Moda na styl retro. Połącz nowoczesność z trendami z minionych epok! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Moda na styl retro. Połącz nowoczesność z trendami z minionych epok!

2 czerwca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Styl retro w modzie od lat cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – to połączenie nowoczesnych trendów z tymi z dawnych lat. Chcesz poczuć się jak w latach 50. a może bliżej Ci do kolorowych lat 80.? Sprawdź, czym jest styl retro w modzie i jak ubrać się właśnie w takim stylu!

cikuszki

Do jakich epok nawiązuje styl retro?

Styl retro w modzie cieszy się niezwykłą popularnością. Łączenie nowoczesności z trendami z minionych lat pozwala na zabawę modą oraz na tworzenie jedynych w swoim rodzaju, oryginalnych stylizacji. Słowo „retro” pochodzi z łaciny i oznacza „do tyłu” lub „do przeszłości”. Doskonale więc opisuje styl w modzie, który w pewnym sensie jest odzwierciedleniem poprzednich dekad. Styl retro często jest mylony ze stylem vintage, jednak to dwa różne pojęcia. Styl retro inspirowany jest poprzednimi dekadami, a osoby ubierające się w stylu vintage, noszą autentyczne ubrania z dawnych lat. Te kupić można w wielu sklepach vintage na całym świecie. Są unikatowe i dostępne w pojedynczych egzemplarzach. Nie dziwi więc fakt, że są również bardzo drogie. Chcąc ubierać się w stylu retro, możemy nosić ubrania jedynie inspirowane poprzednimi epokami, co znacznie ułatwia tworzenie stylizacji.

Inspiracje modowe czerpać możemy z poprzednich dekad, a każda z nich zdominowana jest przez inny styl ubierania.

  • Lata 20. – stylizacje były symbolem emancypacji kobiet. Kobiety zaczęły nosić krótkie sukienki z niskim dekoltem, a najpopularniejszą ozdobą były ówcześnie perły. Z chęcią noszono również kapelusze cloche. W modzie męskiej dominowały garnitury o prostych krojach.
  • Lata 30. – ta dekada w modzie kojarzy się głównie z elegancją i prostotą. Kobiety nosiły długie suknie o zwężanych kroju, a mężczyźni garnitury i fraki.
  • Lata 40. – to czasy drugiej wojny światowej, dlatego też noszono proste ubrania, często uszyte z materiałów wojskowych. To także czas, w którym Christian Dior stworzył nowy styl, zwany „new look”, którego cechami charakterystycznymi były pełne spódnice i podkreślona talia.
  • Lata 50. – w tej epoce nadal królował styl „new look”, a następnie styl „preppy” – pulowery, koszulki polo, marynarki.
  • Lata 60. – ubrania zaczęły być kolorowe i ekstrawaganckie. Królowały dwa style – mod, czyli minispódniczki i geometryczne wzory oraz styl hippie – luźne, kwieciste ubrania.
  • Lata 70. – epoka zdominowana przez disco i hippisów, dlatego też ubrania były kolorowe, luźne i wygodne. Lata 70. to kolory, cekiny, frędzle, spodnie dzwony, szerokie krawaty i wygodne skarpetki – https://nanushki.com/
  • Lata 80. – to czas, w którym królowały jaskrawe kolory, obcisłe legginsy, wzory, opaski na włosy i kolorowe dresy.
  • Lata 90. – proste kroje, jeansy, swetry, koszule w kratę, t-shirty.

Retro dla kreatywnych

Ubrania w stylu retro doskonale odzwierciedlają kreatywność i pomysłowość osób, które ubierają się właśnie w takim klimacie. Za pomocą ubrań możemy więc przenieść się do poprzednich epok, a każda z nich charakteryzowała się inny stylem ubierania. Moda często nawiązywała do obecnej sytuacji politycznej i społecznej w kraju, i na świecie. Lata 20. to np. czas emancypacji kobiet i walki o prawa, a lata 40. to czas drugiej wojny światowej.

Skąd czerpać inspiracje do tworzenia stylizacji w stylu retro?

Moda retro obejmuje zarówno ubrania, jak i dodatki, takie jak buty, torby, biżuterię i okulary. Doskonale komponują się one z elementami nawiązującymi do czasów współczesnych. Z chęcią sięgają po nie miłośnicy historii mody, indywidualiści czy fani określonej epoki, jednak styl retro nie ma ograniczeń. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Inspiracje do tworzenia unikatowych stylizacji możemy czerpać z wielu źródeł. Mogą być to np. filmy, seriale, ikony muzyczne z dawnych epok. Mnóstwo informacji znajdziemy również w książkach o historii mody, a także w internecie i mediach społecznościowych. Warto także uczestniczyć w imprezach tematycznych o tematyce retro, np. w festiwalach muzycznych, na których grana jest muzyka z dawnych lat czy w imprezach tematycznych np. w balu, na którym wszyscy stylizują się na lata 20.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Niezbędne kosmetyki
Niezbedny jest dla mnie olejek Busajna bo doskonale skóre nawilża, ujedrnia ale i wspomaga...
Cera bez zmarszczek
Na zmarszczki super pomaga olejek Busajna, doskonały jest. Świetnie wspomaga opalanie, a...
Co sobie ostatnio kupiłyście?
Olejek Busajna sobie kupiłam. super jest . Wspomaga opalanie, nawilża i ujedrnia skórę
Złoty pierścionek.
Ważny jest ładny kamień