia, jednak objawy mogą się pojawić nawet w 3 miesiącu. Jeżeli nie jesteś pewna co do przyczyny płaczu zajrzyj maluszkowi do buzi. Dziąsła są wtedy rozpulchnione oraz zaczerwienione. Dodatkowo dziecko może zacząć wpychać wszystko co na potka do buzi. Możesz dawać maluchowi schłodzony w lodówce gryzak, a dziąsła smarować specjalnym żelem łagodzącym. W drodze wyjątku podaj leki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem.

Znalezione obrazy dla zapytania growing teeth baby