„Każde twoje słowo” – nowa powieść Marty Reich!

22 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

powieść Marty Reich
Rok 2017. Karolina ma wspaniałe życie… i przeszłość z najgorszych snów. Z pozoru silna i niezależna, mierzy się z sekretami i traumami, do których trudno przyznać się nawet najbliższym. Kiedy pewnego wrześniowego poranka spóźniona wpada na spotkanie z Jackiem Stowe, nowym londyńskim współwłaścicielem firmy, zamiera. Ma przed sobą mężczyznę, na widok którego ożywają emocje sprzed lat…

Rok 1999. Nelson i jego kumple żyją studiami, domówkami i marzeniami o wielkiej karierze w otwierającej się powoli Europie. Podczas jednej z imprez na warszawskiej Pradze dostrzega dziewczynę o szmaragdowych oczach… i wie, że nie spocznie, póki nie pozna jej bliżej.
Co wiąże obie historie? Kim jest Jack Stowe i co łączyło go w przeszłości z Karoliną? Czy niespodziewane spotkanie dwojga ludzi, którzy mieli się już nigdy nie zobaczyć, przyniesie im ukojenie?

Pełna zwrotów akcji opowieść tocząca się na styku światów i czasów, w dwóch odległych, a jednak związanych ze sobą europejskich stolicach: Warszawie i Londynie. Wzruszająca historia o miłości i przebaczeniu, o drugich szansach i zapomnianych ideałach… a przede wszystkim o sile słów, tych wypowiedzianych i tych tłumionych, tych romantycznych i tych bolesnych. Tych, które mają siłę niszczyć, ale też budować na nowo.

Specjalnie dla Was Autorka zdradziła nam, kim według niej jest współczesny emigrant – poszukiwaczem nowych wrażeń i szans w życiu, czy raczej zagubionym wędrowcem?

Myślę, że każdą z tych postaci po trochu. Najpierw – głównie poszukiwaczem przygód i szans, marzącym o lepszym bycie dla siebie i swojej rodziny, podekscytowanym możliwościami, które daje opcja zaczęcia wszystkiego od nowa w innym kraju. W doświadczeniu moim i wielu znanych mi osób, które wyemigrowały, te pierwsze miesiące za granicą to czas skrajnych emocji, od euforii i niesamowitej ciekawości, po chwile zwątpienia, zagubienia i tęsknoty za światem, który dobrze się znało.

Wraz z upływem czasu po prostu bywa różnie – jedni odnajdują się w nowym miejscu idealnie, zapuszczają tam korzenie i budują od zera swoje życie; u innych przeważa tęsknota, a z czasem nawet decyzja o powrocie. Ale myślę, że w obu wypadkach rozwija się przekonanie, że nigdy tak do końca nie jest się u siebie, że nie pasuje się do rzeczywistości, która nas otacza… i w tym sensie jednak z czasem stajemy się bardziej tymi zagubionymi wędrowcami, nawet jeśli w nowym miejscu jest nam w zasadzie dobrze i komfortowo.

A jak było ze mną? Ja w Anglii odnalazłam się bardzo szybko, bo kocham to miejsce. Ale z drugiej strony zawsze uwierało mnie to, że to nie jest do końca mój kraj – nie moje żarty, poczucie humoru, nie moje bajki z dzieciństwa i nie moja wrażliwość. Zawsze czułam, że jestem gościem, który musi się dostosować – i z czasem zaczęło mi to ciążyć. Ale gdy wróciłam do Polski po kilku latach, odkryłam, że tutaj też czasem już muszę dopasowywać się do innych – bo przez te kilka lat za granicą i ja sama też się zmieniłam.

I tak żyję sobie już od dawna – na granicy dwóch światów, pomiędzy dwoma domami, z których każdy jest mi ekstremalnie bliski, ale i trochę obcy zarazem. Ale wiecie co? Jestem z tych, którzy nigdy za długo nie wysiedzą w jednym miejscu, więc fajnie jest mi tak funkcjonować :)

Wydawnictwo Prószyński i Ska

***

Marta Reich – absolwentka ekonomii, romanistyki i nauk politycznych w Wielkiej Brytanii oraz dyplomacji w Warszawie. Choć Anglię uważa za swój drugi dom, podjęła decyzję o powrocie do Polski i życiu na styku dwóch światów. Autorka kryminałów: Morderstwo i cała reszta oraz Sztuki i sztuczki. Każde twoje słowo to jej pierwsza powieść obyczajowa z elementem suspensu, w której wykorzystuje wcześniejsze literackie doświadczenia dla wykreowania opowieści pełnej zaskakujących zwrotów akcji. To także osobisty zapis doświadczeń jej pokolenia – młodych Polaków, którzy w okresie wejścia Polski do UE zdecydowali się szukać swoich szans za granicą.






FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...