URODA I ZDROWIE

Kurkuma i kurkumina – właściwości i zastosowanie

10 grudnia 2018, dodał: Dagmara

Kurkuma to bardzo znana przyprawa posiadająca mnóstwo właściwości dzięki czemu znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w medycynie tradycyjnej. Z pomocą kurkumy leczy się bóle miesiączkowe, dolegliwości żołądkowe, czy świeże rany i blizny. Jest to możliwe dzięki związkowi zwanym kurkuminą, która jest polifenolem leczniczym. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o kurkumie.

kurkuma

Co nieco o przyprawie

Kurkuma swoje korzenie ma w Indiach i wyglądem przypomina imbir. Została doceniona głównie w kuchni azjatyckiej. Kurkumina odpowiada za żółtopomarańczowy kolor przyprawy. Już w starożytnych Chinach kurkuma była używana do leczenia chorób pasożytniczych, wrzodów, stanów zapalnych i skurczy menstruacyjnych.

kurkuma

Na kondycje mózgu

Dzięki kurkumie procesy naprawcze ludzkiego mózgu mogą zostać o wiele szybciej przywrócone do formy. Dzięki tumeronie komórki nerwowe zostaja pobudzone i zaczynają się namnażać. Jest to bardzo pomocne przy wszelkich urazach mózgu oraz przebytych chorobach. Istnieją przypuszczenia, że kurkuma pomaga w leczeniu choroby Alzheimera i udaru mózgu. Aktywne składniki kurkuminy  stymulują system immunologiczny do niszczenia białek, gdyż  są one odpowiedzialne za problemy z przewodzeniem sygnałów nerwowych, co powoduje zaburzenia pamięci i osobowości.

 

Na nowotwór

Polifenol zawarty w kurkumie posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz antynowotworowe. Stosuje się ją w wspomagająco  leczeniu nowotworów:

 • rak skóry
 • rak płuca
 • rak jamy ustnej
 • nowotwory głowy i szyi
 • rak przełyku
 • rak żołądka
 • rak wątroby
 • rak trzustki
 • rak jelita cienkiego
 • rak okrężnicy
 • rak pęcherza moczowego
 • rak prostaty
 • rak gruczołu piersiowego
 • rak szyjki macicy
 • chłoniaki

Testom poddano pacjentów z polipami jelita, którzy przez 6 miesięcy spożywali kurkuminę. Okazało się, że liczba polipów spadła aż o 60 % a dodatkowy zmniejszyły swoje rozmiary o połowę.

kurkuma

Kurkumina wspomaga również działanie taxolu, czyli leku, które podaje się pacjentom w leczeniu raka piersi. Dzięki kurkuminie proces leczenia staje się o wiele mniej toksyczny i skuteczniejszy.

Pamiętaj jednak, że kurkumina to nie lek na raka, a jedynie pomoc przy odpowiednim leczeniu.

kurkuma

Na trawienie

Kurkuma posiada również właściwości żółciopędne dzięki czemu łagodzi stany przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Stosuje się ją w produkcji preparatów złożonych w dyfuzji trzustki oraz zaburzeniach trawienia. Dodatkowo kurkuma ochrania wątrobę przed uszkodzeniami, niewydolnością oraz stanami zapalnymi.

kurkuma trawienie

Na infekcje

Kurkumina zapobiega powstawaniu infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz grzybicznych. To właśnie kurkumina odpowiada za leczenie infekcji oraz hamowanie namnażanie się niebezpiecznych wirusów. Dodatkowo poprawia samopoczucie pacjenta i usprawnia działanie właściwych środków przeciwwirusowych.

kurkuma

Na choroby oczu

Kurkuma korzystnie wpływa na leczenie zespołu suchego oka, zapalenia spojówek, jaskry a nawet retinopatii. Badania w tym kierunku są cały czas prowadzone, aby dokładnie zbadać działanie kurkumy w tym obszarze.

kurkuma na oczy

Zastosowanie w kuchni

Kurkuma to główna przyprawa na Bliskim Wschodzie i jest głównym składnikiem curry. Stosuje się ją również w produkcji musztardy i sosu Worcestershire. Jest też idealnym dodatkiem do zup, drobiu, owoców morza i potraw z ryżem. Bardzo często kurkuma stosowana jest zamiennie z szafranem.

Pamiętajcie o porannym, ciepłym naparze z kurkumą, na bazie wody filtrowanej z dodatkiem pieprzu (pepperina zawarta w pieprzu uaktywnia kurkuminę z kurkumy) oraz oleju z pestek dyni, gdyż dodatek tłuszczu też jest wskazany.

kurkuma

Kurkuma w kosmetyce

Czy wiedzieliście, że kurkuma jest dodatkiem szminek? Używa jej się do barwienia szminek oraz podkładów i płukanek do włosów. Natomiast olejek z kurkumy dodaje się do perfum. Kurkumę znajdziesz również w maseczkach na przebarwienia i do cery tłustej.

kurkuma

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

wypadające włosy
Trzeba działać. Na pewno nie będzie tak, że włosy z niczego zaczną wyglądać normalnie. Tutaj...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Uważam, że musisz wyeliminować węglowodany z diety i codziennie odwiedzać siłownię. Możesz także spróbować...
ogrodzenie
Ja mam ogrodzenie betonowe i bardzo ładnie wygląda. My mamy dom w kształcie kostki...
Medycyna estetyczna Wrocław
Ja bym sobie chciała zrobić usta, ale mąż pilnuje :D Grozi rozwodem...