Kleszcze – jak sobie z nimi radzić?

7 czerwca 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Skwar słońca, szum wody, źdźbła wysokiej trawy łaskoczące po kostkach… Niemal każdy rozpływa się na myśl o takiej wizji. Należy jednak pamiętać, że taki widok, w szczególności wysoka trawa, łączy się z pewnym niebezpieczeństwem, o którym należy pamiętać – z kleszczami.

kleszcze

Czy ukąszenia są niebezpieczne?

Niestety tak. Choć ukąszenie samo w sobie jest całkowicie niewyczuwalne, a kleszcz w większości przypadków łatwy do usunięcia, to te małe pajęczaki niosą ze sobą wiele chorób, którymi mogą z powodzeniem zarazić człowieka. Najczęściej występującą jest borelioza, która objawia się charakterystycznym rumieniem wędrującym, gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Jest to choroba, która jest wyjątkowo trudna do wyleczenia i może towarzyszyć nam przez wiele lat. Inną poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu, które rozpoznać można po objawach takich jak gorączka, bóle stawów, brak apetytu, nudności, katar i ogólne złe samopoczucie.

Pamiętajmy, że o uda nam się usunąć kleszcza warto go zachować do badania. Badanie takie pozwala nam zweryfikować, czy dany kleszcz był nosicielem chorobotwórczych patogenów. Badanie genetyczne kleszcza można zamówić na stronie:  https://blumedpoland.pl/badanie-kleszcza/

Ile trwa sezon na kleszcze?

Kleszcze aktywne od temperatury około 5-7 stopni Celsjusza, występują więc od wiosny do późnej jesieni. Przy wyjątkowo ciepłych zimach potrafią występować jednak przez cały rok.

Jak chronić się przed ukąszeniami kleszcza?

Najważniejszym elementem ochrony przed chorobami odkleszczowymi jest sumienna profilaktyka. Udając się do lasu lub na pole należy założyć ubrania zasłaniające jak najwięcej ciała – długie spodnie, długi rękaw, wysokie skarpetki i buty. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy na naszym ciele są odsłonięte fragmenty skóry, najczęściej jest to okolica nogawki. Im mniej takich miejsc zostawimy, tym lepiej. Dobrze jest też zwrócić uwagę na kolor naszego ubrania. Choć dla kleszczy nie ma on żadnego znaczenia, to my znacznie łatwiej dostrzeżemy tego pajęczaka na jasnym, jaskrawym ubraniu i będziemy w stanie odpowiednio wcześnie go z siebie zdjąć. Drugim skutecznym środkiem prewencyjnym są spray’e odstraszające kleszcze. Przed udaniem się w miejsca narażające nas na spotkanie z nimi, dobrze jest użyć odpowiednich preparatów odstraszających na swoje ciało, pamiętając by używać go koniecznie zgodnie z zaleceniami producenta i skupiając się w głównej mierze na miejscach odsłoniętych.

Profilaktyka nie kończy się w lesie. Po powrocie do domu od razu należy wrzucić noszone ubrania do prania i wziąć dokładny prysznic lub kąpiel. W ten sposób, jeśli jakiś kleszcz zdołał się dostać na nasze ciało, skutecznie się go pozbędziemy. Po kąpieli należy sprawdzić dokładnie całe swoje ciało, aby upewnić się, że żaden kleszcz nie zamierza na nas żerować.

Nawet przy zachowaniu sumiennej profilaktyki warto zaszczepić się na choroby przenoszone przez kleszcze, między innymi na kleszczowe zapalenie mózgu.

Co jeśli ukąszenie już nastąpiło?

W tym przypadku kleszcza należy natychmiast usunąć. Jeśli mamy taką możliwość, należy udać się od razu do lekarza pierwszego kontaktu, który skutecznie usunie z naszego ciała pajęczaka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy spróbować usunąć go samodzielnie. Należy do tego celu użyć specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy lub zdezynfekowanej pęsety. Kleszcza usuwamy łapiąc go za główkę, nigdy za odwłok! Usuwamy go zdecydowanym ruchem do góry. Staramy się zrobić to za pierwszym razem, aby kleszcza nie uszkodzić i nie szarpać przed wyciągnięciem ze skóry. Absolutnie nie stosujemy metody z posmarowaniem kleszcza masłem! Po usunięciu pajęczaka upewnić się, że żaden jego fragment nie został w skórze i zdezynfekować ranę. Miejsce ukąszenia regularnie obserwować, w razie wystąpienia rumienia niezwłocznie udać się do lekarza.