Od dziecka wpajano nam, że mleko ma pozytywny wpływ na rozwój człowieka. O ile dzieciom jest potrzebne aby rosnąć, tak u dorosłych powodować może przykre zaburzenia. Obecnie dietetycy sprzeczają się negując jego wartości odżywcze, zwłaszcza przy odchudzaniu.
Na początku warto zauważyć, że mleko, które obecnie znajduje się na półkach znacznie różni się jakością, od tego które spożywali nasi dziadkowie. Mleko przemysłowe pochodzi od krów karmionych produktami modyfikowanymi min. kukurydzą i soją. Ten sposób żywienia ma na celu zapewnić jak największą wydajność.
Ponadto mleko zawiera laktozę (cukier mleczny), która jest od razu wchłaniana do krwi. Wątroba musi się sporo napracować nad jej trawieniem, utrudniając proces spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo stymuluje wydzielanie się insuliny we krwi.
Obecnie wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy nie zdając sobie z tego sprawy. Wzdęcia, zaparcia, biegunki czy trądzik to tylko niektóre z objawów, które towarzyszą przy spożywaniu mleka. Jeśli więc ćwiczysz intensywnie, zdrowo się odżywiasz, a brzuch nadal wydaje się ”opuchnięty” spróbuj odstawić mleko na jakiś czas. Być może twój organizm nie może poradzić sobie z jego trawieniem.
zobacz również:
- Mleko – zdrowe czy nie?
- Alergia na mleko – czym zastąpić nabiał?
- Kozie mleko – jest zdrowe?
- Jak zrobić domowe mleko migdałowe?