Jakie mogą być pierwsze objawy problemów z prostatą?

6 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Prostata jest narządem należącym do męskiego układu moczowo-płciowego. Spełnia ważne funkcje w organizmie, gdyż odpowiada za produkcję płynu, będącego składnikiem męskiego nasienia. Wraz z wiekiem może dochodzić do jej przerostu, co wywołuje dokuczliwe objawy. Zwykle jednak proces ten jest rozciągnięty w czasie na lata. Na początku mogą pojawiać się dyskretne dolegliwości, które często bywają ignorowane. To duży błąd, gdyż uniemożliwia podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia, które w późniejszym czasie jest już trudniejsze. W tym artykule opisano pierwsze objawy, które mogą świadczyć o problemach z prostatą

prostata

Zwiększona częstość oddawania moczu w ciągu dnia i nocy

Jednym z pierwszych objawów przerostu prostaty może być częstsza potrzeba udania się do toalety w celu oddania moczu. Zwykle o częstomoczu mówi się, jeżeli dana osoba oddaje go częściej niż 7-8 razy w ciągu dnia. Kolejnym problemem jest konieczność częstego wstawania w nocy. Tutaj o nieprawidłowości mówi się, jeżeli potrzeba oddania moczu wybudza częściej niż raz w czasie snu. Powyższe objawy zwykle są wynikiem łagodnego przerostu prostaty, która gdy się powiększy, zaczyna uciskać na cewkę moczową. Utrudnia to pełne opróżnienie pęcherza i wymusza oddawanie moczu niewielkimi porcjami wiele razy w ciągu doby. W łagodzeniu tej dolegliwości pomocne są preparaty na prostatę pochodzenia roślinnego oraz przepisywane przez lekarza na receptę.

Wydłużenie czasu oddawania moczu

Kolejnym z pierwszych objawów problemów z prostatą może być wydłużenie czasu potrzebnego na oddanie moczu. Zwykle także wynika to ze zwężenia cewki moczowej przez powiększony gruczoł krokowy w łagodnym przeroście prostaty. Zazwyczaj niepostrzeżenie następuje wydłużanie się czasu oddawania moczu. Przy zaawansowanej chorobie niekiedy dochodzi nawet do całkowitego zatrzymania moczu przy zamknięciu światła cewki. 

Osłabiony strumień moczu

Osłabiony strumień moczu i oddawanie moczu kroplami również są pierwszymi objawami chorób prostaty. Stwierdza się zmniejszenie średnicy strumienia moczu i przerwy w jego wypływie. Tak jak poprzednie objawy, jest to następstwo ucisku i zwężenia cewki moczowej przez prostatę. Powoduje to ograniczenie w przepływie moczu, a to prowadzi do zmniejszenia ilości jego wypływu w jednostce czasu. 

Parcie naglące

Parcie naglące to określenie na nagłą i gwałtowną potrzebę oddania moczu, nawet w sytuacji niewielkiej jego ilości w pęcherzu moczowym. Może to być jeden z pierwszych objawów problemów z prostatą. Wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni odpowiedzialnych za wypływ moczu z pęcherza, a spowodowany jest przez przewlekły ucisk na cewkę moczową przez przerośniętą prostatę. 

Rekomendacje:

  1. Patel N., D., Parsons J., K., Epidemiology and etiology of benign prostatic hyperplasia and bladder outlet obstruction. Indian J Urol. 2014; 30(2). 
  2. Calogero A., E., Burgio G., Condorelli R., A., Epidemiology and risk factors of lower urinary tract symptoms/benign prostatic hyperplasia and erectile dysfunction. Aging Male. 2019, 22(1).

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żubrówka czy Luksusowa na imprezę?…
Moim zdaniem wina są najlepsze na imprezę...
Własna tablica reklamowa
Często widzę takie tablice na podwórkach, ludzie są w stanie nawet zasłonić sobie...
Kremy Sylveco
Lubię ich serię do kąpieli...
Odtruwanie alkoholowe
Współczuję personelowi który musi obsługiwać takiego alkoholika na odtruciu.