Kosmetyki mineralne – jakie są najlepsze i co zawierają?
Czy słyszałyście kiedyś o kosmetykach mineralnych? Zostały stworzone z myślą o delikatności dla skóry. Nie podrażniają jej i nadają się nawet dla bardzo wrażliwej cery. Zobacz co warto wiedzieć o tych kosmetykach? Co zawierają w składzie? Czym się wyróżniają?
Co to takiego?
Pod nazwą kosmetyków mineralnych kryje się wyjątkowa delikatność dla skóry. Ich głównym przeznaczeniem jest nakładanie na skórę po peelingu laserowym, mikro dermabrazji czy botoksie. Mogą również służyć do stworzenia makijażu po operacji plastycznej czy dermatologicznej.
Makijaż mineralny to doskonały wybór dla cery trądzikowej oraz alergicznej. Kosmetyki zostały stworzone w pełni z naturalnych składników. To właśnie jest ich sekretem łagodności, delikatności i braku podrażnień. To kosmetyki, które w swoim składzie mają wyłącznie czyste pigmenty mineralne.
Kosmetyki mineralne tworzą barierę ochronną między skórą a środowiskiem i jego zanieczyszczeniami. Dzięki temu nie dopuszczają ich do naszej skóry, zapobiegają również nadmiernemu wysychaniu skóry, nie podrażniają i pomagają w leczeniu skóry podrażnionej, poparzonej, po operacjach, z trądzikiem, z zapaleniem atopowym.
Ponad to są wodoodporne więc śmiało można w nich pływać. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są łatwe do zmycia żelem czy mleczkiem i nie zawierają wypełniaczy takich jak talk, tłuszcze, środki zapachowe i konserwujące. Skoncentrowane pigmenty mają nieograniczony termin ważności, ponieważ minerały nie ulegają rozkładowi. Makijaż wykonany sza pomocą kosmetyków mineralnych jest bardzo naturalny i zdarza się nawet, że stosują go także mężczyźni.
Skład kosmetyków mineralnych
Jak już wspomnieliśmy kosmetyki mineralny składają się naturalnych składników. Oznacza to, że nie znajdziesz w nich żadnej chemii ( nie zawierają olejków, wosków, substancji zapachowych, środków konserwujących ).
Kosmetyki mineralne posiadają w składzie krystalicznie czyste minerały, do których należy tlenek cynku, dwutlenek tytany, mika oraz kolorowe pigmenty pochodzenia naturalnego.
Za natężenie koloru odpowiada biel cynkowa oraz tytanowa – im jest ich więcej, tym puder jest jaśniejszy. Z kolei dwutlenek tytanu odpowiada za właściwości kryjące kosmetyków. Tlenek cynku działa antybakteryjnie oraz reguluje ilość wydzielanego sebum. Po dodaniu miki kosmetyki zyskują satynowy lub perłowy połysk.
- mika – rozświetla cerę, spłyca optycznie drobne zmarszczki
- tlenek cynku – posiada właściwości ściągające, kojące oraz antybakteryjne. Pomaga w procesie gojenia się zmian skórnych oraz wysusza wypryski.
- dwutlenek tytanu – to naturalny filtr przeciwsłonecznym
- tlenki żelaza – naturalne składniki, które odpowiadają za kolory kosmetyków oraz nie podrażniają skóry
Trwałość
Trwałość makijażu wykonanego kosmetykami mineralnymi zależy w głównej mierze od rodzaju Twojej skóry. W przypadku skóry tłustej wydziela się więcej sebum i każdy makijaż po pewnym czasie zacznie spływać. Rozwiązaniem będzie przyciskanie do twarzy co jakiś czas chusteczki higienicznej, dzięki czemu zbierzesz nadmiar sebum nie niszcząc makijażu.
W zależności od rodzaju skóry makijaż mineralny wytrzymuje bez zmian od 8 do 14 godzin. Jeżeli chcesz przedłużyć trwałość makijażu, to nakładaj cienie wilgotnym aplikatorem. Możesz wręcz zanurzyć pędzelek w wodzie, wymieszać z odrobiną cienia i malować powiekę jak farbką. To idealny sposób dla neutralnych kolorów. Na takim podkładzie cienie będą się świetnie utrzymywać.
Pamiętaj, że w kosmetykach mineralnych kolory cieni nie są tak intensywne jak to wygląda w słoiczkach. Cienie z połyskiem są z reguły dużo jaśniejsze i lekko przezroczyste właśnie dzięki temu połyskowi. Cienie matowe są „przypudrowane”. Jeżeli chcesz uzyskać tak intensywny kolor jak w słoiczku- musisz nakładać je wilgotnym aplikatorem.
Czym różnią się od zwykłych?
Co prawda zarówno kosmetyki naturalne jak i tradycyjne oczyszczają i pielęgnują skórę, jednak to właśnie mineralne górują nad wszystkimi dzięki składnikom. Wszystko opiera się na składnikach roślinnych pozyskiwanych z certyfikowanych i ekologicznych upraw. Z kolei kosmetyki naturalne bardzo często w swoim składzie posiadają detergenty, które nie są zbyt przyjazne dla skóry a składem są pochodne ropie naftowej, parafinie czy olejom mineralnym. Aż roi się w nich od sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Najgorsze jest chyba to, że kosmetyki naturalne często testuje się na zwierzętach. To wszystko sprawia, że naturalne kosmetyki często wywołują alergie, wypryski, wysypki, zaskórniki oraz wysuszają skórę.
Kosmetyki mineralne nie niosą aż tak dużego ryzyka na wywołanie alergii. Nasza skóra o wiele lepiej je toleruje i bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek negatywne reakcje na te kosmetyki. Ponad to mineralne kosmetyki wspierają naszą skórę w sposób naturalny dodając jej żywotności oraz regeneracji tym samym nie zapychając porów.
Minerały należy zmywać kosmetykami do demakijażu: mleczkiem, żelem, mydłem itp.
Kosmetyki mineralne można łączyć z kosmetykami chemicznymi, np. nałożyć chemiczny podkład a na niego puder mineralny. Niestety nie można wtedy skorzystać z ich niektórych zalet – właściwości niealergizujących i leczących. Nadal utrzymuje się jednak ich właściwość ochrony przeciwsłonecznej.
Minerały powinny być nakładane na suchą, czystą twarz. Jeżeli używasz kremów, które nie wchłaniają się całkowicie- może być Ci trudno nałożyć minerały. Nabierz wówczas odrobinę minerałów na dłoń, wymieszaj z małą ilością kremu i nakładaj jak normalny fluid.