Na spowolniony metabolizm – herbata i zioła! Jakie?
Pięć tych samych posiłków wyliczonych co do grama. Codziennie. Jak najmniej tłuszczu, zero jakichkolwiek węglowodanów. Restrykcyjna dieta trzymana miesiącami. Do tego wieczne niewyspanie i stres, brak ruchu. Metabolizm w takich warunkach nie wytrzymuje. Jedynym ratunkiem jest gwałtowne wyhamowanie. Waga nie drgnie. Co zrobić, by dalej schudnąć? Pić… herbatę i zioła!
Waga stoi. Dlaczego?
Nie ma wyjątków. Trwałe i satysfakcjonujące efekty można osiągnąć zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Głodówki, długotrwałe monotonne diety i brak ruchu spowalniają metabolizm, co objawia się nie tylko zastojem lub wzrostem wagi, ale także m.in. wypadaniem włosów, suchością pięt, powstawaniem cellulitu i zatrzymywaniem wody w organizmie i wahaniami nastroju.
Pierwszym krokiem do podkręcenia przemiany materii jest zatem zbilansowanie diety i rozpoczęcie treningów, nawet lekkich. Organizm dostanie sygnał, że tryb życia zmienia się na lepszy. To także moment, w którym można pomóc sobie naturalnymi sposobami.
Naturalne wspomaganie metabolizmu
Picie niektórych gatunków herbaty oraz specjalnych kompozycji ziół funkcyjnych od stuleci znane jest jako naturalny wspomaganie metabolizmu. Najpopularniejsze herbaty odchudzające to:
- herbata zielona, której napar pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Sprzyja to trawieniu i pozbywania się poczucia „pełnego żołądka”. Ponadto hamuje wchłanianie glukozy w komórki tłuszczowe;
- herbata czerwona, stymuluje pracę jelit i reguluje przemianę materii. Hamuje biosyntezę tłuszczu;
- mix na trawienie. To nierzadko mieszanki herbaty zielonej lub czerwonej z ziołami i kwiatami pobudzającymi układ trawienny, jak np. koper włoski, opuncja figowa, pokrzywa. Ale to także kompozycje wyłącznie ziołowe. Takie susze zawierać będą spore ilości mięty i kopru, kłącze kurkumy i imbiru czy kminek i kolendrę. To kompozycje, które usprawniają perystaltykę jelit, ułatwiają więc detoks i oczyszczanie organizmu.
Jak pić herbaty na odchudzanie?
Przede wszystkim – bez cukru. Poza tym, najlepiej przestrzegać wskazówek załączonych na opakowaniach herbaty. Tam znajdują się nie tylko instrukcje dotyczące sposobu parzenia wybranej mieszanki, ale także rekomendowana ilość dziennego spożycia. Dla przykładu, niektóre herbaty czerwone zaleca się pić po każdym posiłku, ponieważ w ten sposób sprzyjać będzie zahamowaniu wchłaniania tłuszczu. Ale są mieszanki, które powinno się pić trzy razy dziennie – rano, popołudniu i wieczorem – żeby odczuć ich dobroczynny wpływ.