Kiedy rozebrać i co zrobić z choinką? Przepis na domowe kosmetyki i herbatkę!

13 stycznia 2017, dodał: karolina0092
Artykuł zewnętrzny

Czy w Waszych domach króluje nadal Bożonarodzeniowe drzewko? W tym roku skusił Was naturalny zapach lasu i zdecydowałyście się zrezygnować ze sztucznej choinki? Co zrobić z opadającym z sił wystrojonym drzewkiem i kiedy jest najlepszy czas, aby powiedzieć: „do zobaczenia za rok?”.

Kiedy rozeberać choinkę? Świąteczne drzewko wszystkim kojarzy się z rodzinnym, serdecznym czasem. Kolorowe lampki, fikuśne bombki i liczne łańcuchy cieszą oko nie tylko domowników, ale również gości. Ale nastaje czas kiedy choinka przestaje być świeża i zamiast zachwycać, odstrasza. Ciężko pożegnać się z bożonarodzeniowym drzewkiem, bo coś znowu się kończy, a czas świąteczny to czas rodzinny, na który prawdopodobnie znowu będziemy czekać cały rok. Kiedy najczęściej rozbieramy choinkę? Są cztery teorie:

  • „To się czuję”. Choinka obumiera, nie czuć już zapachu lasu, a codziennie z podłogi zbieramy tony igieł. To dla niektórych znak, że trzeba wyrzucić choinkę za drzwi naszego domu.
  • „Razem z królami”. 6 stycznia to pierwsza data odpowiednia do pożegnania świątecznego drzewka.Wielu mówi, że po Trzech Królach choinka powinna zniknąć z naszych domów. Jednak Polacy nie potrafią tak szybko żegnać się z czymś co symbolizuje święta, a jednocześnie zachwyca oko. Dla większość 6 styczeń to za szybka data na pożegnanie, zdecydowanie jeszcze świeżej choinki.
  • „Niedziela Chrztu Pańskiego”. Kiedy? W pierwszą niedziele po Trzech Królach. To czas najczęściej podawany jako odpowiedni do rozebrania drzewka. Choinka przestaje być świeża, a rodzina zdążyła już odwiedzić najbliższych po kolędzie.
  • „Jak w kościele”. A w kościele święto Matki Boskiej Gromniczej przypada na 2 lutego. To w dniu znikają choinki w kościele, a także z placu św. Piotra. To tą datą kieruje się wielu Polaków. Jest to ostateczny moment na pożegnanie Świąt i wszystkich Bożonarodzeniowych symboli.

Wiemy już kiedy, ale nasuwa się kolejne pytanie: Co zrobić z choinką? Czy po prostu ją wyrzucić i spalić w piecu? Czy może jesteśmy w stanie wykorzystać ją w inny sposób? Bądź Kreatywna! Oto kilka propozycji by cząstka Świąt pozostała z nami przez cały rok.

  • Jeśli udało się nam kupić choinkę w doniczce, a jej korzenie nie są aż tak bardzo uszkodzone, jest spora szansa, że nasze drzewko zasadzone w ogrodzie, ponownie za rok będzie cieszyć  oczy w świąteczny czas. Gdy zdecydujesz się na ponowne zasadzenie choinki pamiętaj o trzech rzeczach:

– Choinkę w okresie zimowym umieszczamy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (ok. 10 stopni Celsjusza).

– Pamiętaj o regularnym podlewaniu drzewka!

– Choinkę nie wystawiamy poza mieszkanie aż do momentu gdy nastaną cieplejsze dni, a śnieg na glebie rozstopi się pod wpływem ciepła. Tylko wtedy unikniemy najczęściej popełnianego błędu: wkopywanie choinki w zimie i pozwolenie na zamarznięcie korzeni, a jednocześnie całego drzewka.

Kiedy uda nam się zasadzić choinkę w ogrodzie jednocześnie zyskujemy całoroczna aptekę. Bo to właśnie z igieł: sosny, świerku, jodły powstają najskuteczniejsze, domowe nalewki, które fantastycznie wpływają na popraw stanu dróg oddechowych, bólu gardła, kaszlu. Wystarczy ściąć młode pędy, umieścić w 5 litrowym soli i zalać cukrem. Syrop zmieszać z przegotowaną wodą i z 2 litrami spirytusu. Przed codziennym stosowaniem przecedzić przez gazę i odczekać co najmniej dwa miesiące.

  • A może skusisz się na domowe kosmetyki z igieł?

Tonik, który łagodzi podrażnienia, matuje i relaksuje skórę? Czemu nie! Wystarczy połączyć szklankę wody z szklanką igieł i zagotować. Następnie do ostygniętej mieszkanki dodać dwie łyżeczki octu jabłkowego i.. tonik gotowy do nałożenia.

Choinkowy dodatek do kąpieli. Chcesz poczuć las odprężając się podczas gorącej kąpieli? Podgrzej 50 dag igieł w wodzie. Przecedź tak, aby otrzymać iglany napar. Dodaj pół szklanki soli morskiej oraz trzy łyżki oliwy. Powstały płyn wlej do gorącej kąpieli i poczuj poświąteczny, relaksujący czas.

Niesamowita maseczka na twarz! Igły to cudowny dodatek do domowej maseczki. Jak ją przyrządzić? To proste. Wystarczy wysuszyć igiełki, a następnie piec w piekarniku na blaszce w temperaturze 50 stopni. W następnym kroku zblenduj igły i przesyp do słoiczka. Kiedy tylko będziesz miała ochotę na maseczkę wystarczy ubić dwa białka, dodać cztery łyżeczki mieszkanki i nałożyć na buzie. Gotowe!

Czas ma masaż. Zmęczona? Czujesz, że Twoje mięśnie odmawiają posłuszeństwa? Postaw na masaż. Wystarczy, że w domu znajdą się kochające ręce: mamy, męża, chłopaka oraz cztery garści igieł, które wcześniej zanurzysz w szarym mydle, a później wysuszysz. Następnie igły utrzyj w moździerzu i dodaj krople swoich ulubionych, odprężających olejków. Miksturę pozostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na co najmniej dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź pozostałości igieł przez gazę i za każdym razem kiedy najdzie Cię ochota na masaż dodaj do magicznego olejku sosnowego dwie łyżeczki oliwy. Teraz czas, abyś odprężyła całe swoje ciało…

Czy wiesz, że igły to bogate źródło witaminy C? Dlatego już dziś polecamy przyrządzić w domowym zaciszu iglaną herbatkę. Jaka jest jej moc? Przede wszystkim chroni i zakwasza żołądek. Igiełki zagotuj, a następnie odczekaj aż ostygną. Następnie posiekaj i dodaj do nich suszoną cytrynę oraz pomarańczę. Wszystko dokładnie wymieszaj. Do kubka dodaj dwie łyżki iglano-owocowej mieszkanki, zalej wrzątkiem oraz dopraw łyżeczkę miodu. Pij i dbaj o zdrowie w mroźne dni.

Dla czytelniczek z stolicy i okolic polecamy zainteresować się akcją zbierania choinek. Do specjalnych kontenerów wrzuca się drzewka, które w późniejszych etapach w postaci biomasy trafią do elektrociepłowni, a następnie naszych domów w postaci zielonej energii – ciepła. Zdecydowanie jest ekologiczna alternatywa!

Kolejną ciekawą propozycją jest skierowanie naszej choinki do ZOO. Zdziwiona? Są zwierzęta, które żywią się igłami z choinek. Poza tym w niektórych ogrodach zoologicznych stanowią one piękną dekoracje. Może więc warto skorzystać z tej oferty? Jeśli powiesz: Tak, to świetny pomysł! Pamiętaj, że preferowane są choinki w doniczkach, które nie posiadają żadnych świątecznych pozostałości dekoracji.

Czy są wśród Nas Krakowianki? Co roku w Styczniu właśnie w Krakowie odbywa się akcja: Podaruj Choince Drugie Życie. Każdy kto zdecydował się zakupić choinkę w doniczce będzie mógł zasadzić ją wspólnie z mieszkańcami Krakowa w wyznaczonym przez zarząd miejscu. Czyż to nie wspaniałe codziennie przechodzić obok niej, wspominać i zachwycać się jej pięknej przez cały rok?

 

zobacz również:

  1. Domowe sposoby na piękny zapach w domu i mieszkaniu
  2. Mleczne maseczki – domowe sposoby
  3. Na spowolniony metabolizm – herbata i zioła! Jakie?
  4. Zielona herbata – parzenie i właściwości

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wczesne truskawki niezdrowe?
Wiadomo, że aby szybko urosły w tunelu foliowym czy szklarni, są faszerowane chemią...
Podwyżki opłat sanatoryjnych
Co to za opłaty, 200-300 zł za kilkanaście dni wczasów? Często nie jeżdżą...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Już widzę, jak dziadkowie w kurnych chatkach na wsi inwestują w panele... Zostawią...
W jakiej pozycji spać?
Ja śpię na plecach na wznak, bo mi tak wygodnie;)