Mleko matki jest najlepsze. Także z butelki

24 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie zawsze mamy możliwość karmić piersią. Choćbyśmy bardzo chciały to są sytuacje, które wykluczają taką opcję. Stąd dobrym rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu z piersi i podawanie go dziecku butelką. Pamiętaj, że mleko matki zawsze jest pełnowartościowe. Niezależnie od sposobu podania. Sprawdź, jak prawidłowo odciągać pokarm z piersi.

child-821214_640

Kiedy nie można karmić piersią?

Kiedy wracasz do pracy lub na uczelnię to trudno, by za każdym razem brać malucha ze sobą. Odciąganie mleka jest wskazane także wtedy, gdy dziecko nieskutecznie ssie lub masz zbyt mało pokarmu. Ale są także inne wskazania – m.in. gdy dziecko zbyt mało przybiera na wadze lub po prostu potrzebujesz czasu dla siebie. To żaden powód do wstydu, każdy czasem potrzebuje chwili wyłącznie dla siebie. Choć zaleca się, by karmić piersią przez pierwsze pół roku, to okazjonalne podawanie pokarmu przez butelkę nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Tym bardziej, że pokarm matki ma tyle samo wartości odżywczych niezależnie od sposobu podania.

Sposoby odciągania pokarmu

Są dwa skuteczne sposoby odciągania pokarmu. Ręczne oraz z użyciem laktatora. Pierwszy z nich sprawdza się przy małej ilości mleka w piersiach. W tym przypadku konieczne jest mycie rąk oraz delikatny masaż piersi przed odciąganiem pokarmu. Nie ugniataj, ani nie uciskaj zbyt mocno piersi. Następnie palec wskazujący i kciuk ułuż na brzgu otoczki w kształt litery „C”. Niech palce będą około trzy centymetry od brodawki. Następnie przyciśnij palce do piersi i uciśnij. Powtarzaj tę czynność, staraj się tylko chwytać brodawkę palcami pod innym kątem.

Odciąganie poakarmu z piersi jest łatwiejsze z użyciem laktatora. Umyj ręce, sprawdź czy urządzenie jest sterylnie czystsze i rozsiądź się na kanapie lub fotelu. Następnie umieść brodawkę w lejku i delikatnie dociśnij nakładkę masującą do persi. Jeśli używasz laktatora elektrycznego, reszta będzie działa się już sama. W przypadku laktatora ręcznego pamiętaj, że dobrze jest najpierw odciągać pokarm krótkimi ruchami, a następnie głębszymi. Czyli naciskać rączkę laktatora do końca i zwalniać ją po około dwóch sekundach. To imituje naturalne ssanie dziecka, co pobudza laktację.

Jak przechowywać?

Nie jest prawdą, że odciągnięte mleko należy podać dziecku natychmiast. Wręcz przeciwnie – pokarm można nawet mrozić po to, żeby się nie zmarnował. Jeśli odciągnięte mleko trzymasz w temperaturze pokowej (21°C) to maksymalny okres przechowywania w takich warunkach wynosi 12 godzin. 2-5 dni mleko matki może stać w lodówce (3-5°C), natomiast w lodówkowym zamrażalniku (-10°C) przez dwa tygodnie. Z kolei w zamrażarce (-18 do -20°C) można przechowywać odciągnięty pokarm nawet przez pół roku.

Zobacz także: http://lovi.pl/pl/karmienie-butelka