Szybkie tempo życia, niezdrowa dieta i jedzenie w pośpiechu – wielu z nas popełnia tego typu błędy. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że zaniedbując codzienne menu zaniedbujemy również swoje zdrowie. Coraz więcej Polaków boryka się z chorobami dietozależnymi, których przyczyną jest właśnie nieprawidłowy jadłospis. Jak skutecznie zapobiegać tym dolegliwościom i jak raz na zawsze zmienić nawyki żywieniowe?
Szacuje się, że istnieje ponad 80 chorób spowodowanych nieprawidłową dietą. Ponad 12 milionów Polaków cierpi na różne schorzenia dietozależne. Przyczyną ponad 50 proc. zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Z kolei według Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób otyłych od lat 80. zwiększyła się trzykrotnie.
Choroby na talerzu
Według WHO współcześnie otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, uznaje się ją za epidemię XXI wieku. Między innymi obok problemów sercowych, cukrzycy, nowotworów zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, które spowodowane są nie tylko uwarunkowaniami genetycznymi, ale także czynnikami środowiskowymi, na przykład takimi jak dieta.
– Racjonalna dieta może pełnić, nie tylko funkcję profilaktyczną przy wielu schorzeniach, ale także odgrywa rolę terapeutyczną lub ułatwia leczenie zasadnicze – mówi Angelika Kargulewicz, dietetyk i wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Znaczenie zdrowego jadłospisu jest nie do przecenienia. – Musimy jednak pamiętać, że duża ilość spożywanego jedzenia nie świadczy o tym, że jesteśmy dobrze odżywieni. Zadbać należy o jakość kupowanych produktów, o to, by zawierały wszystkie składniki odżywcze, witaminy, minerały, mikroelementy – dodaje Angelika Kargulewicz z WSEIiI. Niewłaściwa dieta odpowiedzialna jest nie tylko za otyłość, ale także za choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał serca, cukrzycę, osteoporozę czy próchnicę zębów. Brak odpowiednich składników na naszych talerzach może także doprowadzić do problemów związanych z układem nerwowym, takich jak udar mózgu, choroba Parkinsona lub Alzheimer. Nierozsądne menu grozić nam może również wystąpieniem nowotworów, m.in. jelita grubego, żołądka, piersi czy prostaty. Ponadto to, co dostarczamy naszym organizmom wpływa na samopoczucie, kondycję psychiczną, koncentrację i pamięć.
Zmiana na zdrowie
Co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie, ustrzec się przed chorobami dietozależnymi lub zwalczyć istniejące już schorzenia? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zmiana nawyków żywieniowych. Zrezygnujmy z tego co szkodliwe dla naszego organizmu i wybierzmy produkty wspomagające naszą dobrą formę. Jeśli nie wiemy od czego zacząć warto skorzystać z pomocy dietetyka, który nauczy nas zdrowo jeść. – Odpowiednio ułożone menu może skutecznie uzupełnić leczenie lub zapobiec wystąpieniu chorób dietozależnych. Tego typu dieta uwzględnia stan zdrowia pacjenta, reguluje pracę organizmu i jest odpowiednio zbilansowana – mówi Angelika Kargulewicz z WSEIiI. – Układając ją trzeba ocenić dotychczasowy sposób odżywiania chorego i jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Ważne jest również przy jej planowaniu podpowiedzenie jak przygotować potrawy i jak wybierać zamienniki produktów – dodaje Angelika Kargulewicz z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Większość z nas spożywa zdecydowanie za mało warzyw i owoców, które są najlepszym źródłem witamin i mikroelementów chroniących działanie naszego serca, mózgu i kości. Zrezygnować należy z pokarmów tłustych, smażonych, a także ze słodyczy i fast foodów, które m.in. podnoszą poziom cholesterolu. W naszej kuchni zbyt często pojawiają się produkty wysokoenergetyczne, tłuszcze zwierzęce i węglowodany, co prowadzi chociażby do nadciśnienia czy cukrzycy. Nadużywamy także soli i ostrych przypraw. Co ważne na to, co pojawia się na naszych talerzach mamy wpływ, dlatego też powinniśmy dokonywać rozsądnych i przemyślanych wyborów i tym samym zadbać o swoje zdrowie.