Linea negra – czym jest? Kiedy się pojawia? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Linea negra – czym jest? Kiedy się pojawia?

4 września 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety się zmienia. Dochodzi nie tylko do stopniowego powiększania się brzucha, mogą pojawić się także inne objawy charakterystyczne dla tego okresu. Częstym zjawiskiem jest tzw. linea negra. Dowiedz się, czym jest kreska na brzuchu ciążowym i o czym świadczy.

Chociaż ciemna kreska na brzuchu stanowi swoisty symbol ciąży, niejednokrotnie bywa zaskoczeniem dla wielu kobiet spodziewających się dziecka. Pojawia się w okresie oczekiwania na narodziny malucha.

Czym jest linea negra?

Linea negra (określana również jako kresa czarna) jest rodzajem zmiany pigmentacyjnej. Jej pojawienie się jest wpisane w fizjologię większości kobiet ciężarnych, dlatego nie ma powodów do niepokoju. Z medycznego punktu widzenia stanowi efekt wzmożonej produkcji progesteronu, który odpowiada za produkcję melaniny – naturalnego barwnika odpowiadającego między innymi za ciemnienie brodawek w okresie ciąży.

Kresa czarna przyjmuje postać ciemnej smugi ciągnącej się wzdłuż brzucha – najczęściej od pępka do spojenia łonowego. U niektórych kobiet może jednak biec od pępka w górę – w kierunku żeber.

Kiedy na brzuchu pojawia się kresa czarna?

12. tydzień ciąży to okres, w którym powoli zaczynają być widoczne niektóre zmiany w wyglądzie kobiety. Brzuch stopniowo się powiększa, delikatnie zaokrąglając. Jednak nie jest to moment, w którym dojdzie do powstania kresy czarnej.

Mimo że wzmożona produkcja progesteronu trwa od samego początku ciąży, linea negra pojawia się znacznie później. Najczęściej jest to drugi lub trzeci trymestr ciąży. U niektórych kobiet kresa czarna występuje dopiero w samej końcówce.

Linea negra nie u wszystkich ciężarnych?

Z kresą czarną jest dokładnie tak jak z wieloma dolegliwościami ciąży. Chociaż są bardzo powszechnym zjawiskiem w okresie oczekiwania na dziecko, nie pojawiają się u wszystkich kobiet. Występowanie linea negra jest kwestią bardzo indywidualną – u jednych pań kreska jest bardzo widoczna, a u innych nie pojawia się wcale lub jest bardzo jasna. Ciekawostką może być fakt, że kresa czarna może występować w pierwszej ciąży, a w kolejnych już się nie pojawi.

Zastanawiasz się, czy linea negra pojawi się na twoim brzuchu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, jednak większe prawdopodobieństwo jej pojawienia się dotyczy kobiet, które:

  • mają cerę skłonną do przebarwień, z piegami,
  • lubią zażywać kąpieli słonecznych – promieniowanie UV może uwydatnić kresę czarną na brzuchu.

Na powstawanie kresy czarnej wpływa karnacja. U blondynek o jasnej karnacji linea negra będzie dużo mniej widoczna niż u brunetek o ciemniejszym fototypie skóry.

Warto także podkreślić, że intensywność kresy czarnej może zależeć od etapu ciąży. Jeśli linea negra pojawiła się w drugim trymetrze, może być dużo jaśniejsza od kreski występującej w trzecim trymestrze i pod sam koniec ciąży. W żadnym z przypadków nie ma powodów do niepokoju – intensywność zabarwienia jest sprawą całkowicie indywidualną.

Czy kresa czarna zniknie samoistnie?

W związku z tym, że linea negra jest objawem typowo ciążowym, nie utrzymuje się na stałe. Znika samoistnie – jednak nie zaraz po porodzie. Od narodzin dziecka często musi minąć nawet kilka miesięcy, aby na skórze brzucha nie pozostał ślad po kresie czarnej. Warto bowiem pamiętać, że jej pojawienie się wynika ze wzmożonej produkcji progesteronu – jeśli dojdzie do unormowania jego poziomu, wówczas kresa czarna zacznie blednąć.

Czy linea negra wymaga pielęgnacji?

Brzuch z czarną kresą nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji. Ze skórą brzucha możesz postępować tak jak zawsze – niezależnie od tego, czy jest to 12. tydzień ciąży, czy późniejszy okres.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować kosmetyki wzmacniające skórę i przeciwdziałające rozstępom.

Kiedy kresa czarna wymaga konsultacji lekarskiej?

Kresa czarna jest zmianą fizjologiczną, dlatego jej pojawienie się lub brak nie jest powodem do obaw. Nie ma zatem potrzeby konsultować tego z ginekologiem. Jeżeli jednak czujesz taką potrzebę i chcesz wiedzieć więcej, zapytaj o linea negra na kolejnej wizycie kontrolnej. Lekarz z pewnością wszystko dokładnie wyjaśni i rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz