Kolagen w ludzkim organizmie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

26 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czy wiesz, że kolagen jest składnikiem, który naturalne występuje w ludzkim organizmie? Znajduje się on w skórze, włosach, paznokciach, kościach i mięśniach. Jest to białko strukturalne, które składa się z trzech aminokwasów – proliny, hydroksyproliny i glicyny, dzięki czemu wpływa na regenerację i budowę mięśni i tkanek. Co warto wiedzieć o roli, jaką kolagen odgrywa w naszej skórze?

 

kolagen

 

Wraz z wiekiem, w okolicach 20 roku życia, ilość kolagenu w ludzkim organizmie zmniejsza się, a to prowadzi do powstawania zmarszczek, pogorszenia elastyczności i jędrności skóry oraz osłabienia kości czy przerzedzenia włosów.

Rodzaje kolagenu

Choć dowiedziono, że istnieje 28 odmian kolagenu, to powinniśmy znać ich trzy główne typy oraz ich rolę w organizmie:

  • Kolagen typu I – stanowi 90% kolagenu w ludzkim ciele. Ma gęste włókna, które są budulcem skóry, kości, chrząstki, zębów, ścięgien i tkanki łącznej.
  • Kolagen typu II – jest głównym składnikiem chrząstki i wspomaga amortyzację stawów.
  • Kolagen typu III – występuje najczęściej w towarzystwie kolagenu typu I w organizmie i znajduje się we włóknach siatkowych, takich jak szpik kostny.

 

W jaki sposób kolagen wpływa na skórę?

Nasza skóra składa się z trzech warstw: naskórka, który jest najbardziej zewnętrzną warstwą, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Większość kolagenu znajdująca się w skórze mieści się w środkowej warstwie, czyli w skórze właściwej, gdzie powstaje. Zwane fibroblastami komórki skóry właściwej aktywizują produkcję kolagenu, a w efekcie poprawiają elastyczność i jędrność skóry oraz zmniejszają ilość zmarszczek.

Dlaczego warto uzupełniać kolagen?

Po 25 roku życia produkcja kolagenu w organizmie ludzkim maleje. Dodatkowo do utraty kolagenu ze skóry przyczynia się nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia czy palenie papierosów. Czynniki te aktywują enzymy, które degradują włókna kolagenowe i przyspieszają starzenie skóry. Właśnie dlatego – dla piękna i młodości po długie lata – tak bardzo ważne jest uzupełnianie tego białka w organizmie.

Produkty spożywcze bogate w kolagen

Jednym ze sposobów na uzupełnienie kolagenu w organizmie jest uzyskanie go z pożywienia. Dobrym źródłem kolagenu są rosół, jajka, skórka z kurczaka czy łososia. Warto podkreślić, że nie ma wegetariańskiego źródła kolagenu. Ponadto ważną rolę w produkcji kolagenu w organizmie odgrywa witamina C, dlatego pokarmy bogate w kolagen warto łączyć z pokarmami bogatymi w witaminę C, czyli brokułami, cytrusami, czerwoną papryką czy warzywami liściastymi. W ten sposób pozytywnie wpływamy na regenerację i naprawę komórek skóry.

Wzbogać dietę w dobrej jakości suplementy kolagenowe

Kolejna możliwość, by uzupełnić kolagen w organizmie, to stosowanie suplementów kolagenowych. Jest to bardzo istotne, gdyż jeśli chcielibyśmy uzyskać kolagen jedynie poprzez dietę, musielibyśmy jadać całe zwierzęta, w tym bogate w kolagen białka tkanki łącznej. Żyjemy w czasach kiedy większość ludzi spożywa jedynie białka mięśniowe, które nie zapewniają potrzebnych aminokwasów czy białka kolagenowego, niezbędnego do naprawy i regeneracji naszego organizmu.

Codzienna suplementacja kolagenu pomoże uzupełnić niedobory tego składnika w organizmie, a w efekcie również odwrócić szkody wynikające z ograniczonej podaży naturalnego kolagenu. W ten sposób w efekcie wpłyniemy na poprawę kondycji skóry, włosów, kości i stawów.

W jaki sposób kolagen wspomaga odchudzanie?

Uzupełnianie kolagenu może wspomagać utrzymanie optymalnej wagi, a także ułatwiać odchudzanie. Białko kolagenowe zmniejszy apetyt i chęć na podjadanie słodyczy.

Jak kolagen przyczynia się do poprawy kondycji skóry?

Kolagen jest eliksirem młodości, który dba o piękną, młodą i gładką skórę. Wzmacnia warstwę skóry właściwej, a w efekcie zmniejsza widoczność zmarszczek, rozstępów i cellulitu. Codzienne zażywanie produktów kolagenowych oraz stosowanie wysokiej jakości kosmetyków kolagenowych marki Colway poprawi nawilżenie skóry, a także jej elastyczność, a jednocześnie ochroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez słońce.

Jak kolagen dba o zdrowie jelit?

Kolagen jest białkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Znajdujące się w przewodzie pokarmowym peptydy kolagenowe pobierają wodę i przyciągają cząsteczki kwasu, ułatwiając rozkładanie cząstek żywności, a w efekcie regulują perystaltykę jelit oraz wpływają na zdrowie układu trawiennego. Regularna suplementacja kolagenu zmniejsza problemy trawienne, wrzody czy zgagę.

W jaki sposób kolagen wpływa na kości i stawy?

Suplementacja kolagenu wzmacnia kości i może zapobiec złamaniom. Pobudza wzrost nowych komórek kostnych, które zastępują te uszkodzone. W efekcie zmniejsza ból i sztywność stawów oraz wpływa na poprawę ich ruchliwości i elastyczności. Zwiększa gęstość kości, dzięki czemu chroni przed złamaniem oraz wzmacnia włosy, zęby i paznokcie.

W jaki sposób kolagen pomaga osobom aktywnie uprawiającym sport?

Poprzez wzmacnianie stawów i wiązadeł, suplementacja kolagenu może zapobiegać urazom oraz zmniejszać bóle stawów wywołane aktywnością fizyczną. Uzupełnianie kolagenu wspomaga regenerację organizmu po treningu oraz zabezpiecza przed rozerwaniem mięśni.

Jakie są zalety stosowania suplementów kolagenowych?

Kiedy produkcja kolagenu w organizmie spowalnia z powodu procesu starzenia, przyjmowanie suplementów z kolagenem może wspomóc syntezę tego białka. Nałożenie kosmetyku kolagenowego na skórę może zapewnić krótkoterminowe korzyści dla naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, ale nie dostanie się tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – do skóry właściwej (druga warstwa skóry). Dlatego w celu uzyskania optymalnych efektów najlepiej połączyć suplementację kolagenem z miejscowym stosowaniem wysokiej jakości kosmetyków kolagenowych. To przepis na pobudzenie kolagenu do produkcji w organizmie, a w efekcie poprawę kondycji skóry od środka. Ponadto suplementacja kolagenu i używanie kosmetyków kolagenowych:

  • zwiększa ilość kolagenu w skórze właściwej,
  • poprawia nawilżenie skóry,
  • odmładza,
  • zmniejsza widoczność zmarszczek.

Z czego powstają dostępne w sprzedaży suplementy kolagenowe?

Okazuje się, że nie każdy kolagen jest taki sam! W zależności od tego, skąd pochodzi, rozróżnia się 28 typów kolagenu. Dwa najpopularniejsze to kolagen wołowy i kolagen morski:

  • kolagen wołowy składa się z kości, mięśni i skóry krów, jest cennym źródłem kolagenu typu I i III, a to oznacza, że kolagen wołowy wzmacnia stawy, kości i jelita oraz przyspiesza gojenie ran;
  • kolagen morski pozyskiwany jest z łusek, skór i kości ryb. Jest skarbnicą kolagenu typu I, który stanowi aż 90% kolagenu znajdującego się w ludzkim ciele. Peptydy kolagenu rybiego są mniejsze, co ułatwia ich wchłanianie i trawienie. Poza tym kolagen morski jest bogaty w przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników oraz chronią przed stresem oksydacyjnym.

Składniki odżywcze, które zwiększają produkcję kolagenu w organizmie

Ludzki organizm produkuje kolagen i wykorzystuje w tym procesie witaminę C, ale niezbędne do tego są również inne składniki odżywcze. Możemy wspomóc go w syntezie tego ważnego białka poprzez wzbogacenie diety w:

  • witaminę C – jej duże ilości znajdują się w owocach cytrusowych, truskawkach czy papryce;
  • prolinę – cennym źródłem są białka jaj, produkty mleczne, kapusta, szparagi czy zarodki pszenicy;
  • glicynę – znajduje się w skórze kurczaka i skórze wieprzowej oraz żelatynie;
  • miedź – jej cennym źródłem są kakao, orzechy, soczewica czy ziarna sezamu.

Do produkcji kolagenu organizm potrzebuje również wysokiej jakości białka, które zawiera cenne aminokwasy niezbędne do produkcji nowych białek. W związku z tym warto wzbogacić swoją codzienną dietę w drób, owoce morza, rośliny strączkowe czy nabiał, czyli produkty spożywcze, które są doskonałym źródłem aminokwasów.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Poza spożywaniem odpowiedniej żywności, która aktywizuje produkcję kolagenu w organizmie, niezwykle istotne jest również unikanie czynników niszczących włókna kolagenowe. A są to:

  • cukier i rafinowane węglowodany – zaburzają zdolność kolagenu do autonaprawy, dlatego należy ograniczyć do minimum ich spożywanie;
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – zmniejsza produkcję kolagenu;
  • palenie papierosów – może prowadzić do utrudnienia gojenia się ran oraz powodować zmarszczki.

Ponadto niektóre zaburzenia autoimmunologiczne takie jak toczeń, również mogą niekorzystnie wpływać na organizm.

Korzyści z przyjmowania suplementów kolagenowych

Regularne przyjmowanie suplementów kolagenowych wpływa na masę mięśniową, łagodzi zapalenie stawów oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry, a w efekcie zmniejsza widoczność zmarszczek i odmładza. Choć lekarze medycyny alternatywnej zalecają zażywanie suplementów kolagenowych także w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita.

Niewątpliwie kolagen jest niezwykłym białkiem w ludzkim organizmie, które wzmacnia skórę, włosy, kości, mięśnie i paznokcie. W związku z tym warto zainteresować się nim bardziej i wprowadzić do swojej diety suplementy kolagenowe, natomiast swoje codzienne rytuały pielęgnacyjne wzbogacić o wysokiej jakości kosmetyki kolagenowe.

Artykuł przygotowano we współpracy z Kolageon.pl

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...