Czy lubicie czasem na obiad zjeść smaczna kaszę z dodatkiem sosu lub ulubioną surówką? Jakie kasze najchętniej jedzą Polacy? Istnieje mnóstwo rodzajów kasz, począwszy od kaszy gruboziarnistej ( gryczana, jaglana, pęczak), następnie drobnoziarnistej (mazurska, krakowska, perłowa) i najdrobniej mielone kasze (manna). Kasza powstająca w produkcji metodą gniecenia to płatki kukurydziane, żytnie i pszenne a także owsiane i jęczmienne. Kasze zachowują niemal wszystkie wartości odżywcze ziaren, z których powstały. Są doskonałym źródłem błonnika, witamin (szczególnie z grupy witamin B) i białka – tym lepszym, im kasza grubsza (produkowana z całego ziarna lub z grubego przemiału).
Jak gotować kaszę, aby była smaczna?
Gotowanie na sypko: kaszę grubą (perłową, jaglaną czy pęczka) wsypać do wrzącej wody z niewielką odrobiną tłuszczu, który zapobiega rozklejaniu się kaszy, gotować, aż wchłonie pły. Następnie należy ją „dogotować” wstawiając do nagrzanego piekarnika, lub trzymając garnek z kaszą nad parującą wodą.
Rozklejanie: kasze drobną (jęczmienna, manna) wymieszać z zimną wodą lub mlekiem i wlać do gotującego się płynu, jeśli chcesz przygotować kleić, wsypa kaszę do zimnej wody i mieszając podgrzewaj do zagotowania. Trzymaj na wolnym ogniu, aż kasza całkiem się rozklei.
Kasza gryczana stanowi świetny farsz do wszelkich postnych gołąbków, udany garnitur do pieczeni, zrazów, niektóre odmiany kaszy np. krakowską można nawet przyrządzać na słodko z dodatkiem suszonych śliwek lub mandarynek.
Kasza jęczmienna to głównie baza smacznego i lubianego przez Polaków krupniku, ale można ją też po ugotowaniu na sypko podać do duszonego mięsa czy gulaszu.
Kasza manna, ugotowana na gęsto i pokrojona w kostkę, pasuje do zup czystych, niektóre gospodynie podają ją również zamiast ziemniaków do mięsa w sosie. Z kaszy manny powstają też liczne desery, które można nabyć również w sklepach w postaci gotowych deserów z owocowymi sosami.
Informacja dla osób na diecie bezglutenowej: kasza jaglana, uzyskiwana z obłuskanego i wypolerowanego ziarna prosa, glutenu nie zawiera, podobnie kukurydziana – ta jednak w trakcie procesu rozdrabniania ziarna traci większość witamin. Czy już wiesz co ugotujesz na obiad?
Przepis na smaczne gołąbki z kaszą dodane przez naszego czytelnika Anulkę: PRZEPIS