Nagietek lekarski to roślina należąca do astrowatych i zdobiąca latem nie jeden ogród. Mimo iż część z nas zna go tylko z pięknych pomarańczowych bukietów, nagietek występuje nie tylko w formie ozdobnej, ale sadzone są specjalne gatunki posiadające właściwości lecznicze. Używa się go między innymi w postaci naparu, syropów, maści czy okładów. Ponadto nagietek jest składnikiem wielu kosmetyków. Zapraszam do lektury, dzięki której przekonacie się że preparatów z nagietkiem nie może zabraknąć także w wszej kosmetyczce czy apteczce.
Właściwości nagietka lekarskiego
Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest kwiat nagietka. Koszyczek nagietka zawiera :
*saponiny triterpenowe
*kwercetynę i rutynę
*związki terpenowe
*żywicę
*olejek eteryczny
*polisacharydy, śluzy, sterole
*poliacetyleny, kwasy fenolowe, kumaryny
*karotenoidy
Działanie nagietka lekarskiego
Nagietek doskonale sprawdza się jako środek przeciwzapalny oraz przyspieszający gojenie się ran. A to dopiero mały ułamek tego co potrafi to cudowne ziele. Poradzi się także z owrzodzeniami skóry, silnymi stanami zapalnymi czy poparzeniami. Będzie przydatny także przy stłuczeniach, urazach, obrzękach czy zasinieniach. Nagietek posiada również działanie rozkurczające mięśnie gładkie, żółciopędne i moczopędne. Stosowany jest także jako środek przeciwgrzybiczy oraz immunomodulujących. Ponadto posiada także działanie łagodzące, nawilżające czy regenerujące oraz kojące.
Zastosowanie nagietka w kosmetyce
Nagietek znajdziemy w różnych kremach pielęgnacyjnych zwłaszcza do skóry wrażliwej. Nie tylko regeneruje naskórek, ale także pomaga uporać się z niedoskonałościami. Dzięki działaniu przeciwobrzękowemu jest chętnie wykorzystywany w produkcji kremów pod oczy.
Kosmetyki z nagietkiem likwidują szorstkość, zmiękczają oraz nawilżają i wygładzają skórę, dlatego znajdziecie je w bogatych i skutecznych balsamach i mleczkach do ciała.
Nagietek dzięki łagodności i bezpieczeństwie stosowania znajduje się także w kosmetykach dla dzieci, łagodzących preparatach po opalaniu, czy emulsjach do higieny intymnej. Używany jest także w kosmetykach przeciw rozstępom, mydłach czy delikatnych oliwkach.
Nagietek ma także swoje zastosowanie w szamponach i produktach do włosów suchych, czy tych ze skłonnością do przetłuszczania czy łupieżu.
Zastosowanie nagietka w lecznictwie
Herbata i napary z nagietka stosowane są jako środek pomocniczy w stanach zapalnych żołądka, wątroby i dwunastnicy. Bywa także niezwykle pomocny przy bolesnych miesiączkach czy nieregularnych cyklach miesiączkowych. Płukanka z nagietka natomiast to panaceum na zapalenia i bóle gardła.
Maść z nagietka posiada działanie kojące i regenerujące. Sprawdzi się przy domowych stłuczeniach, czy otarciach, ale także wspomoże leczenie ran pooperacyjnych. Pasty zawierające nagietek używane są w w walce z bliznami.
Nagietek znalazł swoje zastosowanie także w kroplach do oczu, które idealnie nadają się dla suchych, zmęczonych i podrażnionych oczu.
Nagietek w aromaterapii
Jak już wspominałam wcześniej kwiaty nagietka zwierają olejek eteryczny. Wykazuje on dobroczynny wpływ na układ nerwowy i działa odprężająco i kojąco. pomaga zwolnić tętno oraz obniżyć ciśnienie krwi.
zobacz również:
-
Aromaterapia na smutki
-
Domowy sposób na cellulit: bańki chińskie
-
Ćwiczenia mięśni twarzy
-
Domowe kuracje wspomagające ciało i umysł: aromaterapia