Medyczna marihuana jest w Polsce tematem, który powoli przestaje być tabu, przynajmniej od czasu decyzji o jej legalizacji. Mimo licznych zalet stosowania, wciąż wiele osób obawia się tej formy leczenia i ma do niej negatywne nastawienie. Najczęściej wynika to z uprzedzeń opartych na skojarzeniach z narkotycznym działaniem konopi. Czy słusznie?
Laurie i Mary Wolf postanowiły rozprawić się z licznymi mitami krążącymi na ten temat. W książce „Medyczna marihuana – praktyczne zastosowanie” dzielą się wiedzą dotyczącą upraw i wykorzystania konopi leczniczych. Jako właścicielki firmy wytwarzającej produkty z marihuany, podejmują również kwestię legalności oraz bezpieczeństwa jej stosowania.
Substancje zawarte w konopiach medycznych mają nieco inne zastosowanie i odmienne stężenie w zależności od odmiany, dlatego podejmując się leczenia z wykorzystaniem konopi należy posiadać właściwą wiedzę. Autorki przedstawiły w swoim poradniku główne kannabinoidy i terpeny, wraz z efektami, jakie można dzięki nim uzyskać, oraz przyporządkowały do nich odmiany konopi, w których występuje ich największe stężenie. Szczegółowo zapoznają czytelnika również z metodami stosowania, których wbrew pozorom jest wiele – od nalewek aż po aplikacje naskórne.
Część książki poświęcona jest szczegółowemu opisowi około 50 szczepów należących do trzech odmian: indica, sativa oraz odmiany hybrydowej. Imponująca wiedza przekazana w poradniku z pewnością zainteresuje każdego, kto podchodzi do tematu poważnie. Nie zabrakło również porad dotyczących własnej hodowli, choć jak wiemy, polskie prawo póki co temu nie sprzyja. Książka zawiera przepisy na syropy, herbaty, soki, nalewki, pastylki, czopki, balsam do ciała i sól do kąpieli, a nawet smacznie zapowiadające się potrawy kulinarne. Kuszące są zwłaszcza słodkości.
Zastosowań konopi jest wiele – od tysięcy lat służyły do wytwarzania papieru, tkanin, a teraz także biopaliw i kosmetyków. Ich terapeutyczne właściwości to między innymi zwalczanie nudności, skurczów mięśni, bólów neuropatycznych, stanów zapalnych, bezsenności oraz depresji. Może być pomocniczo wykorzystywana w leczeniu raka, stwardnienia rozsianego, zespołu stresu pourazowego, choroby Alzheimera i Parkinsona, jaskry, padaczki oraz innych schorzeń.
Wielu chorych upatruje w marihuanie nadziei na złagodzenie uciążliwych dolegliwości. Dla wielu z nich książka ta może być wstępem do rozszerzenia wiedzy swojej oraz swoich bliskich, którzy niekoniecznie podzielają ich pogląd na tego typu terapię. Być może kiedyś pacjenci zyskają lepszy dostęp do medycznej marihuany, a czy warto o to walczyć, łatwiej odpowiedzieć sobie po przeczytaniu tej książki.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja