Materac nawierzchniowy Hit czy kit? Czy warto mieć top na materac?
Od kilkunastu miesięcy obserwujemy prawdziwy boom na materace nawierzchniowe. Ich popularność rosła wraz z rozwojem pandemii w Polsce i zaskoczyła nawet samych producentów. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym polega fenomen materacy nawierzchniowych i dlaczego są tak popularne.
Materace nawierzchniowe to nowość na polskim rynku, a mimo to cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na różność produktów sprzedawanych pod tą nazwą, postanowiliśmy sprawdzić, które z nich są najlepsze i do czego tak naprawdę służy top na materac.
Materace nawierzchniowe HIT czy KIT?
Materac nawierzchniowy to nic innego jak ochronny top na materac do spania. Wśród wielu produktów na rynku znaleźliśmy zaledwie tylko kilka, które można uznać za prawdziwy HIT. Te najlepsze mają szansę zrewolucjonizować rynek materacy w Polsce. Specjalnie dla naszych czytelników postanowiliśmy sprawdzić materace nawierzchniowe w praktyce. Okazało się, że w sprzedaży dostępne są topy na suwak idealnie dopasowane do rozmiaru materaca właściwego. Ponadto wewnątrz znajduje się dedykowana pianka, top idealnie przylega do podłoża, nie marszczy się, nie zwija, a jego obecność na materacu jest niewyczuwalna pod prześcieradłem. Po kilku dniach zdemontowany top został umieszczony w pralce i bez problemu zniósł temp.30 C oraz suszenie. Wyprany o poranku, był gotowy do spania już na wieczór. Niewątpliwie taki materac nawierzchniowy to HIT, który pozwala spać w czystych komfortowych warunkach i pomaga utrzymać czystość właściwego materaca do spania.
W naszych testach spotkaliśmy się też produktami znacznie niższej jakości, nie posiadały one absolutnie żadnego zabezpieczenia przed zsuwaniem się z łóżka. Były najczęściej wykonane tylko z jednej lub dwóch warstw tkaniny, niektóre zostały przepikowane, dzięki czemu wyglądały bardziej estetycznie. Niestety żaden z tych produktów nie spełnił naszych oczekiwań. W praniu tanie topy również nie sprawdziły się najlepiej, począwszy od deformacji, a na kurczeniu tkaniny skończywszy.
Podsumowując, hitem niewątpliwe jest materac nawierzchniowy Plantpur, z zamkiem błyskawicznym i wewnętrzną dwustronną pianką, którą można dopasować do naszej wagi.
Czy warto stosować materac nawierzchniowy?
TAK TAK i jeszcze raz TAK! A dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, w łóżku spędzamy trochę ponad ⅓ naszego życia. W tym czasie pocimy się, gubimy martwy naskórek, oddychamy i wreszcie chorujemy. O ile w czasie codziennej aktywności staramy się zasłaniać usta i nos podczas kasłania, to już przez sen tego nie robimy, rozsiewając wirusy i bakterie po całej sypialni. Ponadto materac w nocy jest ciepły i wchłania nasz pot, jego wnętrze staje się ciepłe i wilgotne. Są to doskonałe warunki do rozwoju bakterii i wirusów oraz grzybów i pleśni, a także roztoczy. Nawet regularne wietrzenie i odkurzanie materaca nie zapewnia 100% ochrony przed rozwojem roztoczy, grzybów i pleśni.
Czysta pościel to nie wszystko! Sprawdź, co znaleźliśmy w dwuletnim materacu
Sprawdziliśmy, co się kryje w materacu do spania po dwóch latach normalnego użytkowania. I wyniki naszego testu są porażające. W ciągu 2 lat:
- Śpimy na materacu średnio 730 nocy
- Każdej nocy nasze ciało wydala aż 0,3 l potu, co w ciągu dwóch lat daje nam aż 219 litrów potu. Spora część tej wilgoci wyparowuje w dzień, ale pot, który przedostał się w głębokie warstwy materaca nie ma szansy na odparowanie. Wilgoć to idealne środowisko dla grzybów i pleśni. Na każdym materacu bytuje co najmniej kilka rodzajów grzybów i kilka odmian pleśni.
- Każdej nocy gubimy martwy naskórek i łupież i jest to około 1,5 g w ciągu jednej nocy, co po dwóch latach daje od 200g do 400 g. Martwy naskórek jest doskonałą pożywką dla roztoczy.
Roztocza to żywe organizmy, które się rozmnażają się, jedzą i wydalają. Zatem w dwuletnim materacu żyje około 300 000 roztoczy - Każda samica roztocza składa około 20-30 jajek w swoim dwumiesięcznym życiu, więc ich populacja w naszych materacach ciągle się rozrasta.
- Lubisz spać w odchodach? Z pewnością NIE, ale w dwuletnim materacu, który nigdy nie był prany i był użytkowany bez materaca nawierzchniowego, znajdują się miliony odchodów pozostawionych przez roztocza
- Kurz w niewietrzonym, nieodkurzanym, niepranym i niezabezpieczonym topem materacu do spania można mierzyć w kilogramach. Osiada on na całej powierzchni łóżka i bez problemu przenika przez prześcieradło.
- Wirusy, to również organizmy żywe, które przedostają się z naszego ciała na materac i w ciepłym wilgotnym jego wnętrzu są wstanie przetrwać bez żywiciela od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
- Bakterie również zamieszkują materace do spania, a największe ich kolonie można znaleźć w dziecięcych łóżeczka. Na co 3 materacyku dla dzieci znajdziemy groźną dla zdrowia kałową bakterię E.coli, a także całe mnóstwo innych bakterii układu pokarmowego, oraz te przyniesione ze szkoły i przedszkola.
- 100 g innych drobinek organicznych pochodzenia ludzkiego, jest to zbiór wszystkiego co wydziela organizm ludzki.
Jak utrzymać higienę materaca do spania?
Utrzymanie właściwej higieny materaca jest pracochłonne, jednak czego się nie robi, żeby spać w higienicznych warunkach. Po każdej nocy materac musi mieć szansę wyschnąć, zatem rano zdejmujemy prześcieradło i pościel i pozwalamy mu oddychać przez 2-3 godziny. Po drugie porządnie go wietrzymy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Optymalnym rozwiązaniem jest wyniesienie go na balkon lub do ogrodu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wietrz zdjęty z łóżka materac przy otwartym oknie przez 2-3 godziny. Kolejna kwestia to odkurzanie, tę czynność powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu i odkurzać materac z każdej strony. Nawet jeśli wydaje nam się, że jest czysty, znajduje się na nim martwy naskórek, odchody roztoczy i same roztocza. Pranie materaca w profesjonalnej pralni powinno się odbywać przynajmniej raz na 6 miesięcy. A między praniami warto rozsypywać na jego powierzchni sodę oczyszczoną i pozostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie ją odkurzyć. Soda ma działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Inną możliwością jest stosowanie materaca nawierzchniowego, na którego powierzchni pozostaje większość zanieczyszczeń. I tutaj warto zaznaczyć, że tanie zamienniki są tylko pozorną ochronę przed zainfekowaniem materaca właściwego.
Chcesz spać w higienicznych warunkach? Wybierz materac nawierzchniowy, który jest montowany na suwak, zawiera warstwę piankową i można go prać w pralce np. taki który można kupić w sklepie Plantpur.
Alergeny i pajęczaki, sprawdź z kim dzielisz łóżko każdej nocy
Czy wiesz, że roztocza to pajęczaki, przy których pająk wygląda jak całkiem sympatyczne zwierzątko? Kiedy śpimy nie tylko chodzą po naszym materacu, spacerują również po nas samych. Żywią się kurzem i martwym naskórkiem, a potem po całonocnej uczcie pozostawiają na łóżku odchody i składają jaja. Jednak to nie koniec nieproszonych gości w naszych łóżkach. W materacach, o których higienę dbasz w niewystarczającym stopniu, rozwijają się grzyby i pleśń. W praktyce nasze łóżko już po kilku miesiącach użytkowania zamienia się w prawdziwe siedlisko alergenów. Zastanów się, jak często zdarza Ci się budzić z chrypką, katarem, zatkanym nosem czy bólem głowy? To wszystko może być spowodowane obecnością całego mnóstwa alergenów w twoim łóżku. Możesz mieć 100% pewność, że znajdziesz je swoim łóżku, pytanie tylko, kiedy będzie ich na tyle dużo, że zaobserwujesz u siebie objawy alergii.
Jak stosować materac nawierzchniowy
Materac nawierzchniowy można kupić razem z tym do spania lub dokupić do materaca, który już użytkujemy. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta, co 7-14 dni zdejmujemy go, pierzemy w pralce i odkurzamy materac właściwy. Jeśli dokupujesz top do materaca, który był już użytkowany przez jakiś czas, konieczne będzie wypranie materaca do spania. W ten sposób masz szansę utrzymać higienie w łóżku przez wiele lat. Warto zaznaczyć, że dobre materaca nawierzchniowe są wyposażone w dwustronną piankę, którą można zamienić stronami. W praktyce oznacza to, że możesz zmienić twardość swojego materaca w dowolnej chwili.