Kilka pomysłów na spędzenie długich weekendów i urlopu
Często jedynymi okazjami, aby zaczerpnąć trochę oddechu, odpocząć od pracy i codziennych obowiązków są długo wyczekiwane urlopy lub wolne od pracy długie weekendy. Istotne jest dobre wykorzystanie tego czasu, odpoczynek od rutyny, relaks i regeneracja sił. Zdarza się jednak, że czas wolny, na który czekało się tak długo, przychodzi i nagle nie wiadomo jak go wykorzystać. Wydaje się, że opcji jest mało i żadna niewarta uwagi – dlatego lepiej założyć dres, posprzątać mieszkanie i rozsiąść się przed telewizorem. Tak też można, ale po co, skoro w tym czasie jest tyle ciekawych miejsc do zwiedzenia i rzeczy do zrobienia? Mamy dla Państwa kilka propozycji!
Wyjazd z miasta
Nic nie odpręża człowieka tak bardzo, jak chwilowa zmiana otoczenia. Oderwanie się od codziennej rzeczywistości i wyrwanie z rutynowych zajęć same w sobie stanowią ukojenie dla zmęczonej psychiki. Jeśli dołożyć do tego zmianę środowiska wychodzi recepta na większość małych problemów i zmęczenie. Człowiek stosunkowo szybko przyzwyczaja się do swojego otoczenia, dlatego warto od czasu do czasu je zmieniać. Jeśli nie jest to możliwe na co dzień, warto pozwolić sobie na taki luksus w dni wolne od pracy. Najlepszą opcją będzie wówczas wyjazd z miasta. Podróż do wymarzonego miejsca, zagranicę lub w kraju. Możliwość korzystania z oferty turystycznej danej lokalizacji lub bliskości natury. Co kto lubi!
Pobyt w Spa
Od czasu do czasu każdemu należy się choćby odrobina luksusu – Polacy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i na miejsca krótkiego wypoczynku wybierają Spa. Tego typu ośrodki oferują zazwyczaj nie tylko szeroko pojęty relaks dla ciała, ale także troszczą się o duszę. Wiele tego typu kompleksów położonych jest bowiem w malowniczym otoczeniu gór, morza, czy jezior. Obok zażywania leczniczych masaży i odprężających kąpieli można pospacerować po okolicy, ciesząc oczy pięknymi widokami.
Kilkudniowy wypad pod namioty
Tańszą alternatywą dla zagranicznych wyjazdów, czy pobytów w Spa jest wyprawa na camping. Kosztami, jakie trzeba ponieść jest transport, opłacenie pola namiotowego oraz wyżywienie. Korzyści z takiego wyjazdu, nawet dwudniowego są za to o wiele większe. Pobyt na łonie natury, kontakt z przyrodą, oddychanie świeżym powietrzem zbawiennie wpływają na cały organizm. Płuca zostają dobrze dotlenione, stres zredukowany. Tego typu wyjazd warto połączyć z pieszymi wycieczkami po okolicy. Ruch na świeżym powietrzu sprawia, że mózg produkuje więcej endorfin, czyli hormonu szczęścia, a więc znacząco wpływa na samopoczucie i nastawienie psychiczne. Idealnymi miejscami na tego typu wyprawy z namiotem są w naszym kraju Mazury oraz Bieszczady. Tamtejsze klimaty są stosunkowo łagodne, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Nie sposób się nudzić.
Rodzinne wyprawy rowerowe
Jeśli wszelkiego rodzaju wyjazdy nie wchodzą w grę — najczęściej wiążą się bowiem z pewnymi wydatkami — dobrze jest zapewnić sobie zmianę otoczenia w nieco inny, ale równie przyjemny sposób. W tym celu najlepiej wyciągnąć z piwnicy, dawno nieużywane rowery, spakować do plecaka kilka przekąsek i wraz z rodziną wybrać się na wycieczkę rowerową. Jazda po mieście nie sprawia zbyt dużo przyjemności, z reguły roi się w nim od samochodów, przechodniów i unoszących się w powietrzu spalin, dlatego należy obrać przeciwny kierunek. Kilkugodzinny pobyt poza centrum kojąco wpłynie na zmysły. Odrobina ciszy, nieco więcej zieleni i świeżego powietrza wystarczą, by nabrać dystansu do rutyny dnia codziennego. Jeśli to możliwe najlepiej zaplanować trasę wyprawy rowerowej wcześniej i ustalić ją tak, by obejmowała nie tylko rzadko uczęszczane drogi, ale także piękne i ciekawe miejsca.
Bądź turystą we własnym mieście
Jeśli pobyt na łonie natury i wysiłek fizyczny nie są ulubioną formą spędzania czasu i wolałoby się zostać na terenie miasta, warto skorzystać z oferowanych przez nie atrakcji. Zazwyczaj przemierza się te same trasy łączące punkty kolejnych obowiązków czekających na wypełnienie. Ginie tym samym piękno, jakie otacza człowieka. Rutyna sprawia, że przemierzany codziennie park wydaje się szary i nieciekawy, podobnie jak wszystkie inne ulice i centra handlowe. W czasie wolnym warto odczarować te miejsca, spróbować się nimi zachwycić. Niespiesznie przespacerować się uliczkami miasta, podnosząc wzrok do góry, zauważając pozornie znane budynki. Wstąpić do restauracji, zjeść polecane przez kelnerów danie, czy też zwiedzić miejscowe muzea, oglądając aktualne wystawy. Dobrze jest poczuć się turystą we własnym mieście. Warto przypomnieć sobie co sprawiło, że lubimy miejsce, w którym mieszkamy bądź nauczyć się je doceniać i cieszyć z jego uroków.
Skorzystaj z lokalnych atrakcji
Spędzanie w domu urlopu wcale nie musi być nudne. Nie musi także wiązać się z długimi wycieczkami po okolicy, czy nużącymi spacerami. By produktywnie spędzić czas, warto zaglądnąć do Internetu i sprawdzić, czy w mieście nie odbywa się akurat jakiś piknik rodzinny, czy festiwal kulturalny. Z reguły tego typu wydarzenia są dobrze zorganizowane (mają bowiem na celu przyciągnięcie jak największej ilości osób), a przy tym całkowicie darmowe. W tym czasie dobrze też znaleźć czas na coś, na co na co dzień nie można sobie pozwolić — wybrać się do kina, teatru, na mecz, spotkać się z przyjaciółmi, czy chociażby urządzić sobie domowe spa. Każda forma rozpieszczenia siebie będzie odpowiednia. Chodzi głównie o to, by zrelaksować się, odpocząć od obowiązków i naładować baterie przed powrotem do pracy.
Zobacz również:
- Wakacje nad jeziorem w Wielkopolsce – domki lub hotel
- Perełka Indii – Hotel Orient Palace na Bielanach Wrocławskich
- Chorwacja – pomysł na wakacje
- Irlandia – co warto zwiedzić?