Jasnota biała – właściwości lecznicze i zastosowanie dla urody
Jasnota biała często uznawana jest za chwast, a tak naprawdę okazuje się być cenną rośliną o właściwościach leczniczych. Jasnota biała bywa też mylona z pokrzywą,szczególnie dlatego, że jej druga nazwa to głucha lub biała pokrzywa. Rośnie od maja do jesieni i można ją znaleźć na skrajach dróg, ugorach oraz łąkach. Liście faktycznie przypominają pokrzywę, ale Jasnota nie parzy nas i posiada białe kwiaty.
Właściwości
Najwięcej właściwości posiada kwiat jasnoty, a następnie liście oraz pozostałe zielone części. Wykorzystuje się je zarówno w medycynie, jak i kosmetyce czy gastronomii. Kwiat są zbierane, kiedy w pełni się rozwinie oraz w momencie suchej i słonecznej aury. Następnie zostaje poddany suszeniu w 40 stopniach. Ziele jasnoty pozyskujemy z liści, łodyg oraz pędów. Z kwiatów jasnoty białej można zrobić napary z dodatkiem wody, mleka czy miodu. Zazwyczaj stosuje się je na bolesne miesiączki, do wspomagania pracy nerek i pęcherza, na przeciwdziałanie wzdęciom, na załagodzenie biegunek. Ponad to jasnota biała może pomóc w infekcjach układu oddechowego, czy problemach ze skórą i trądzikiem.
Dla urody
Jasnota biała znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce. Można wyprodukować z niej szampony na włosy suche oraz delikatne. Jest również składnikiem maseczek na wysuszone dłonie. W sklepach zielarskich dostaniesz jasnotę jako zioło do kąpieli.
W kuchni
Warto wspomnieć, że jasnota biała jest również rośliną jadalną. Możesz wykonać z niej pyszne herbatki ziołowe, sałatki, czy zupy. W sklepie dostaniesz gotowe mieszanki
Placki z jasnoty białej
Co kupić?
- 3 jajka
- 4 l posiekanych liści jasnoty białej
- 300 – 400 g mąki
- 70 g cukru
- 5 g soli
Przygotowanie:
Liście należy umyć oraz drobno posiekać. W garnku wymieszaj jajka wraz z taką samą ilością wody, liście, cukier, sól i mąkę. Dodaj wody tak, aby mieszanka była kleista i smaż placuszki na patelni.