karczoch. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Karczochy – smak, przepisy i sposoby podawania

4 lutego 2018, dodał: Myszka
Artykuł zewnętrzny

Karczoch jest warzywem mało znanym i niestety niedocenianym przez naszą społeczność. Bardzo rzadko po niego sięgamy, a ma nieprzecenione właściwości.  Roślina ta wspomaga odchudzanie, ale nie tylko… Jakie inne właściwości posiada karczoch?

cynara-znaczy-karczoch

Co to za roślina?

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to roślina zielna z rodziny astrowatych, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie warzywo to jest uprawiane w całej Europie (w Polsce sporadycznie) i Ameryce Północnej. Częścią jadalną karczocha jest pąk kwiatowy, czyli jego mięsiste i soczyste dno kwiatowe otoczone łuskowatymi liśćmi o grubych nasadach.

Jakie związki chemiczne zawiera karczoch?

Karczoch składa się z wielu związków czynnych tj.: pochodne fenolowe (m.in. cynaryna), flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, fitosterole, triterpeny, garbniki, węglowodany (śluzy, pektyny, inulina), kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, enzymy, karotenoidy, wiele mikroelementów oraz aminokwasy.

Jakie właściwości zdrowotne posiada karczoch?

Karczoch na dolegliwości układu pokarmowego. Cynaryna, jak wykazały badania kliniczne,  działa żółciopędne, żółciotwórczo, a także hipolipemiczne. Polecana jest dla osób, które cierpią na różne schorzenia układu pokarmowego, częste zaparcia i spowolniony metabolizm.

Karczoch chroni wątrobę

Udowodniono, że cynaryna znacząco przeciwdziałała toksycznemu stłuszczeniu wątroby, a także obniża stężenie cholesterolu w osoczu i jego zawartość w komórkach wątroby.

Karczoch na odchudzanie

Karczoch jest niskokalorycznym warzywem – 100 g zawiera tylko 47 kcal, dlatego powinno się go uwzględnić w diecie odchudzającej.  Ponadto  roślina to zawiera cynarynę, która wspomaga proces trawienia i kontroluje hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. Przyspiesza ona też metabolizm lipidów w organizmie, dlatego możemy liczyć na pozbycie się zbędnych kilogramów.

Karczoch do walki z miażdżycą

Związki chemiczne zawarte w karczochu obniżają poziom lipidów, dzięki czemu w przeciwdziałają miażdżycy. Hamują one syntezę cholesterolu w wątrobie, zwiększają wydzielanie cholesterolu z żółcią poprzez wzrost cholerezy oraz hamowanie oksydacji LDL.

Karczoch w kuchni

Karczochy gotujemy, smażymy lub pieczemy. Możemy je podać jako zimną lub gorącą przystawkę, posypane solą lub z sosem, np. winegret. Karczoch jest także doskonałym dodatkiem do sałatek.

Jak przyrządzić świeżego karczocha?

Do oprawienia karczocha potrzebny będzie ostry nóż, deska do krojenia i woda zmieszana z sokiem z cytryny. Na desce obieramy karczocha z liści do momentu, aż będzie miękka część warzywa. Następnie nacieramy warzywo cytryną, gdyż szybko czernieje. Na długości ok. 1/3 karczocha obcinamy pozostałe, zwinięte liście. Nasadę łodygi oczyszczamy lub odcinamy. Następnie kroimy warzywa na cztery części. Wnętrze karczocha zawiera tzw. „serce” (jasna część u nasady). Pokrojonego karczocha wkładamy do  miseczki z wodą i cytryną na ok. 10 minut.  Po tym czasie wyjmujemy warzywa i z każdej części nożem usuwamy sztywne listki – ciemną część warzywa. Trzeba uważać, żeby  nie uszkodzić „serca” – miękkiej części rośliny. Tak oprawiony karczocha może już być dodatkiem do różnych potraw.

                         Czy wiesz, że…

Karczoch to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka. Stosowanie tej rośliny zostało opisane już w IV wieku p.n.e. przez jednego z uczniów Arystotelesa – Teofrasta. Arystokracja Cesarstwa Rzymskiego używała karczocha jako roślinę pomocną w problemach trawiennych. W XVI w. zaczęto używać  tego warzywa przy dolegliwościach wątroby oraz żółtaczce.

          Karczoch wspomaga odchudzanie, reguluje pracę wątroby, chroni układ naczyniowy oraz pomaga w walce z miażdżycą. Warto więc sięgnąć po warzywo, które ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

 

Zobacz również:

Co zawierają winogrona?

Cykoria – różne pomysły na sałatki i inne dania

Jagody acai – właściwości i zastosowanie

Jagody goji – najzdrowsze owoce świata

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...