„Mitologia indyjska” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Mitologia indyjska” – recenzja

1 marca 2022, dodał: lipstick
Artykuł zewnętrzny

Indie ciągle jawią nam się jako odległy kraj pełny kontrastów i uśmiechniętych wyznawców Buddy. Oglądając foldery turystyczne nie docieramy jednak do sedna tej cywilizacji, której początki datuje się na ok. 200 tys. lat p.n.e. To wówczas zaczęła się kształtować kultura, o której pisze w prezentowanej tu książce Anna Kryśkow, stawiając sobie za cel przedstawienie mitologii indyjskiej, która jest u nas prawie nieznana. „Mitologia indyjska” to publikacja, która przyciąga uwagę nie tylko wiele obiecującym tytułem, ale także szatą graficzną, utrzymaną w ciepłych, pozytywnie nastrajających barwach. Także tekst jest przeplatany pięknymi kolorowymi ilustracjami, których autorką jest Mikita Rasolka – przedstawiają one barwną egzotykę opisywanego tu świata. Każda strona jest ozdobiona u dołu delikatnym ornamentem, co nadaje książce rys subtelnej elegancji.

Mitologia indyjska książka

Anna Kryśkow sięgając do klasycznych tekstów indyjskich stworzyła skarbnicę starożytnych opowieści – mitów i legend, które tłumaczą m.in. powstanie świata, przedstawiają całą plejadę indyjskich bóstw. Karty tej książki zaludniają wyjątkowe postacie – duchy, wampiry, demony czy zupełnie fantastyczne zwierzęta, jak dwugłowe ptaki, lwy z głową słonia, a także istoty tylko w połowie ludzkie. Niektóre opowieści wręcz nawiązują do konwencji baśniowej, jak np. ta o ubijaniu oceanu mleka za pomocą wielkiej góry, czy inna o wielkiej, drapieżnej rybie, która potrafi połknąć nawet wieloryba:) Tak jak w znanych nam mitach greckich czy rzymskich, pojawia się tu także mnóstwo emocji i odwiecznych ludzkich dążeń, odzwierciedlających koleje naszego życia. Spotykamy tu miłość, cierpienie i śmierć, a także walkę dobra ze złem.

Mitologia indyjska książka

Dowiadujemy się również, kim byli dewowie, jakie kasty istniały w Indiach od zarania dziejów, w jakie gry planszowe najchętniej grali starożytni Hindusi, jaką rolę w tradycji odgrywa bóg Kriszna czy Wisznu. Poznajemy prawdziwą interpretację „Kamasutry” i szczegóły na temat koncepcji życia po śmierci, którą wyznają Hindusi. Te barwne opowieści w pełni ukazują specyfikę tej cywilizacji, która do dziś zachowała wiele ze swojej tradycji i zwyczajów. Autorka podaje wiele ciekawostek na temat Indii – zaskoczy Was na pewno fakt, że na terenie tego kraju do dziś jest używanych ok. 400 języków! Interesujące jest również przedstawione tu pismo indyjskie – znaczki składające się na alfabet dewanagari są nieco podobne do pisma chińskiego.

Czytając mitologię Indii nietrudno wyobrazić sobie, że tylko tam mogło powstać Bollywood – równie kolorowe i pełne fantazji jak indyjska tradycja. Książkę uzupełnia słowniczek pojęć związanych z indyjskim kręgiem kulturowym oraz bibliografia odsyłająca do innych publikacji na temat Indii.

Polecam Wam tę barwną i bardzo ciekawą lekturę. Dzięki niej nie tylko poszerzycie swoją wiedzę, ale także łatwiej zrozumiecie mentalność mieszkańców Indii, z których wielu mieszka też w Polsce – warto więc poznać ich kulturę, by przestali być dla nas tak „obcymi” i „innymi” ludźmi.

Książka jest dostępna w księgarni Wydawnictwa Bosz






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Daszek nad balkon
Można zrobić daszek a'la pergola i puścić na niego np. winogrono albo...
Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...