Jedziesz na urlop? Nie zapomnij dbać o oczy!

25 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wakacje i urlop to wymarzony czas na odpoczynek. Nie pozwól, by zakłóciły go problemy i dyskomfort ze strony oczu! Upalna pogoda, wiatr i suche powietrze nie są korzystnymi warunkami dla oczu, także podróż klimatyzowanym pojazdem i używanie klimatyzacji w pomieszczeniach mogą powodować ich nadmierną suchość. Do tego dochodzi intensywne słoneczne światło i alergie na pyłki. Dowiedz się, jak zadbać o oczy latem i w czasie podróży!

Jak dbać o oczy w czasie podróży?

Klimatyzacja, alergie, intensywne słońce i zmiana diety żywieniowej to podstawowe wyzwania dla naszych oczu podczas podróży. I choć ta ostatnia kwestia (dieta) może brzmieć zaskakująco w kontekście wzroku, to pamiętajmy, że składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem są konieczne dla utrzymania dobrej kondycji całego organizmu, w tym także oczu. W czasie urlopu zadbajmy, by jeść zdrowo, nie zapominajmy też o nawodnieniu organizmu – picie zbyt małej ilości płynów, zwłaszcza podczas upałów, gdy tracimy wodę wraz z potem, może spowodować niedostateczną produkcję filmu łzowego i przesuszenie oczu. Dobrym rozwiązaniem jest profilaktyczne stosowanie kropli nawilżających nazywanych „sztucznymi łzami”, które chronią przed rozwojem zespołu suchego oka i mogą być stosowane również wówczas, gdy pojawiają się objawy tej choroby [1]. Nawilżające krople do oczu zaleca się stosować także wówczas, gdy podróżujemy klimatyzowanymi pojazdami lub samolotem, gdy używamy klimatyzacji w hotelowym pokoju oraz gdy przebywamy w suchym, słonecznym miejscu, na przykład na plaży. Nie zapominajmy również o okularach z filtrem przeciwsłonecznym!

Alergia – wyzwanie dla naszych oczu

Alergicy najcięższe chwile przeżywają zazwyczaj wiosną i latem, gdy intensywnie pylą drzewa, byliny i trawy. Uczulenie na pyłki zazwyczaj objawia się wodnistym katarem, kichaniem i łzawieniem, zaczerwieniem oraz swędzeniem oczu [2]. Te symptomy nie tylko są uciążliwe, ale prowadzą do podrażnienia oczu, zwiększają ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Mogą też przyczyniać się do mikrouszkodzeń powierzchni oka oraz rozwoju zespołu suchego oka. Dlatego zaleca się stosować leki antyhistaminowe na alergię [3] oraz nawilżające krople do oczu z ektoiną, która wzmacnia naturalne działanie filmu łzowego i chroni powierzchnię oka przed kontaktem z alergenami. Dobrym wyborem są krople do oczu Ektin, które można stosować nawet 6 miesięcy po otwarciu. Największe stężenie pyłków jest w słoneczne, wietrzne dni, między godziną 5 i 8 raną oraz 17 i 19 po południu. W tym czasie zaleca się ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu, warto też w tych godzinach warto też unikać wietrzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Zastosowanie się do tych rad podczas urlopu zwiększy codzienny komfort.

Bibliografia:

 Karolina Janin in in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

  1. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 28.06.2022.
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 28.06.2022.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz