Migrena – jak ją rozpoznać i przeciwdziałać | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Migrena – jak ją rozpoznać i przeciwdziałać

28 lipca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Na migrenę cierpi nawet do 20% społeczeństwa. Choć tego rodzaju ból występuje bardzo często, nie zawsze pulsujący ból głowy jest równoznaczny z wystąpieniem migreny. Warto wiedzieć, jak rozpoznać to schorzenie i jak go uniknąć.

 

Migrena jest chorobą, którą każdy chory przechodzi indywidualnie. U niektórych występuje migrena z aurą albo jednostronny, pulsujący ból głowy. Inni chorzy skarżą się na ostry ból obejmujący całą głowę oaz szereg dodatkowych objawów takich, jak: światłowstręt, nudności oraz nadwrażliwość na zapachy. Sprawdź, jak radzić sobie z atakiem choroby oraz jakie profilaktyczne kroki podjąć, by uniknąć jego wystąpienia.

Jak rozpoznać odróżnić ból głowy od migreny?

Jednym z najczęściej przywoływanych znaków sygnalizujących, że ból głowy jest migreną, jest wystąpienie aury. Statystyki świadczą jednak o tym, że migrena z aurą dotyczy jedynie 10% chorych, a aż 90% nie doświadcza charakterystycznych objawów neurologicznych (na przykład kłopotów z widzeniem, słyszeniem, tak zwanych mroczków przed oczami).

Choroba przybiera jednak o wiele więcej postaci, niż migrena z aurą. Objawy mogą dotyczyć na przykład tylko połowy głowy i przyjąć postać pulsującego bólu. Inną cechą charakterystyczną tego schorzenia jest czas trwania – może on wynosić kilka godzin, ale nierzadko przedłuża się nawet do kilku dni.

Jak leczyć chorobę

Najskuteczniejszym sposobem walki z migreną jest przyjmowanie odpowiednio dobranych leków oraz odpowiednia profilaktyka. W przypadku, gdy ból występuje często, warto skonsultować się z lekarzem. Na rynku dostępne są leki, które mogą zahamować rozwój ataku, wydawane na receptę oraz bez recepty.

Największą skuteczność wykazują, gdy są przyjęte już na początku migreny – jeśli na przykład występuje migrena z aurą, warto zażyć lekarstwo już w czasie jej trwania. Inną metodą, która może okazać się skuteczna dla niektórych chorych, jest stosowanie okładów na głowę oraz ziołowych naparów. Dobrze sprawdza się napar z imbiru lub rozmarynu leczniczego.

Profilaktyka – jak unikać migreny

Odpowiednia profilaktyka migreny polega na prowadzeniu dzienniczka choroby oraz unikaniu czynników, które mogą wywoływać pogorszenie samopoczucia. Sumiennie prowadzone notatki dotyczące okoliczności towarzyszących migrenie pomogą w zlokalizowaniu tych nawyków, które są bezpośrednią przyczyną choroby. Mogą być to nawet pozornie niemające wpływu na samopoczucie czynniki, jak wizyta w zatłoczonym centrum handlowym, intensywne ćwiczenia fizyczne, zjedzenie cytrusów, parówek albo sera pleśniowego lub wizyta w perfumerii.

Przyczyną wywołującą migrenę może być również gwałtowna zmiana pogody, niewyspanie albo zbyt długi sen czy narażenie na stres, picie alkoholu albo odwodnienie organizmu. Prowadząc dzienniczek choroby masz dużą szansę na wyłowienie tych czynników, których bezwzględnie należy unikać.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...