Letni ogród na balkonie

5 lipca 2021, dodał: julia162
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Na pewno każdy mieszkaniec bloku, szczególnie w okresie letnim, marzy o kawałku własnego ogródka. Dobrym sposobem na realizację takiego marzenia jest zaaranżowanie małego, domowego ogrodu na balkonie.

letni ogród na balkonie

Mini ogród na balkonie jest nie tylko prosty w uprawie i aranżacji, pozwala także na relaks wśród zieleni i kwiatów bez wychodzenia z domu. Dzięki jego uprawie można również bez dużego nakładu pracy uzyskać własne plony (np. w postaci ziół i pomidorów). Jak zatem zabrać się za tworzenie na balkonie namiastki ogrodu?

Wybór mebli

Jeśli ogródek na balkonie ma spełniać głównie funkcję rekreacyjną i wypoczynkową, to najważniejszym elementem będą odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Na balkonie, ze względu na ograniczoną powierzchnię, najlepiej wybrać mały i funkcjonalny zestaw (np. stolik z krzesełkami). Najpopularniejszymi meblami na balkon są te wykonane z technorattanu, metalu lub drewna. Jeśli na balkonie chcemy tylko usiąść i odpoczywać, doskonałym wyborem będzie np. fotel podwieszany.

balkon latem

Wybór pojemników

Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, powinniśmy zastanowić się nad doborem doniczek i skrzynek. Na balkonie najczęściej uprawia się rośliny w pojemnikach wolnostojących, pojemnikach wiszących lub skrzynkach montowanych na barierkach. Ważne jest aby wszystkie doniczki były utrzymane w jednakowej kolorystyce. Do uprawy kwiatów i ziół, najlepsze będą małe doniczki i skrzynki. Przy hodowli drzewek (np. cytrusowych) konieczne będą większe i głębokie pojemniki. Choć najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są tanie i kolorowe doniczki z tworzywa sztucznego, to jednak lepszym wyborem będą te wykonane z gliny i terakoty – zapewnią roślinom nie tylko stabilność, ale również ograniczą wyparowywanie wody z ziemi.

kwiaty na balkon

Sadzenie roślin

Wybór roślin w dużej mierze jest uzasadniony stopniem ekspozycji balkonu na promienie słoneczne. Na balkonie zachodnim świetnie poradzi sobie większość gatunków roślin. Więcej problemów sprawia balkon północny, na którym powinno uprawiać się rośliny cienioznośne (np. liczne gatunki ziół). Za to na balkonie południowym najlepiej będą rosły np. werbeny, pelargonie, petunie czy begonie. Oprócz kwiatów, na balkonach można uprawiać również warzywa (np. pomidory koktajlowe, fasolę, sałatę, pietruszkę, rzodkiewki) i owoce (np. truskawki, poziomki, maliny, borówki).

rośliny balkonowe

Dodatki

Świetną dekoracją każdego balkonowego ogródka, będą różnego rodzaju dodatki, np. w postaci lampionów, małych światełek, sztucznej murawy (doda ogródkowi naturalnego charakteru), parasola lub ławeczki. Warto także zastąpić np. zwykłą butelkę do podlewania roślin, ładnie wyglądającą konewką. Jako ozdoba krzeseł, idealnie sprawdzą się miękkie i kolorowe poduszki.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...