Lekarze szacują, że co trzeciemu dorosłemu człowiekowi dokucza zgaga. Jej objawy łudząco przypominają zawał serca: piekący ból w klatce piersiowej promieniujący w kierunku szyi i twarzy. Pojawia się zazwyczaj po jedzeniu (szczególnie, gdy człowiek zbyt szybko kładzie się po posiłku). Często towarzyszy jej odbijanie się. Niektóre osoby mają trudności z połykaniem, niezbyt silne bóle brzucha. Rzadko przy zgadze pojawiają się wymioty.
Najczęściej przyczyną zgagi jest osłabienie mięśnia zwieracza przełyku znajdującego się w miejscu łączenia się przełyku z żołądkiem. Normalnie mięsień ten rozkurcza się, gdy połykamy jedzenie i kurczy, gdy pokarm dostanie się już do żołądka. Bywa że zwieracz wiotczeje, traci napięcie i wtedy przełyk nie jest szczelnie izolowany od żołądka. Treść żołądka, wymieszana z sokiem trawiennym, zarzucana jest do przełyku i wywołuje ból i zgagę. Ponieważ żołądek zaczyna produkować więcej soków trawiennych, gdy trafia do niego jedzenie, zgaga zwykle pojawia się po obfitym posiłku. Mięsień zwieracz przełyku czasem uszczelnia się operacyjnie (także techniką laparoskopową). Często jednak, gdy objawy nie są nasilone, stosuje się leczenie zachowawcze.
Kiedy dochodzi do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego?
Kłopoty trawienne związane z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego mogą powstawać w wyniku stosowania niewłaściwej diety, palenia papierosów, picia kawy, używania środków przeciwbólowych, nadmiernego spożywania alkoholu jak i noszenia zbyt ciasnych ubrań. Do specjalnych czynników ryzyka należy stres.
Jak sobie pomóc
Żeby ograniczyć ataki zgagi, warto stosować się do kilku prostych zaleceń:
- jedz często, ale w małych ilościach,
- dokładnie przeżuwaj każdy kęs,
- unikaj potraw tłustych i pikantnych,
- ogranicz do minimum picie alkoholu i kawy,
- pij między posiłkami, a nie w ich trakcie,
- co najmniej przez godzinę po posiłku – unikaj schylania się i leżenia,
- jedz kolację co najmniej 3 godziny przed snem,
- śpij na wyższej poduszce,
- w razie wystąpienia dolegliwości – zażyj jak najszybciej preparat neutralizujący kwas żołądkowy
zobacz również:
- Dysbioza jelit – jak skutecznie z nią walczyć
- Zakwaszony organizm – lista produktów zakwaszających organizm – odkwaszanie
- Choroba wrzodowa – dieta, zapobieganie i leczenie
- Wzdęcia – skuteczne porady i dieta