Leczenie wypadania włosów – co może być przyczyną nadmiernej utraty włosów?
Wypadanie włosów jest złożonym problemem, który zależy od wielu czynników, a w tym – od wieku, poziomu stresu, predyspozycji genetycznych, zmian hormonalnych oraz diety. Ta przykra dolegliwość może dotknąć praktycznie każdego i to w każdym wieku. Aż ¾ kobiet boryka się z nadmierną utratą włosów. Najwięcej problemów z łysieniem mają mężczyźni między dwudziestym piątym a czterdziestym rokiem życia.
Jeśli problem wypadania włosów się nasila, a fryzura gwałtownie ulega przerzedzeniu, to niezbędna jest wizyta u trychologa. Może się bowiem okazać, że przyczyną utraty włosów jest jakieś zaburzenie lub schorzenie, które wymaga leczenia. Rozpoznanie źródła problemu to podstawa do postawienia prawidłowej diagnozy i dopasowania skutecznej metody leczenia.
Co może być przyczyną wypadania włosów?
Utrata włosów może być skutkiem różnego rodzaju zaburzeń. Do najczęstszym zaliczamy zaburzenia tarczycowe oraz autoimmunologiczne. Niekorzystny wpływ ma także chroniczny stres, który przyczynia się do zaburzenia mikrocyrkulacji krwi w skórze głowy, co prowadzi z kolei do uszkodzenia mieszków włosowych. W rezultacie włosy zaczynają masowo wypadać, co widzimy w postaci przerzedzającego się owłosienia skóry głowy.
Zobacz również: Dr Trycholog – Leczenie wypadania włosów
W bardzo wielu przypadkach przyczyną utraty włosów są zaburzenia hormonalne. U mężczyzn za wypadanie włosów odpowiada DHT, czyli produkt przemiany testosteronu. Jego nadmiar przyczynia się do wystąpienia łysienia androgenowego, które charakteryzuje się powstawaniem zakoli w okolicach skroni i czoła. Ten typ łysienia jest najczęściej dziedziczny i dotyka osiemdziesięciu procent mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, ale obecnie problem ten obserwuje się już nawet u osiemnastolatków.
W przypadku kobiet podłożem łysienia mogą być zmiany hormonalne na skutek przejmowania tabletek antykoncepcyjnych, ciąży czy też menopauzy. Jeśli chodzi o ciążę, to zwykle wypadanie włosów ustępuje samoistnie po upływie sześciu miesięcy.
Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być także łysienie plackowate, które charakteryzuje się utratą włosów w kształcie okrągłym lub owalnym. Pierwszymi objawami są małe skupiska, które z czasem rozlewają się na znacznie większą część skóry głowy. Dolegliwość ta może rozwijać się bardzo szybko, ale przebieg może być również powolny. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie przerzedzające się rejony, to warto zgłosić się do trychologa, ponieważ z czasem łysina staje się coraz większa. Skóra dotknięta łysieniem plackowatym jest pozbawiona włosów, niezwykle wrażliwa, blada oraz często także zaróżowiona. Łysienie plackowate dotyka zwykle młode osoby od dwudziestego do trzydziestego roku życia. Występuje częściej u kobiet, a przyczyną może być długotrwale napięcie nerwowe, stres, różnego typu infekcje bakteryjne i wirusowe, a także zmiany hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne.
Co stosuje się w leczeniu nadmiernego wypadania włosów?
W celu przeciwdziałania procesów wypadania włosów ważne jest poznanie przyczyny owej dolegliwości. Dlatego też pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Przeprowadzenie trychoskopii oraz trichogramu jest niezbędne do uzyskania prawidłowej diagnozy. Badania te pozwolą znaleźć przyczynę łysienia i wykluczyć ewentualne zaburzenia innego rodzaju.
Przy wypadaniu włosów często wykorzystuje się mezoterapię skóry głowy, czyli zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry leczniczymi substancjami, które wykazują właściwości hamujące wypadanie włosów oraz stymulujące porost. Sprawdzoną metodą są również zabiegi laserowe, która pobudzają krążenie krwi w skórze głowy. Bardzo ważne jest także uzupełnienie powstałych niedoborów witaminowo-mineralnych oraz stosowanie specjalistycznych preparatów.