Joanna Opiat-Bojarska, „Kto wyłączy mój mózg?” – recenzja

31 października 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wyobraź sobie, że z dnia na dzień tracisz siły, energię do życia, ledwie możesz wstać z łóżka. Taki stan trwa i trwa, myślisz: „może to tylko zwykła grypa, przeziębienie”?

W końcu kiedy naprawdę ciało odmawia posłuszeństwa, nie możesz podnieść ręki i zrobić prostego kroku, wiesz, że spotkało Cię coś wyjątkowego, coś co Cię zabije, lub.. wzmocni. Coś czego nigdy się nie zapomina – ciężkiej, śmiertelnej choroby. Rzadkiej, bolesnej, trudnej i nieprzewidywalnej. Zdecydowałam się przeczytać tę historię bólu, ale nie żałuję, bo jestem pełna podziwu dla autorki, zarazem bohaterki, dla nas – wszystkich kobiet, matek, żon…

file1319577806Bardzo lubię czytać biografie, to nie są wyssane z palca historie miłosne czy puste treści o niczym. Życie niesie ze sobą tyle zaskakujących form i niebanalnych początków i zakończeń, że jest to zawsze najlepszy scenariusz na film czy dobrą powieść. Nasze życiowe porażki są jednak częściej opisywane niż pełne szczęścia opowiastki. Czasem potrzebujemy przeczytać czyjeś szczere do bólu zwierzenia, przeżyć wraz z nim jego traumę, wczuć się w jego sytuację. Może dlatego, że nam samym żyje się spokojnie i bezpiecznie?

Tym razem postanowiłam sięgnąć po temat ciężkiej, nieznanej choroby, jaką jest niewątpliwie  zespół Guillaina-Barrégo, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam. Historia zaciekawiła mnie tym bardziej, że swoje przeżycia przelewa na papier młoda kobieta sukcesu, matka i szczęśliwa żona. Choroba spada na nią nagle, niczym tornado i Joanna zupełnie nie jest na to przygotowana.

Wydawnictwo ZYSK i S-KA w ramach akcji Jesienne Czytanie z Wydawnictwem poleca książkę:

Kto wyłączy mój mózg?
Joanna Opiat-Bojarska

Joanna, współczesna niezależna kobieta sukcesu, jest także zabieganą panią domu, kochającą żoną i troskliwą mamą. Prowadzi zdrowy tryb życia. Jej codzienność jest przewidywalna, ustalona, ale do czasu. Takiego bowiem scenariusza nikt się nie spodziewał – z dnia na dzień ciało Joanny odmówi posłuszeństwa. Diagnoza: GBS – zespół Guillaina-Barrégo. Kobieta musi znaleźć w sobie siłę do walki. Zarówno ze swoim ciałem, jak i umysłem.
Trzymasz w ręku książkę, która w niebanalny i optymistyczny sposób ukazuje wiele odcieni życia, w którym walka z chorobą i bunt przeplata się z miłością i gotowością do podejmowania nowych wyzwań przy wsparciu osób podających nam pomocną dłoń.

Rekomendacje:
„Zespół Guillaina-Barrégo (GBS). Słyszeliście o tej chorobie? Joanna, autorka książki Kto wyłączy mój mózg? do pewnego momentu zapewne też nie. Żyła intensywnie – miała kochającego męża, cudowne dziecko, pracę, która dodawała jej skrzydeł. I tylko 30 lat. Nagle, z dnia na dzień, straciła możliwość poruszania się o własnych siłach. Ironia losu? Złośliwy żart? Dlaczego ona? Rzeczywistość domu i firmy zamieniła na szpitalną salę. Samochód – na wózek inwalidzki. Ambicje zawodowe – na marzenie o tym, że kiedyś znów zacznie chodzić. Jej plany zredukowały się do prostych zadań: nie płakać, nie narzekać, obudzić się i walczyć z chorobą, współpracować z lekarzami. Skąd siła? Z miłości, przyjaźni, bliskości życzliwych ludzi. Podziwiam Joannę Opiat-Bojarską. To nie papierowa bohaterka wymyślona na potrzeby powieści. Opisuje swoją prawdziwą wojnę z ciężką chorobą, która mogła zaprowadzić ją w najciemniejsze rewiry. Polecam Wam jej książkę. Jest smutna i wesoła jednocześnie. Mówi o kryzysach i sile optymizmu. Nie zdradzę, jaki jest koniec tej opowieści. Mam jednak nadzieję, że do ostatniej strony będziecie trzymać kciuki za happy and”. [Agata Młynarska]
„Pierwszoplanowym bohaterem książki nie jest choroba, tylko osoba – młoda, energetyczna, spostrzegawcza kobieta, która błyskotliwie relacjonuje swoje zmagania z „nieznanym sprawcą” i przy okazji rysuje ciekawe obyczajowe tło. Lubię takie historie, w których uderzenia losu najpierw przygniatają do ziemi, ale potem… okazują się motywem do uważniejszego spojrzenia w siebie i do zmiany”. [Anna Maruszeczko]
„Książka Joanny Opiat-Bojarskiej jest fantastyczną lekturą. Choć opowiada o ciężkiej chorobie i walce z nią, to jest pełna dobrej energii, ładująca akumulatory i zarażająca optymizmem. Po jej przeczytaniu wiemy, że jeśli się czegoś bardzo chce, tak jak autorka i zarazem bohaterka powieści, to się zwycięży! Polecam gorąco!” [Manuela Kalicka]
O autorce:
Joanna Opiat-Bojarska – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Umysł ścisły. Prowadzi firmę działającą na rynku nieruchomości. Jej książka Kto wyłączy mój mózg? jest skutkiem ubocznym przebytej choroby – zespołu Guillaina-Barrégo. Prowadzi Grupę Wzajemnego Wsparcia osób dotkniętych przez GBS/CIDP oraz polskie przedstawicielstwo GBS/CIDP Foundation International.
Od trzech lat pisze blog – www.gbsczyja.blog.onet.pl
Strona na FB – https://www.facebook.com/pages/Joanna-Opiat-Bojarska/219101244767145?sk=wall

O książce:
Kto wyłączy mój mózg?
Joanna Opiat-Bojarska
Rok wydania: 2011
Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 11 października 2011
Stron: 320

Za zgodą Wydawnictwa: http://www.sklep.zysk.com.pl/kto-wylaczy-moj-mozg.html






FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.