Wśród zabiegów, które korygują oznaki upływającego czasu oraz przywracają piękny wygląd skóry, znajduje się bardzo popularna mikrodermabrazja.
Mikrodermabrazja to inaczej to inaczej mechaniczne ścieranie wierzchniej warstwy naskórka, nieco głębsze niż podczas domowego peelingu. Odbywa się to za pomocą drobniutkich kryształków glinu, albo opiłków diamentu. Na skutek działania podciśnienia są one zasysane wraz ze złuszczonymi komórkami skóry. Obie metody są bardzo skuteczne, choć najczęściej końcówkę zakończoną diamentem stosuje się do likwidowania nieco głębszych zmian na skórze, np. przerosłych blizn. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, prosty do wykonania, nie uczula, nie powoduje powikłań i działań niepożądanych (koszt jednego zabiegu ok 200 – 300 zł). Mikrodermabrazję wykonuje się o każdej porze roku, w dowolnym miejscu na skórze i powtarza tak często, jak to konieczne.
Ten odnawiający i regenerujący skórę zabieg sprawdza się przy nieprawidłowym i nadmiernym rogowaceniu skóry. Doskonale usuwa zaskórniki, nierówności skóry i zmniejsza objawy trądziku. Spłyca blizny potrądzikowe i po ospie. Zmniejsza także rozstępy – zarówno świeżo powstałe w kolorze czerwonym, jak i starsze, widoczne jako białe pręgi. Ten zabieg stosuje się przy nadmiernym łojotoku oraz wiotkiej skórze skłonnej do zmarszczek, zwłaszcza zmęczonej słońcem.Mimo wszechstronności zastosowania mikrodermabrazja ma kilka przeciwwskazań. Trzeba odczekać z zabiegiem, jeśli na skórze znajdują się stany zapalne i charakterze wirusowym, bakteryjnym lub wypryskowym. Choć zabieg ściera naskórek, trudno liczyć, że znacząco zmniejszy głębokie bruzdy i zmarszczki. Opornie poddają mu się też przebarwienia.
Mikrodermabrazja podobnie jak peeling wygładza i rozjaśnia skórę. Dzięki usunięciu warstwy rogowej naskórka odzyskuje żywszy, zdrowy koloryt, poprawia się jej mikrokrążenie, a więc dotlenienie i odżywienie. Zabieg pobudza proces odnowy naskórka oraz zwiększa syntezę kolagenu i elastyny – skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.
Wyścig po młodość wydaje się być nieunikniony. Kobiety coraz częściej sięgają po zabiegi do niedawna zarezerwowane tylko dla gwiazd filmowych. Jednak wiele z nas woli domową pielęgnację kosmetykami kupionymi w aptece lub drogerii niż kosztowne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Na rynku jest dostępna coraz bogatsza oferta zestawów kosmetyków również do domowej mikrodermabrazji. W domowych kosmetykach jednak nie ma podciśnienia, działają więc one słabiej. Należy pamiętać żeby tych kosmetyków nie trzeć zbyt mocno i nie przetrzymywać na twarzy zbyt długo.
zobacz również:
- Piękna i jędrna skóra – kwasy owocowe
- Peelingi – prawdy i mity
- Jak odmłodzić okolice oczu?
- Czy zabiegi laserowe są skuteczne?