Masaż twarzy w domu za pomocą naturalnych olejków eterycznych

1 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Masaż twarzy bardzo korzystnie wpływa na kondycję cery, ujędrnia skórę, a nawet może przeciwdziałać pojawianiu się drobnych zmarszczek. Jeżeli ten rytuał połączymy z dobroczynnym działaniem olejków eterycznych, to efekty będą jeszcze lepsze. Jak dopasować odpowiednie olejki eteryczne do swojej cery? Jak wykonuje się masaż twarzy? W jaki sposób przygotować cerę do takiego domowego zabiegu?

kobieta po masażu twarzy

Olej bazowy i olejek eteryczny – zgrana para

Do wykonania masażu twarzy będziemy potrzebować zarówno olejków eterycznych, które są bogate w różne lecznice związki, jak i oleju bazowego. Olejki eteryczne mają bardzo silne działanie, a ich skoncentrowana formuła mogłaby podrażnić, a nawet uszkodzić skórę. Dlatego nie zaleca się nakładać ich bezpośrednio na swoją cerę bez wcześniejszego rozcieńczenia w oleju nośnym.

Wyjątkiem od tej reguły jest olejek lawendowy i z drzewa herbacianego, ale nawet te dwa olejki eteryczne nakłada się tylko punktowo na konkretne zmiany na skórze, np. wypryski. Plusem stosowania oleju bazowego i olejku eterycznego razem jest również to, że tę mieszankę możemy bezpiecznie stosować nawet na tak delikatnej skórze jak na twarzy. Masaż odpowiednio dobranymi olejami pozwala świetnie odżywić cerę, nadać jej blasku, a nawet spowolnić efekty starzenia się skóry.

Jak wybrać olej bazowy? Tak naprawdę tę rolę może odgrywać dowolny olej o jakości kosmetycznej, ale mimo wszystko warto poświęcić trochę czasu na odpowiedni wybór. Nie tylko naturalne olejki eteryczne wpływają korzystnie na stan skóry. Dobrze dobrany olej bazowy również może wspomagać naszą cerę, ale tylko wtedy gdy będzie do niej odpowiednio dopasowany. Olej z awokado poleca się do skóry suchej i dojrzałej, bo doskonale nawilża i zapobiega utracie wody. Do podobnego typu cery świetnie sprawdzi się też olej jojoba. Ten kosmetyk wspaniale działa również na cerę wrażliwą, przyspiesza regenerację komórek, a nawet spowalnia starzenie się skóry. Jednym z najbardziej znanych olejów jest oczywiście arganowy, który doskonale współgra z każdym typem cery i kompleksowo odżywia skórę. W zależności od swoich potrzeb możemy sięgnąć też po olej kokosowy, ze słodkich migdałów, makadamia, z pestek śliwek czy z opuncji figowej.

Jak wyglądają proporcje pomiędzy olejem bazowym a olejkiem eterycznym? Zwykle stosuje się zasadę, że olejek eteryczny powinien stanowić do 3% całej mieszanki, czyli np. do jednej łyżeczki oleju bazowego (5 ml) należy dodać maksymalnie tylko 3 krople olejku eterycznego. Może się to wydawać bardzo mało, ale należy pamiętać, że olejki eteryczne mają skoncentrowaną formułę, dlatego taka ilość w zupełności wystarczy. Co ciekawe, istnieją również tak mocne olejki eteryczne, że stosuje się je w stężeniu 1%, a nawet mniejszym, z tego powodu zawsze warto przeczytać informacje od producenta znajdujące się na danym produkcie.

Właściwości różnych olejków eterycznych

W zależności od tego, jakie potrzeby ma nasza cera, możemy dobrać do niej olejek eteryczny, który będzie wspomagał nas podczas codziennej pielęgnacji. Jeżeli zmagamy się z wypryskami, tłustą cerą czy zaskórnikami to świetnie sprawdzi się u nas olejek z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy, z paczuli czy z liści drzewa pomarańczowego (petitgrain). Na przebarwienia i blizny poleca się olejek bergamotowy, szałwiowy czy rozmarynowy. Skóra sucha lub dojrzała na pewno polubi się z olejkiem z geranium lub z werbeny. Dla cery zaczerwienionej lub wrażliwej poleca się natomiast olejek cedrowy lub różany.

Jak przygotować twarz do masażu?

Mając już wybrany olej bazowy i olejek eteryczny możemy rozpocząć rytuał codziennego masażu twarzy. Jednak aby ten domowy zabieg był udany, musimy przede wszystkim przygotować do niego swoją cerę. Kluczem do sukcesu jest właściwy demakijaż oraz oczyszczenie skóry. Do zmycia makijażu będziemy potrzebować delikatnego, ale skutecznego płynu micelarnego. Dobrze w tej roli sprawdzi się hialuronowy płyn micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa. estetic. Skuteczne usunięcie zanieczyszczeń przygotuje skórę do masażu.

jak samodzielnie wykonać masaż twarzy

 

Może się jednak zdarzyć, że nasza cera będzie potrzebować peelingu przed zabiegiem. Często tak się dzieje w przypadku skóry tłustej, mieszanej lub ze skłonnością do wyprysków. W takim przypadku warto sięgnąć po wyjątkowo delikatny, ale skuteczny kosmetyk, taki jak mikrodermabrazja do masażu twarzy tołpa. estetic. Ten kosmetyk usuwa zrogowaciały naskórek, głęboko oczyszcza, ale nie podrażnia skóry. Tak oczyszczona cera jest już gotowa do masażu!

Masaż twarzy krok po kroku

Olej bazowy zmieszany z wybranym olejkiem eterycznym nakładamy na jeszcze wilgotną, oczyszczoną skórę. Otrzymaną mieszankę stosujmy oszczędnie – wystarczy naprawdę odrobina, która mieści się w zagłębieniu dłoni. Jeżeli chodzi o sposób wykonywania masażu, to nie jest on skomplikowany. Specjalne techniki stosują specjaliści w dziedzinie masażu twarzy. Za to w warunkach domowych najważniejszy jest po prostu delikatny dotyk, który pobudzi krążenie krwi i będzie stymulować mięśnie.

masaż twarzy

W takim razie jak masować twarz? Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia to, od której części twarzy zaczniemy – równie dobry masaż można wykonać od podbródka, od nosa czy od czoła. Wybierzmy ten sposób, który będzie dla nas najwygodniejszy i najbardziej intuicyjny. Jeżeli chodzi o masowanie poszczególnych części twarzy, to czoło należy dotykać od jego środka i kolistymi ruchami kierować się w stronę skroni. Nos delikatnie ściskamy palcami i przesuwamy się od jego czubka po punkt między brwiami i z powrotem.

Okolice oczu są szczególnie wrażliwe. Automasaż twarzy w tym miejscu trzeba wykonywać bardzo ostrożnie. Zacznijmy od wewnętrznego kącika i uciskajmy skórę, przesuwając się w stronę zewnętrznego kącika oka. Pamiętajmy, aby skóry nadmiernie nie rozciągać podczas masażu. Olej bazowy da nam odpowiedni poślizg, więc cały rytuał powinien odbyć się bardzo delikatnie. Jeżeli chodzi o okolice brody i ust to zaczynajmy od środka brody i przesuwajmy palce na zewnątrz i do góry, tak jakbyśmy chciały wysmuklić linię szczęki. Okolice ust masuje się na tej samej zasadzie, czyli od środka na zewnątrz. Za to policzki wymagają kolistego ruchu od brody w kierunku ucha, a potem wyżej, od okolic nozdrzy aż po skraj kości policzkowych. Na sam koniec całą twarz można delikatnie oklepać opuszkami palców i wymasować sobie skronie.

Cały masaż trwa zwykle do 5 minut. Po zakończonym zabiegu należy przetrzeć twarz wacikiem kosmetycznym nawilżonym ulubionym tonikiem, hydrolatem lub wodą różaną oraz nałożyć krem nawilżający. Odrobina oleju może pozostać na skórze dlatego właśnie warto wybierać olej bazowy, który również odpowiada na potrzeby naszej cery. Pamiętajmy, że podczas masażu najlepiej jest używać palca wskazującego i środkowego, bo dzięki temu można zapewnić skórze równomierny nacisk.

Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy?

Regularne wykonywanie masażu twarzy może całkowicie odmienić naszą skórę. Ten codzienny rytuał pobudza mikrokrążenie, pomaga w dotlenianiu cery oraz sprawia, że skóra jest lepiej napięta i bardziej elastyczna. Masaż cery nie odwróci już widocznych zmarszczek, ale będzie przeciwdziałał pojawieniu się nowych, bo wpływa na zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo ten domowy zabieg usuwa martwy naskórek, pobudza układ limfatyczny, rozluźnia mięśnie i relaksuje. Dobrze wymasowana cera lepiej wchłonie wszystkie dobroczynne składniki odżywcze, które znajdują się w olejkach eterycznych oraz w kremie czy serum nałożonym już po masażu.