Kleszcze: jak się chronić – skuteczne porady

8 sierpnia 2021, dodał: _Lena_
Artykuł zewnętrzny

Od początku wiosny, do praktycznie później jesieni, wędrującym i przechadzającym w polskich lasach ludziom i zwierzętom grożą niebezpieczne kleszcze. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki z rzędu roztoczy są o tyle groźne dla zdrowia i życia ludzkiego, że są nosicielami różnorakich chorób, a co groźniejsze na niektóre z nich, tak jak na przykład na boreliozę, nie ma nawet skutecznego lekarstwa. Można jedynie powstrzymać rozwój choroby, nie lecząc jej do końca, a pacjent zawsze będzie narażony na nawroty.

W Polsce zwiększa się populacja kleszczy pod wpływem wielu czynników, między innymi ocieplenia klimatu-  a zatem ryzyko narażenia na ukąszenie kleszcza jest większe. Kleszcze występują powszechnie także na terenach miejskich. Badania biologów wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcza w popularnych parkach m.in. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki). Jednak przed kleszczami można skutecznie się chronić, stosując gotowe i bezpieczne dla naszego organizmu środki.

Preparat posiada przyjemny eukaliptusowy zapach oraz wysoki czas działania, nie jest tłusty i łatwo się aplikuje, idealnie sprawdza się zarówno w klimacie tropikalnym oraz umiarkowanym europejskim i jest przeznaczony dla chcących uchronić się przed różnymi insektami.

Co zrobić po ugryzieniu ?

Ukąszenia kleszczy są bezbolesne, ponieważ ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych w tym środki miejscowo znieczulające.

Wczepiony kleszcz – poprawne złapanie kleszcza

W pierwszej kolejności, po długim leśnym spacerze należy dokładnie obejrzeć całe ciało zwracając uwagę na małe punkciki ponieważ larwa kleszcza przenosząca zakażenie KZM mierzy zaledwie 0,6 mm do 1 mm.

Jeżeli dostrzeżesz wczepionego kleszcza, usuń go jak najszybciej np: za pomocą pęsety z cienkimi końcami. Chwyć mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe. Pewnym ruchem oderwij go od skóry (nie obracaj!). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak tylko możliwe.

Paraliżowanie kleszcza olejem, kremem, masłem lub jego wykręcanie może spowodować wstrzyknięcie przez kleszcza jeszcze większej ilości materiału zakaźnego do ciała (kleszcz wtedy „wymiotuje”). Nie należy używać wazeliny, płonących zapałek, końcówek papierosów, pilników do paznokci lub innych przedmiotów.

Profilaktyka

Ryzyko zachorowania na inne choroby odkleszczowe, którym nie można zapobiec np. poprzez szczepienie można zmniejszyć poprzez stosowanie się do poniższych wskazówek:

* Załóż jasne ubranie wybierając się na spacer – po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcze wędrujące po ubraniu w poszukiwaniu miejsca wkłucia. Lepiej jest założyć koszulę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie utrudniając pajęczakowi dostęp do skóry.

* Zastosuj środek przeciw kleszczom 

 * Sprawdź ubranie i usuń dostrzeżone kleszcze po powrocie ze spaceru. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na miejsca, gdzie skóra jest delikatna: pachwiny, pępek, miejsca za uszami, zgięcia pod kolanami, owłosiona skóra głowy itp.

Dzieci, jeśli spędzają czas na powietrzu, oglądaj dwa do trzech razy dziennie. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga również oglądaj go regularnie po powrocie ze spacerów.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...