Ukoi nerwy i przywoła sen, gdy po ciężkim dniu wracasz do domu. Jej właściwości docenisz także wtedy, gdy dopadnie cię chandra – poprawi wtedy nastrój i doda energii do działania.Pięknego zapachu tej rośliny nie sposób pomylić z innym. Prawie jedna trzecia wszystkich produkowanych na świecie perfum zawiera zniewalającą lawendową nutę! Także medycyna znalazła dla aromatycznego zioła wiele zastosowań.
Dla urody
Już w starożytnym Rzymie kwiatki lawendy dodawano do kąpieli, by pachniała i wygładzała skórę. Wtedy też zaczęto nacierać ciało lawendowym olejkiem. Lawendę, ze względu na właściwości dezynfekujące i poprawiające krążenie krwi w skórze, dodaje się do szamponów i kremów, zwłaszcza tych do stóp. Naparu z suszonej lawendy ( 2 łyżki na szklankę wody) można używać do mycia lub okładów na poparzoną słońcem skórę. Płukanka z niej zregeneruje też osłabione włosy.
Dla zdrowia
Herbatka ze świeżych lub suszonych kwiatów lawendy pomaga przy problemach z nerkami i żołądkowych. Ma bowiem nie tylko właściwości rozkurczowe i lekko żółciopędnie, ale też moczopędnie. Ze względu na uspokajające działanie zaleca się też pić ją np. przed stresującym spotkaniem.
Przy łuszczycy, owrzodzeniach skóry robi się z niej okłady. Maści z ekstraktem z lawendy przyspieszają gojenie się ran i łagodzą dolegliwości po ukąszeniach owadów. Także olejek lawendowy działa odkażająco i przeciwbólowo. Możemy używać go przy przeziębieniu do inhalacji górnych dróg oddechowych, a rozcieńczonych ( kilka kropli na pół szklanki wody) płukać usta w stanach zapalnych gardła lub dziąseł. 2-3 minutowy masaż skroni olejkiem lawendowym przyniesie ulgę przy migrenie, ułatwi też zasypianie. Podobny efekt da rozpylenie go (rozcieńczonego) w pomieszczeniu lub dodanie kilku kropel do kąpieli.
Dla dekoracji
Najpiękniejsza jest lawenda prawdziwa. O jej wyjątkowej urodzie decydują drobne niebieskofioletowe kwiaty, ułożone na kształt kłosa. Szczególnie intensywnie pachną w lipcu i sierpniu. Uprawa lawendy w domu lub ogrodzie nie sprawia większych problemów. Jeśli wiosną kupimy sadzonki, w lipcu doczekamy się niebieskich kwiatków. Można również wysiać nasionka do doniczki lub skrzynki, a potem, przepikowane, wysadzić w ogrodzie; kwiaty pojawią się w następnym roku. Dekorujemy nią sypialnie, salony, sztuczna lawendą łazienki i toalety, pojawia się na jako motyw poduszkach,w doniczkach, woreczkach, serwetach. Są również miłośnicy kolorów lawendy, stosują bowiem go jako motyw przewodni całego mieszkania lub pokoju.
Dla podniebienia
Świeża lub suszona lawenda wrzucona wraz z jałowcem do ognia podczas pieczenia mięsa na grillu sprawi, że nabierze ono pięknego aromatu. Użyta do wędzenia wędlin, nada im świeży leśny zapach. Możemy również włożyć kilka gałązek do butelki z oliwą lub octem winnym. Jako przyprawa lawenda – łączona z szałwią lub koprem – dodawana jest najczęściej do czerwonych mięs.
zobacz również:
- Mieszkanie w stylu andaluzyjskim
- Mieszkanie w stylu francuskim
- Mieszkanie w stylu skandynawskim
- Mieszkanie w stylu angielskim