W nawiązaniu do tradycji masażu szwedzkiego, współczesny masaż europejski jest kwintesencją najlepszych i najpopularniejszych technik masażu stosowanych w Europie Zachodniej. Jest to masaż dynamiczny z głębokim uciskiem, bardzo bogaty w techniki takie jak: różnego rodzaju głaskanie, rozcieranie, oklepywanie, wibracje, piłowanie oraz techniki pomocnicze w masażu jak uciski z przesuwaniem lub ugniatanie z przesuwaniem. Z powodu zakorzenionej tradycji i dużej skuteczności jest to jeden z najczęściej wybieranych przez klientów masaż w krajach Zachodniej Europy. Można go stosować w celach leczniczych, kosmetycznych lub relaksacyjnych.
Bogactwo technik wykorzystywanych w masażu szwedzkim czyni go niezwykle skutecznym lekarstwem dla każdego kto poszukuje masażu specjalnie dla siebie w różnych dolegliwościach. Chwyty wykorzystywane w masażu pozwalają opracować dokładnie powierzchniowe i głębokie warstwy tkanek zgodnie z fizjologią i anatomią organizmu człowieka. W Europie zachodniej masaż ten jest często polecany przez lekarzy pacjentom przemęczonym pracą fizyczną i umysłową , z wadami postawy, oraz jako masaż leczniczy i profilaktyczny.
Stosowane techniki obejmują:
- głaskanie
- rozcieranie
- ugniatanie
- oklepywanie
- wibracje
- wstrząsanie
- wałkowanie
Masaż szwedzki jest nieco podobny do tkankowego. Dodatkowo stosuje się długie, głaszczące okrężne ruchy. Uzupełnia to ugniatanie, które pomaga w głębokim rozluźnieniu mięśni. Masaż szwedzki polega na energicznym uderzaniu kantem dłoni poszczególnych części ciała, począwszy od ostatnich kręgów kręgosłupa do karku i z powrotem. Masaż szwedzki polega na oddziaływaniu w celach terapeutycznych na zewnętrzne warstwy mięśni oraz tkanek miękkich. Jego styl jest określony przez cztery rodzaje ruchów: effleurage, petrissage, pocieranie i uderzanie. Zadaniem masażu klasycznego jest zwiększenie przepływu tlenu we krwi i usuwanie toksyn z mięśni, przywołanie relaksacji, poprawienie elastyczności i usprawnienie krążenia krwi. Zależnie od siły nacisku rozmaite techniki stosowane pojedynczo lub łączone wywierają dobroczynny efekt na skórę, mięśnie, naczynia krwionośne, układ limfatyczny, układ nerwowy i niektóre w wewnętrznych organów ciała. Stosowane w masażu klasycznym szybkie ruchy są na ogół stymulujące, natomiast powolne wywierają efekt uspokajający i relaksującyŁączy energię i delikatność. Opiera się na pracy na mięśniach, ale oddziaływuje również na skórę, rytm oddychania oraz układ nerwowy. Ma działanie uspokajające, relaksujące, stymulujące i oczyszczające.
Masaż ma za zadanie przywrócić naturalny tonus mięśniowy, ma znieść dokuczliwe napięcia z ramion i lędźwi. Głębokie opracowywanie mięśni wpływa korzystnie na metabolizm mięśniowy, poprawia się krążenie płynów międzytkankowych. Masaż daje uczucie lekkości i miękkości w masowanych stawach. Często już po pierwszym masażu mijają bóle mięśniowe i stawowe. Stosowany profilaktycznie w formie masażu całościowego podnosi ogólną sprawność fizyczną i umysłową. W stanach ciągłych napięć masaż szwedzki przynosi natychmiastową i długo odczuwalną ulgę, oraz ogólne odprężenie.
Zastosowanie do masażu koktajlu z naturalnych olejków owocowych, wnikających z łatwością w skórę, poprawia znacznie jej stan. Dodatkowo, zapach wspomnianych olejków ma zastosowanie terapeutyczne, co potęguje uczucie relaksu.
Zastosowanie do masażu koktajlu z naturalnych olejków owocowych, wnikających z łatwością w skórę, poprawia znacznie jej stan. Dodatkowo, zapach wspomnianych olejków ma zastosowanie terapeutyczne, co potęguje uczucie relaksu.
Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm, leczy a zarazem zapobiega wielu chorobom. Dobroczynnie działa na ciało i psychikę. Jest to zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, hormonalny, narządy wewnętrzne.
W masażu klasycznym masażysta używa głównie dłoni, rzadziej przedramion i łokci. Ruchy w masażu klasycznym są w kierunku serca. Głównym celem masażu jest złagodzenie bólów oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Masaż działa lokalnie na masowane tkanki, ale również na zasadzie odruchowej na cały organizm.
Zobacz również:
-
Masaż twarzy i gimnastyka mięśni
-
Masaż Amma idealny nawet w biurze
-
Kursy masażu
-
Dyskusja na forum o masażu