Masz wolny internet w domu? Oto, jak można go przyspieszyć

24 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szybkość internetu to dziś podstawa efektywnej pracy, dobrej rozrywki czy sprawnej komunikacji. Wykorzystując sieć w domu kładziemy coraz większy nacisk na to, by internet – zarówno stacjonarny jak i bezprzewodowy – osiągał jak najwyższą przepustowość i prędkość. Na co w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę? Dbając m.in. o to, by wybrać dobrą ofertę internetu i chociażby bardzo szybki światłowód do domu, wiele osób zapomina o kwestiach czysto technicznych negatywnie wpływających na działanie sieci w nieruchomości. W rezultacie dochodzi do sytuacji, w której np. właściciele domu opłacają abonament gwarantujący bardzo dobrą jakość usług sieciowych, ale błędy konfiguracyjne nie pozwalają w pełni wykorzystać go już w trakcie dystrybucji.

intenet

Jak można przyspieszyć internet domowy?

Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie internetu:

  1. Zmiana dostawcy internetu – przejście na dostawcę o wyższej przepustowości może zwiększyć szybkość połączenia.
  2. Zwiększenie przepustowości – jeśli jest to możliwe, można zwiększyć przepustowość połączenia poprzez zmianę planu lub pakietu usług.
  3. Zmiana routera – starsze routery mogą ograniczać prędkość połączenia. Wymiana routera na nowszy model może pomóc w zwiększeniu szybkości.
  4. Optymalizacja ustawień routera – wykonanie czynności takich jak aktualizacja firmware’u czy zmiana kanału sieci bezprzewodowej może pomóc w zwiększeniu szybkości połączenia.
  5. Oczyszczenie komputera – usunięcie plików tymczasowych, zbędnych programów i wirusów może pomóc w przyspieszeniu komputera i internetu.
  6. Usuwanie opóźnień – usługi takie jak VPN czy proxy mogą powodować opóźnienia w połączeniu, wyłączenie ich może przyspieszyć połączenie.
  7. Ograniczenie ilości urządzeń podłączonych do sieci – im więcej urządzeń podłączonych do sieci, tym więcej zasobów jest zużywanych, co może prowadzić do spowolnienia połączenia.

Wdrożenie tych rozwiązań powinno sprawić, iż internet domowy będzie działa zdecydowanie szybciej.

Gdzie szukać dobrych ofert internetu?

Według danych Eurostatu z 2020 roku około 85% populacji Polski korzysta z internetu. Można niewątpliwie przyjąć, że miejsc, gdzie nie ma dostępu do sieci jest niewiele – jeśli już takie czarne punkty na mapach się pojawiają, są to po prostu lokalizacje o słabszej jakości zasięgu LTE, a nie miejsca, gdzie w ogóle nie można liczyć na połączenie. W niektórych regionach i obszarach wiejskich dostępność jest niższa niż w miastach i innych obszarach miejskich. Rząd i różne organizacje starają się zwiększyć dostępność internetu poprzez różne programy i projekty, ale jest to proces trwający i nie zakończony.

Według danych z 2021 r. średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosiła około 30 Mbps. Szybkość ta różni się jednak w zależności od regionu i dostawcy usług internetowych

Zastanawiając się, jaki internet wybrać, warto przeanalizować porównywarkę PanWybierak.pl. Zbiera ona wszystkie najlepsze oferty internetu i telewizji – oraz ich pakiety – oraz udostępnia zbiorcze dane użytkownikom. Daje to pełen przegląd wariantów dostępnych w danej lokalizacji użytkownika.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kiedy wg Was skończy się wojna na U…
Ja obstawiam lipiec tego roku
Koszty pozycjonowania strony
Fajną opcją jest reklama na Fb, pozwala dotrzeć do wielu odbiorców, którzy są zainteresowani...
Klub puszystych
Podstawą jest odstawić węglowodany, bo to jest kluczowa przyczyna tycia, niszczy gospodarkę hormonalną...
Modne kolory na wiosnę
Pewnie żółty będzie w modzie...