Hemoroidy są jedną z najczęściej występujących dolegliwości proktologicznych. Jest to wstydliwy oraz uciążliwy problem, który powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Z przypadłością zmaga się duży odsetek populacji. Schorzenie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Podjęcie odpowiedniej metody leczenia pozwala wyeliminować problem, a tym samym przywrócić komfort codziennego funkcjonowania.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy posiada każdy z nas. Są to przypominające wyglądem poduszeczki wypełnione krwią. Spełniają wiele ważnych funkcji. Nie tylko pozwalają uszczelnić kanał odbytu, ale również umożliwiają kontrolowanie wydalanie stolca oraz oddawanie gazów. Natomiast żylaki odbytu są poważną dolegliwością. Problem pojawia się wtedy, gdy guzki powiększają się i zaczynają wystawać. Z czasem dochodzi także do ich pękania, co powoduje krwawienie. Niejednokrotnie towarzyszą mu takie objawy jak: swędzenie, pieczenie, które nasilają się szczególnie podczas parcia na stolec.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
W powstawaniu hemoroidów dużą rolę odgrywają przede wszystkim czynniki genetyczne. Słaba struktura naczynek w okolicy okołoodbytniczej jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ponadto tworzeniu się hemoroidów sprzyja mało aktywny tryb życia. Dlatego w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które wykonują pracę siedzącą tak jak, na przykład: pracownicy biurowi, kierowcy oraz wszyscy ci, którzy spędzają długie godziny przed ekranem monitora. Kolejną przyczyną powstawania hemoroidów jest nieodpowiedni sposób odżywiania, a szczególnie niska zawartość błonnika oraz niedostateczna ilość płynów w diecie. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja długie oraz usilne parcie na stolec. Hemoroidy są również typową dolegliwością, na którą skarżą się kobiety w ciąży.
Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?
Jak w przypadku każdej dolegliwości, również w tej istotne znaczenie odgrywa profilaktyka. Następujące działania zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości. W celu uniknięcia hemoroidów należy:
- Prowadzić aktywny tryb życia (wskazana jest przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna)
- Robić przerwy w trakcie pracy siedzącej i zadbać o jej odpowiednie warunki (na przykład prawidłowy stopień twardości siedziska)
- Unikać zaparć oraz usilnego parcia na stolec
- Zadbać o odpowiednią higienę intymną okolic okołoodbytniczych
Dlaczego należy leczyć hemoroidy?
Powstrzymanie tej choroby w jej wczesnym stadium nie tylko pozwala wyeliminować uciążliwe dolegliwości, ale również zapobiega dalszemu nasilaniu się. W ten sposób możliwe jest zaleczenie hemoroidów już we wczesnej jej fazie, co poprawia rokowanie i pozwala uniknąć stosowania inwazyjnych metod takich jak leczenie operacyjne.
Jakie metody leczenia przynoszą najlepsze efekty?
Dynamiczny rozwój współczesnej medycyny sprawił, że opracowano wiele metod mających na celu zwalczenie choroby hemoroidalnej. Dobór odpowiedniego sposobu leczenia jest uzależniony od stadium choroby oraz stanu zdrowia pacjenta. Leczenie ma na celu usunięcie nieprzyjemnych objawów takich jak: pieczenie, ból oraz świąd oraz przyczynia się do poprawy jakości codziennego funkcjonowania. Dobór odpowiedniej metody jest kwestią indywidualną, uzależnioną od aktualnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku zaawansowanej postaci choroby, objawiającej się między innymi obecnością bardzo dużych guzków po zewnętrznej, jak i wewnętrznej części odbytu, wskazane jest leczenie na drodze operacyjnej. Jest to stan niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. W ostatnich latach szczególną popularność w medycynie zdobyły takie sposoby leczenia jak: metoda Barrona, DGHAL, skleroterapia. Wybór metody jest poprzedzony przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu oraz wykonaniem badania endoskopowego. Ugruntowaną pozycję na rynku zdobyła metoda HEMORON®. Jej cechą charakterystyczną jest bezinwazyjność, dzięki czemu pacjent tuż po jej wykonaniu może od razu powrócić do wykonywania codziennych czynności.
Na czym polega metoda HEMORON®?
Metoda Hemoron® uchodzi za najbezpieczniejszą metodę leczenia hemoroidów. Jej atutem jest bezinwazyjność, ponieważ jej celem nie jest usunięcie guzków, a jedynie przywrócenie im pierwotnej wielkości. Zabiegu dokonuje się przy pomocy dwóch elektrod, przez które przepływa jednofazowy prąd o niskim napięciu. Prowadzi to do zmniejszenia ukrwienia, a w konsekwencji mniejszego odżywienia hemoroidów. Leczenie metodą HEMORON® jest łatwe i bezbolesne, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu nie odczuwa dyskomfortu. Przed wykonaniem zabiegu do odbytu aplikuje się specjalną maść znieczulającą. Skuteczne leczenie umożliwia z reguły wykonanie trzech serii zabiegowych, najlepiej z zachowaniem około 5 tygodniowego odstępu pomiędzy każdą z nich. Przygotowanie do zabiegu nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie aplikacji medycznego roztworu doodbytniczego, którym jest Rectanal. Specjalistyczna aparatura oraz nieinwazyjny sposób wykonywania zabiegu nie prowadzi do uszkodzenia zewnętrznej błony śluzowej, a jednofazowy prąd umożliwia dotarcie wgłąb skóry. Standardowy czas trwania zabiegu nie przekracza 20 minut. Zmniejszenie wielkości jednego guzka zajmuje około 2 minut. Zabieg przeprowadzony metodą HEMORON® nie zaburza codziennego funkcjonowania i pozwala na natychmiastowy powrót do wykonywania codziennych czynności. Jedynymi dolegliwościami, jakie mogą wystąpić po zabiegu, są lekkie krwawienie i niewielki ból, którego odczuwanie jest już kwestią subiektywną.