Nadciśnienie – objawy, leczenie, porady | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nadciśnienie – objawy, leczenie, porady

22 grudnia 2020, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nadciśnienie to bardzo poważna choroba cywilizacyjna. Obecnie cierpi na nią co trzeci dorosły Polak, przy czym mniej niż połowa z nich o tym wie. Brak wiedzy oraz brak odpowiedniej profilaktyki i suplementacji nieuchronnie prowadzi do pogarszania się stanu zdrowia i poważnych konsekwencji.

 

Normalne ciśnienie u zdrowego człowieka wynosi 120/80 mmHg, nadciśnienie diagnozuje się, gdy wysokość ciśnienia wynosi od 140 mmHg (skurczowe) i od 90 mmHg (rozkurczowe). Istotny jest tu jednak czynnik powtarzalności wyników, gdyż jednorazowe podwyższone ciśnienie może być spowodowane wieloma czynnikami, np. nadmiernym stresem, wysiłkiem fizycznym, wypitą kawą bądź zapalonym papierosem. Dlatego niezwykle ważne jest, by przed badaniem uspokoić się i odpocząć. Liczni autorzy podkreślają niekorzystne znaczenie rokownicze gwałtownego i nasilonego skoku ciśnienia w godzinach porannych. Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko seniorów. Każda grupa wiekowa jest narażona na tę chorobę, także dzieci i młodzież.

W wielu przypadkach za nadciśnienie pierwotne odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne – warto zatem zorientować się, czy rodzice nie cierpią na tę samą przypadłość. Według dotychczasowych badań, wskaźnik dziedziczności (dodatni wywiad rodzinny) nadciśnienia tętniczego, rozpoznaje się w 35-50%. Kolejnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: otyłość (zwłaszcza brzuszna) i nadwaga, palenie papierosów i spożywanie dużych ilości alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz duży poziom stresu. Istnieje jeszcze tak zwane nadciśnienie wtórne, które pojawia się jako skutek innej choroby, między innymi przewlekłej choroby nerek, zespołu Cushinga czy zespołu Connana.

 

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej podstępnych obecnie znanych schorzeń, bowiem przez pierwszych kilka lat potrafi przebiegać bezobjawowo. Konsekwencje nadciśnienia dzielone są na wczesne, które charakteryzują się drobnymi uszkodzeniami tętnic czy naczyń krwionośnych, a także późne, będące kumulacją tych zmian. W rezultacie obserwowane są zgubne dla zdrowia zmiany w: nerkach (uszkodzenie kłębuszków nerwowych prowadzące do niewydolności), naczyniach krwionośnych (spadek elastyczności), oczach (uszkodzenie naczyń siatkówki), mózgu (uszkodzenie naczyń krwionośnych zwiększające ryzyko udarów) oraz sercu (przerost ściany mięśnia serca, wzrost ryzyka miażdżycy i zawału). Osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi mogą zgłaszać bóle głowy, zaburzenia snu oraz nadmierną męczliwość. Konkretne objawy przedmiotowe i podmiotowe pojawiają się jednak dopiero w momencie występowania powikłań narządowych w konsekwencji wysokich wartości ciśnienia. Skutki nieleczonego nadciśnienia są bardzo poważne, jest to bowiem najczęstsza przyczyna udaru mózgowego czy zawałów mięśnia serca.

W przypadku łagodnego nadciśnienia tętniczego (I stopnia 140-159/90-99 mmHg) odpowiednim działaniem jest profilaktyka i leczenie niefarmakologiczne. To przede wszystkim działania mające na celu normalizację masy ciała i zmianę diety, poprzez wyeliminowanie soli, słodyczy, tłustych mięs, pełnotłustych przetworów mlecznych i białego pieczywa. W celu ograniczenia podaży soli w diecie, należy unikać produktów wysoce przetworzonych i konserwowanych związkami sodu (np. produkty wędzone i peklowane) na rzecz żywności z naturalnych i świeżych składników oraz warzyw i owoców. Istotną rolę w rozwoju i prewencji nadciśnienia tętniczego odgrywają potas, magnez i wapń oraz mikroelementy, takie jak żelazo, miedź i cynk. Dieta powinna być bogata w potas, który obniża zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe oraz wapń i magnez. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny suplementować te składniki mineralne, pamiętając jednak o nieprzekraczaniu ich rekomendowanych wartości. Odpowiednie odżywianie się powinno korelować z aktywnym trybem życia, mającym na celu wyeliminowanie podstawowych czynników ryzyka. Konieczne jest także zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, choć – wbrew pozorom – nie z kawy. Ta ostatnia nie wpływa bowiem na rozwój choroby.

 

Bardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem jest też odpowiednia suplementacja. Jednym z polecanych preparatów jest Asparaginian Extra Premium. Jest to nowa, poprawiona wersja Asparaginianu Extra, lidera rynkowego suplementów na nadciśnienie w Polsce zalecanego dla wspierania zdrowia, szczególnie mięśni, serca, układu krążenia, właściwego ciśnienia krwi oraz sprawności umysłowej i dobrego wzroku. W nowej wersji, dzięki kapsułkom preparat jest łatwiejszy w połykaniu, nie ma dodatkowych substancji pomocniczych oraz ma lepszy skład. Jednocześnie suplement Asparaginian Extra Premium ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości – w przeliczeniu na dzienną dawkę.

Przedstawione działania profilaktyczne z zakresu redukcji nadciśnienia tętniczego przynoszą bardzo dobre rezultaty – zatem powinny być skierowane do szerokiego grona osób.

Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie internetowej https://www.uniphar.pl/produkt/asparaginian-extra-premium/

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...