Masz problem z pajączkami i halluksami? Już teraz zadbaj o swoje nogi!
Piękne, a przede wszystkim zdrowe nogi to marzenie niejednej kobiety, która boryka się z problemem żylaków, pajączków czy halluksów. Wyeliminowanie tych dolegliwości to dla współczesnej medycyny nic trudnego. Dzięki temu znacząco może poprawić się jakość naszego życia. O możliwościach zabiegowych w tym zakresie opowiedzieli nam specjaliści z warszawskiej Kliniki Medycyna Urody.
Uporczywe żylaki i pajączki
Pojawianie się zmian na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale także i zdrowotny. Żylaki prowadzą do bardzo groźnych chorób, które mogą być niebezpieczna dla życia. „W naszych technikach leczenia żylaków, jako jedni z pierwszych w Polsce, stosujemy zamknięcie ich metodą ClariVein®. To technika, polecana osobom, które poszukują bezpiecznych i szybkich sposobów usuwania żylaków” – mówi dr Krzysztof Piórek chirurg flebolog z Kliniki Medycyna Urody. W procedurze ClariVein® stosuje się specjalny cewnik, który podrażnia wewnętrzną ścianę naczynia, co prowadzi do jego obkurczenia, przy jednoczesnej aplikacji leku sklerotyzacyjnego. Rotacja cewnika zapewnia równomierne rozprowadzenie leku i zamknięcie światła naczynia. Jest to szybki sposób, dający długotrwałe efekty, a jednocześnie zapewniający natychmiastowy powrót do codziennych aktywności. Nie pozostawia siniaków ani blizn, dlatego jest jedną z najlepszych kuracji redukujących problemy z żyłami.
Bolesne halluksy
Niewłaściwe obuwie (zbyt wąski nosek, wysokie obcasy), uwarunkowania genetyczne, praca polegająca na długotrwałym staniu lub chodzeniu mogą powodować deformacje stopy. „O halluksach (czyli paluchach koślawych) mówimy, gdy pierwsza kość śródstopia wykrzywia się na zewnątrz stopy. Zaś duży palec ulega przekrzywieniu w kierunku pozostałych palców, czyli do wewnątrz stopy” – mówi dr Andrzej Komor, specjalista ortopeda traumatolog z Kliniki Medycyna Urody. Taka deformacja stopy to problem zdrowotny i kosmetyczny. „Krąży wiele mitów o leczeniu i odrastaniu halluksów. My, specjaliści zajmujący się leczeniem chorób i urazów stopy wiemy, że nie istnieją metody zachowawcze leczenia deformacji przodostopia. Jedynym sposobem leczenia jest operacja, która polega na przywróceniu prawidłowego kształtu i funkcji stopy (w zależności od stopnia deformacji trzeba skorygować ustawienie jednej lub więcej kości śródstopia i palców). W Klinice operujemy pacjentów metodą klasyczną oraz nowoczesną metodą mini-inwazyjną. Po zabiegach z reguły zalecam pacjentkom chodzenie w ortezie przez 6 tygodni, a następnie przez kolejnych 6 w obuwiu sportowym. Obowiązkowa jest również rehabilitacja i masaże przeciwobrzękowe. Po prawidłowo wykonanej operacji ryzyko nawrotów i deformacji jest minimalne – kontynuuje dr Komor.
Profilaktyka
Aby zachować nogi w zdrowiu, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Unikać zbyt ciasnych butów; ograniczyć chodzenie na szpilkach lub wybierać te, na niższym obcasie. Należy także pamiętać o odpoczywaniu z nogami lekko uniesionymi – zmniejsza to ryzyko powstawania obrzęków stóp oraz żylaków podudzia. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego jeśli problem halluksów, żylaków czy pajączków naczyniowych się pojawi, warto wyeliminować go na początkowym etapie, aby nie doprowadzić do komplikacji. Zima to doskonały czas, aby zacząć myśleć o zmianie, do lata po tych problemach nie będzie śladu.
Konsultacja:
dr Krzysztof Piórek, chirurg flebolog z Kliniki Medycyna Urody
dr Andrzej Komor, ortopeda traumatolog z Kliniki Medycyna Urody