Księga rekordów Guinnessa to informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata. Księga miała początkowo bawić sensacyjno-humorystycznymi informacjami bywalców piwiarni, z czasem stała się prestiżową publikacją w świecie. Tytuł księgi wywodzi się od znanej irlandzkiej rodziny Guinness, piwowarów, właścicieli browaru w Dublinie w XIX w. Dziś Guinness PLC z siedzibą w Londynie ma swe oddziały na całym świecie (w 120 krajach).
Rolf Bucholz z Niemiec ma łącznie 453 kolczyków. Dał się tyle razy przekłuć, by znaleźć się w Księdze rekordów Guinnessa.
Etibar Elchiyev pozuje z 50 łyżeczkami „przyklejonymi” do ciała. Gruzin pobił światowy rekord w ilości łyżeczek na ludzkim ciele.
Pszczelarz She Ping pobił rekord świata – pokrył się żywym płaszczem utworzonym przez ponad 33 kilogramy pszczół (ok. 331 tys. pszczół).
Meksykańscy robotnicy przygotowują największą kanapkę na świecie, na głównym placu Zocalo w Mexico City, 24 kwietnia 2004. Kanapka, ważyła 3,178 kg i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa kanapka na świecie.
Pan Peter Glazebrook, emerytowany nadzorca budowlany z miejscowości Harrogate w Wielkiej Brytanii wyhodował najcięższą cebulę na świecie. Rekordowe warzywo waży 8,15 kg.
Brian Spotts z USA ustawia w pionie 439 jaj. Rekord został pobity w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Melbourne 14 września 2005 roku.
22-letni Nepalczyk Thaneswor Guragai podczas bicia rekordu Guinnessa w obracaniu piłki do koszykówki na trzymanej w ustach szczoteczce do zębów. Do Guragaia należy również rekord w długości kręcenia piłki na palcu ręki – wynosi on 30 minut.
Nad Bukaresztem przeleciał balon, w którego gondoli znajdowała się modelka prezentująca suknię ślubną z najdłuższym na świecie, bo prawie trzykilometrowym, trenem. Tren tej sukni, uszytej z jedwabiu i koronek, wpisano ostatnio do Księgi rekordów Guinnessa. Pokaz zorganizował projektant sukni – dom mody Andree Salon – wspólnie z organizatorami Targów Ślubnych, odbywających się w Bukareszcie co dwa lata.
Wyczyn Samata Hasana przyprawia o zawrót głowy. 24-letni kaskader przespacerował się po linie rozpiętej wysoko nad ziemią pod kątem 39 stopni. Pokonał w ten sposób 700 metrów i ustanowił rekord Guinnessa.
Estoński zespół „Strong Manów” wyciąga na brzeg „Królową Bałtyku” – prom mający 212 metrów długości i 29 szerokości i jest jednym z największych promów pasażerskich pływających po Morzu Bałtyckim.
Zobacz również:
- 10 najdziwniejszych pasji świata
- Kolekcjonerki mężów – ranking
- Kobiece rekordzistki świata
- Dziewczyna z ogromnymi ustami