Mezoterapia w gabinecie DG Estetica w Olsztynie – wywiad
O rodzajach, skuteczności i efektach zabiegu zakresu kosmetologii jakim jest mezoterapia – rozmawiamy z Dorotą Anusewicz-Gryzio – właścicielką gabinetu DG Estetica w Olsztynie.
Redakcja: Pani Doroto jakie rodzaje zabiegów mezoterapii, można u Państwa wykonać i jak one przebiegają?
Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje mezoterapii, do których należą: mezoterapia bezigłowa, mikroigłowa oraz moja ulubiona – mezoterapia igłowa. Za nim zacznę opisywać poszczególne techniki wykonywania, wspomnę pokrótce o tym, czym jest mezoterapia i skąd się właściwie wzięła. Otóż, mezoterapia to tak na prawdę nic nowego, została ona stworzona 70 lat temu przez francuskiego lekarza Michela Pistora i od tamtej pory została ona rozpowszechniana na cały świat, jako mało inwazyjna technika iniekcyjna, polegająca na podawaniu substancji aktywnych bezpośrednio w odpowiednie warstwy skóry, celem wywołania zamierzonego efektu.
To skuteczna metoda walki z niedoskonałościami urody m.in. objawami starzenia, przebarwieniami, płytkimi bliznami, rozstępami, cellulitem , utratą jędrności oraz niektórymi problemami trychologicznymi, np. wypadaniem włosów. Polecana jest także osobom, których cera wymaga odżywienia oraz nawilżenia.
Wracając do rodzajów mezoterapii…
- W mezoterapii bezigłowej stosuje się urządzenia, które wykorzystują zjawiska fizyczne, które zachodzą zarówno w błonach komórkowych, jak i w warstwie rogowej skóry. Tym samym pozwalają one udostępnić nowe drogi wprowadzania aktywnych preparatów – bez konieczności wprowadzania w skórę igieł. Metoda ta bazuje głównie na zjawiskach elektroporacji oraz elektroforezy, mówiąc prościej – urządzenie generujące prąd elektryczny przykładane jest do skóry, do której w tym samym czasie wprowadzane są substancje aktywne, dzięki temu umożliwia im dotarcie do miejsca docelowego i wywoływanie tam szeregu korzyści. Tą metodę polecam osobom, które boją się nakłuwania skóry.
- Mezoterapia mikroigłowa to nic innego jak popularne derma-peny, rollery z igiełkami i stempelki igłowe – urządzenia z niewielkimi nasadkami (kardridżami), posiadającymi rożne ilości igieł oraz możliwość regulacji długości ich wysuwu oraz prędkość wykonywanych perforacji.
W moim gabinecie pracuje głównie na derma-penie i muszę przyznać, ze jest to bardzo lubiany zabieg przez moje klientki.
Dzięki mechanicznej stymulacji za pomocą tej głowicy, uwalniane zostają czynniki wzrostu, stymulujące fibroblasty i keratynocyty do produkcji włókien kolagenowych i elastyny. To wszystko dzięki temu, że nasz największy organ, jakim jest skóra reaguje samoregeneracją na mikro urazy. Dodatkowo, podczas zabiegu w powstałe w wyniku nakłuwania mikro kanaliki wtłaczane są różnego rodzaju komponenty lub koktajle, które dobieram odpowiednio do problemu, z którym zgłosiła się klientka. Dzięki temu efekty zabiegów są jeszcze lepsze.
- No i moja ulubiona—mezoterapia igłowa. Zabieg ten polega na podaniu podskórnie substancji odżywczych o działaniu przeciwstarzeniowym oraz regenerujących za pomocą cienkiej igły. Do moich ulubionych i najbardziej pożądanych należą m.in. aminokwasy, kwas hialuronowy oraz peptydy. Przeprowadzając ten zabieg wykonuję kilkanaście (czasami kilkadziesiąt) mikro nakłuć, zmieniając przy tym igły co najmniej 2 razy (w zależności od opracowywanej partii). Dzięki temu mogę wprowadzić substancję do skóry właściwej i spowodować pobudzenie skóry do wytwarzania substancji potrzebnych do samoregeneracji, dając tym samym szybkie i imponujące efekty.
Mieszanka składników lub gotowe koktajle zawsze dobieram indywidualnie do każdego klienta. Po przeprowadzonym zabiegu mogą być widoczne na skórze małe uwypuklenia w miejscach nakłuć oraz niewielkie zasinienia lub krwiaki. Nie ma się jednak czego obawiać, po kilku dniach wszystkie efekty uboczne znikają.
Dzięki wprowadzeniu specjalnie dobranych składników w głąb skóry, mamy wpływ na przebudowę naskórka oraz pobudzamy procesy produkcji zarówno kolagenu jak i elastyny. Taka terapia gwarantuje szybkie i widoczne efekty w postaci redukcji zmarszczek, silnego nawilżenia, rozjaśnienia i redukcji blizn, a także zmian potrądzikowych. Mezoterapia igłowa świetnie sprawdza się również do poprawy kondycji włosów i skóry głowy.
Redakcja: A na czym wobec tego polega różnica pomiędzy mezoterapią mikroigłową a mezoterapią igłową?
Pierwsza różnica to przede wszystkim technika podawania substancji. Tak jak wyżej wspomniałam, w przypadku mezoterapii mikroigłowej tworzymy mikro kanaliki przez które wprowadzamy (wcieramy, wtłaczamy) substancje aktywne, a w przypadku mezoterapii igłowej wykonujemy to za pomocą igły i strzykawki lub gotowej ampułkostrzykawki. Druga różnica to główny cel i efekt zabiegowy. Przeznaczeniem mezoterapii mikroigłowej jest przede wszystkim pobudzenie i zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, a mezoterapię igłową stosuje się w celu odżywienia, odbudowy i rewitalizacji skóry.
Pewnie chciałaby Pani usłyszeć, która według mnie technika jest najlepsza? (uśmiech)
Moim zdaniem obydwie techniki są bardzo dobre, ale mezoterapia igłowa ma na pewno przewagę nad mikroigłową z uwagi na możliwość wprowadzenia większej ilości preparatu w skórę, większego wyboru jego rodzaju oraz gęstości. Bardzo Istotne jest to, że mamy możliwość precyzyjnego wprowadzenia koktajlu w odpowiednie warstwy skóry, co jest trudniejsze w przypadku mezoterapii mikroigłowej. Reasumując każda z tych technik mezoterapii jest bardzo dobra, bo każda z nich jest odpowiednią do różnych problemów skórnych. Jestem zwolenniczką holistycznego podejścia i często łącze te dwie techniki ze sobą w celu optymalizacji efektów zabiegowych.
Redakcja: Kto może skorzystać z mezoterapii, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania zabiegu?
Z mezoterapii mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Do głównych przeciwwskazań należą przede wszystkim:
alergia na substancję do mezoterapii, wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry, choroby nowotworowe, ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, małopłytkowość, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. kwasu acetylosalicylowego potocznie zwanej aspiryną, 2. tygodniowa terapia antybiotykami, 8. tygodniowa kuracja sterydami oraz trwająca od 6. do 12. miesięcy farmakoterapia pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami.
Redakcja: Czy podczas wykonywania zabiegu konieczne może okazać się zastosowanie znieczulenia, czy zabieg jest bolesny?
Zabiegi mezoterapii mikroigłowej a w szczególności igłowej nie należą do najprzyjemniejszych, ale nie są to na tyle bolesne zabiegi, żeby istniała konieczność stosowania znieczulenia. Jednak dla komfortu klienta i na jego życzenie, można posmarować skórę specjalnym kremem lub zastosować chłodne okłady.
Redakcja: Jak najlepiej przygotować się do zabiegu i jak długo może on trwać?
Zabiegi mezoterapii nie wymagają szczególnego przygotowania, ale na pewno warto na parę dni przed zabiegiem zrezygnować z sauny i solarium, nie wykonywać mocnych peelingów skóry, dzień przed zabiegiem nie pić alkoholu. Zaleca się także nie stosowanie leków przeciwkrzepliwych i ograniczenie picia kawy w dniu zabiegu, gdyż może to zwiększyć krwawienie.
Redakcja: Jak długi może być okres rekonwalescencji i czy w tym okresie można stosować makijaż?
Rekonwalescencja jest krótka i trwa zazwyczaj 2-3 dni. Zalecam wstrzymanie się od nakładania makijażu przez 24 h od wykonania zabiegu oraz stosowanie kremu z filtrem (SPF50).
Redakcja: Czy zabieg mezoterapii może być sposobem na zatrzymanie młodości lub zatrzymanie łysienia?
Mezoterapia to bardzo silne narzędzie w rękach Kosmetologa i przy umiejętnym przeprowadzeniu terapii, z pewnością możemy spowolnić proces starzenia się skóry, dzięki czemu będziemy wyglądać dłużej pięknie i młodo. Zatrzymanie procesu łysienia jest także jak najbardziej możliwe, a nawet więcej-możliwa jest aktywacja wzrostu nowych włosów, ale podstawą jest tu dobre zakwalifikowania klienta do zabiegu, co się wiążę z jednoczesnym wykluczeniem jego problemów zdrowotnych, będących często przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu.
Dziękuję i Zapraszam na zabiegi – Dorota Anusewicz-Gryzio
Właścicielka Gabinetu Kosmetologii estetycznej i bioestetycznej DG Estetica w Olsztynie
Lubelska 19, 10-406, Olsztyn
Tel. 604 375 954
serdecznie dziękuję za rozmowę!
rozmawiała: Małgorzata Kopeć