Przyczyny poronienia – co dalej? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przyczyny poronienia – co dalej?

17 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Po poronieniu bardzo ważne jest poznanie jego przyczyny – którą w większości przypadków okazują się geny. Odpowiednie badania mogą pomóc pogodzić się ze stratą i odzyskać nadzieję na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Trafna diagnostyka umożliwia zminimalizowanie ryzyka i zwiększa szanse pomyślnego przebiegu kolejnych ciąż.

Pregnant Woman At Gynecologist

Poronienia – genetyczne przyczyny są najczęstsze

Przyczyną poronień – szczególnie w I trymestrze – najczęściej okazują się czynniki genetyczne. W ponad 60 % przypadków potwierdza się, że poronienie było wynikiem wady genetycznej samego zarodka. Na jej powstanie zazwyczaj ani rodzice, ani lekarze nie mają wpływu, ponieważ podobne wady tworzą się już w chwili zapłodnienia i często są wynikiem przypadku.
To jednak nie jedyna możliwa przyczyna. Do poronień w I trymestrze mogą się przyczyniać także zaburzenia zdrowotne rodziców – w przypadku kobiet m.in. trombofilia wrodzona (towarzyszące jej zmiany genetyczne mogą powodować trudności z utrzymaniem ciąży i rozwojem dziecka) czy wady narządów (np. nieprawidłowa budowa macicy lub zespół policystycznych jajników). Nie bez znaczenia pozostaje również tryb życia kobiety (stres czy nałogi).

Poronienia nawykowe – co to znaczy?

Poronieniami nawykowymi nazywane są poronienia powtarzające się co najmniej trzykrotnie. Są wyraźnym wskazaniem do podjęcia badań, które mają na celu ustalenie przyczyny powracających problemów z utrzymaniem ciąży. Coraz częściej lekarze sugerują jednak, by takie badanie wykonać już wcześniej – zwłaszcza, jeśli poronienia mają miejsce w I trymestrze. Wczesna diagnostyka może bowiem pozwolić na zminimalizowanie ryzyka utraty kolejnej ciąży.

Poronienie – objawy

Najczęstsze objawy poronienia to silny ból w podbrzuszu i okolicy krzyża, a także plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo może dojść do odejścia płynu owodniowego, zapalenia błony śluzowej macicy czy wzrostu temperatury. Ich nasilenie uzależnione jest m.in. od wieku ciąży. Poza tym niektóre z objawów nie muszą świadczyć o poronieniu – i tak np. krwawienie bywa naturalnym efektem rozwijającej się ciąży. Zawsze więc przy podejrzeniu poronienia konieczna jest konsultacja z lekarzem!
Poronienie – co robić i jakie badania genetyczne wykonać?
Po poronieniu warto przede wszystkim wykonać badanie kariotypu dziecka i rodziców. To da odpowiedź na pytanie, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna zarodka i czy geny rodziców mogły mieć na nią wpływ.
Wyniki badań najlepiej oczywiście skonsultować z genetykiem, który je wyjaśni i oceni, czy dalsze badania są konieczne. Może zaproponować np. testy pod kątem mutacji genów MTHFR, czynnika V Leiden i protrombiny, czyli obecnych przy trombofilii wrodzonej zmian wpływających na przebieg ciąży. Jest to jednak uzależnione od wywiadu i specyficznej sytuacji danej kobiety – może się okazać, że przyczyną poronienia była przypadkowa wada zarodka i ryzyko poronienia w kolejnej ciąży nie jest wysokie.
Z kolei badanie płci pozwala rodzicom uzyskać akt urodzenia dziecka i na jego podstawie wyegzekwować należne im prawa – do otrzymania zasiłku pogrzebowego i uzyskania 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Badanie genetyczne w celu ustalenia płci płodu po poronieniu można zrobić niezależnie od czasu trwania ciąży.

Poronienie – co dalej?

Poronienie nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka. Wczesna diagnostyka i odpowiednie działania profilaktyczne lub leczenie mogą zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Określenie przyczyny poronienia może wręcz pomóc odzyskać nadzieję – kiedy np. okaże się, że nie wyniknęło ono z powodu zaburzeń zdrowotnych rodziców. Konsultacja wyników badań ze specjalistą również będzie pomocna, bo pomoże ocenić szansę na urodzenie zdrowego dziecka, a także zdecydować, kiedy będzie można podjąć staranie o kolejną ciążę.

Autor: Kamila Rogowicz, testDNA, www.testDNA.pl

Zdjęcie: ©Dangubic/Depositphotos.com



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...