„Witamina C w świetle badań naukowych” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Witamina C w świetle badań naukowych” – recenzja

20 września 2019, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

Współczesne odkrycia z dziedziny nauki i medycyny nie są wynikiem badań wyłącznie ostatnich lat. Każde kolejne opierają się na poprzednich dokonaniach, na wielu latach praktyk, doświadczeń, obserwacji, eksperymentów, analiz. Wiele z nich nie straciło swojej aktualności. Dziś w dalszym ciągu korzystamy z rozwiązań, których skuteczność została potwierdzona. Jednym z takich odkryć jest wpływ witaminy C na przebieg choroby nowotworowej.

Na początku lat 70. zaczęto uważnie przyglądać się działaniu kwasu askorbinowego, czyli substancji, którą znamy pod nazwą witaminy C, na działanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie komórek rakowych. Jak się okazało, witamina ta nie tylko wzmacnia odporność i wspomaga detoksykację organizmu, ale także stymuluje wydzielanie inhibitorów kancerogennych enzymów. Inhibitor to związek hamujący. Witamina C ma więc możliwość hamowania rozwoju raka.

Wiele zasług w tej dziedzinie przypisać można dwóm postaciom. Przez wiele lat blisko współpracowali ze sobą Linus Pauling, dwukrotny noblista, chemik, fizyk, biolog molekularny oraz Ewan Cameron, chirurg z kilkudziesięcioletnią praktyką, zajmujący się badaniami medycznymi dotyczącymi chorób nowotworowych. Efektem tej pracy są liczne badania, które do dziś stanowią jedną z podstaw dla poszukiwań remedium na raka. Będąca efektem współpracy obu panów książka, pod tytułem „Rak i witamina C w świetle badań naukowych” w dalszym ciągu stanowi bestseller, którego wydania są wznawiane. Pierwsza polskojęzyczna wersja jest dla nas dostępna dzięki Wydawnictwu Vital.

Książka jest pozycją popularnonaukową. Na ponad 400 stronach znajdziemy obszerne relacje z przeprowadzonych badań oraz ich wyników, poprzedzone wyczerpującymi informacjami dotyczącymi właściwości kwasu askorbinowego, jego działania na nasz organizm, a także istoty chorób nowotworowych oraz metod walki z nimi, od zabiegów chirurgicznych po chemioterapię. Linus Pauling już na studiach postrzegany był jako świetny mówca, potrafiący wyjaśnić zawiłości chemii i fizyki osobom, które nie zdobyły wcześniej wiedzy w tych dziedzinach, dlatego też szybko sam stał się wykładowcą. Umiejętności te doskonale można zauważyć czytając książkę. Wprowadzając laika w tematykę naukowo-medyczną sięga do historii, które zapoczątkowały odkrycia leżące u podstaw jego badań. Takie podejście autora owocuje wzrostem zaciekawienia w czytelniku, poczuciem, że jest się w pewien sposób wtajemniczanym, a przede wszystkim pozwala lepiej zrozumieć temat.

Pozycja ta może zainteresować nie tylko studentów medycyny, lekarzy, ale i każdego czytelnika, dla którego ważne są zagadnienia leczenia nowotworów, a także profilaktyki. Wydanie uzupełnione zostało o najnowsze wyniki badań, zainspirowane dokonaniami autorów.

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo Vital

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz