Kurs pierwszej pomocy online – czy warto przeszkolić się z zakresu pierwszej pomocy zdalnie?

20 października 2020, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Sytuacja pandemii przeorganizowała życie wielu osób. Dotyczy to również edukacji, w tym organizacji kursów pierwszej pomocy. Obecnie są one dostępne również w formie zdalnej. Czy jednak kurs online może być równie skuteczny, co ten przeprowadzony w tradycyjny sposób? Jakie są jego zalety i wady? Zainteresowanych zachęcamy do dalszej lektury.

Pierwsza pomoc – zalety i wady

Zalety kursu online

Kurs pierwszej pomocy online jest przede wszystkim rozwiązaniem bezpieczniejszym dla zdrowia. Rosnąca ilość przypadków zakażeń w Polsce i zalecenia ekspertów wskazują jednoznacznie, że skutecznym sposobem profilaktyki w zakresie zdrowia własnego i innych jest ograniczenie, w miarę możliwości, bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Czy to więc w imię solidarności społecznej, czy to też ze względu na swoje własne dobro wskazane jest ograniczenie swoich aktywności do przestrzeni domowej. Kurs pierwszej pomocy online umożliwia zaś realizację tego postulatu w pełni.

Po drugie, sama formuła kursów online jest znacznie bardziej elastyczna, aniżeli ta stacjonarna. Nie jest się ograniczonym co do miejsca i czasu przeprowadzenia szkolenia, dzięki czemu można dowolnie organizować swój dzień. Co więcej, brak w tym przypadku czynników w postaci presji grupy, do której tempa należy się dostosować. Nie ma też konieczności pozostawania w nieustannym skupieniu, w obawie przed utratą omawianych treści. Dzięki dostępowi do materiałów online, które można w każdej chwili odtworzyć lub też do nich wrócić, przyswajanie wiedzy następuje w przyjaznej atmosferze swobody.

Kolejnym atutem kursów online jest ich niższa cena, co możliwe jest ze względu na brak konieczności opłacenia sali i niezbędnego sprzętu. Jedyne czego potrzeba, aby skutecznie pozyskać wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, to sprawny komputer, tablet, czy smartfon z dostępem do internetu, będący standardem w dzisiejszych czasach.

W końcu, zakres wiedzy przekazywanej podczas kursów online nie różni się niczym od zakresu tej przekazywanej w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Wiadomości, które przyswoimy za pośrednictwem e-learningu zaowocują pewnością siebie i szybkością w działaniu, kiedy sytuacja będzie tego od nas wymagała.

Wady kursu online

Wśród wad kursów online wymienić należy przede wszystkim brak praktyki pod okiem eksperta. Nic nie zastąpi kontaktu na żywo, podczas którego zgłaszać można pewne wątpliwości i zadawać pytania. Obecnie realia zmuszają nas jednak do kompromisów również w tym zakresie. Jednak pewnym jest, że profesjonalnie przygotowany kurs, przedstawiający wizualizacje w sposób jednoznaczny i opatrujący je klarownym instruktażem odniesie równie zadowalające efekty.

Szkolenie pierwszej pomocy z certyfikatem

Warto nadmienić, że kurs pierwszej pomocy ukończony w formie zdalnej wiąże się z wydaniem certyfikatu, który jest równoważny temu uzyskanemu wskutek kursu odbytego stacjonarnie. Potwierdza on, iż osoba, która ukończyła kurs, posiada wiedzę i umiejętności z zakresu objętego tematem.

Wspomniana wiedza i umiejętności są niezwykle cenne już z samej ich definicji, gdyż mogą uratować czyjeś życie. Niekiedy jednak przepisy wymagają, aby określone osoby dysponowały certyfikatem ukończenia kursu będącego wymogiem formalnym. Są to np. nauczyciele, osoby pracujące w szkole, opiekunowie i wolontariusze żłobków oraz punktów opieki dla dzieci, czy pracownicy. Każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolić pracowników oraz wyznaczyć grupę odpowiedzialną za organizację pomocy, jak i wyposażenie firmowej apteczki. Liczba osób, które powinny być odpowiedzialne w tym zakresie kształtuje się różnie ze względu na stopień ryzyka oraz liczbę zatrudnionych.

Certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy online spełnia wspomniane wymogi i jest powszechnie akceptowany przez instytucje państwowe, takie jak Państwowa Inspekcja Pracy.

Co powinien zawierać kurs pierwszej pomocy online?

Kurs online umożliwia zapoznanie się z fundamentalnymi definicjami oraz zasadami postępowania w razie nagłego wypadku. Są to m.in. umiejętność wskazania przyczyn, postawienia diagnozy, oznaczenia następstw i podjęcia odpowiednich działań w odniesieniu do osoby z utratą przytomności, ze wstrzymanym oddechem lub krążeniem, a także wiedza z zakresu opatrywania ran, bezpiecznego ułożenia i transportu poszkodowanego, czy postępowanie w nagłych stanach, jak zawał, udar, napad padaczkowy lub cukrzyca.

Gdzie znaleźć szkolenie pierwszej pomocy online?

Firma szkoleniowa Pro-Medic oferuje kursy pierwszej pomocy online z wysokiej jakości treściami, grafikami oraz filmami instruktażowymi, zgodnymi z aktualnie obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Kurs opatrzony w merytoryczne materiały, stworzony jest przez czynnych zawodowo ratowników medycznych oraz strażaków, co sprawia, że informacje przekazywane są w sposób ciekawy, a przede wszystkim życiowy. Jako przedstawiciele służb ratowniczych chcemy, aby w przyszłości nasz odbiorca świadomie i zdecydowanie wykonywał czynności pierwszej pomocy, ratując zdrowie i życie osób poszkodowanych.
Kurs kończy się testem składającym się z 10 pytań, które weryfikują przyswojoną wiedzę.
Użytkownik zyskuje bezterminowy dostęp do materiałów dydaktycznych, a więc może do nich wracać celem przypomnienia wiadomości.
Finalnie wydawany jest certyfikat, poświadczający odbycie kursu pierwszej pomocy wraz z zakresem tematycznym szkolenia.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak zyć po zdradzie?
Ja nie umiałabym wybaczyć.... Przecież facet jest zawsze świadomy tego co...
Nietypowe zachowania w łóżku:)
Wg mnie to przychodzi z wiekiem, bo młodzi mężczyźni są zwykle aż za delikatni...
Nietypowe zachowania w łóżku:)
Cóż, jeśli facet zachowuje się jak w domu publicznym i nie dba o...
Karty, bony, punkty
Wiecie co? Przestałam się rejestrować w tych programach lojalnościowych.... Bo za małe rabaty...