Jakie działanie mają plastry i żele silikonowe stosowane na blizny?

4 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Właściwości silikonu od lat są wykorzystywane w medycynie. Silikon stosuje się w implantach, opatrunkach, soczewkach kontaktowych, lekach, cewnikach oraz plastrach i żelach do aplikacji na blizny. Dowiedz się, jak działają plastry i żele z silikonem i kiedy oraz w jaki sposób je stosować.

Czym jest i jak działa silikon w plastrach i żelach?

Silikon to krzemoorganiczny związek chemiczny (polimer). W zależności od sposobu uporządkowania w nim atomów krzemu może mieć postać płynną lub stałą, przy czym jest elastyczny i dość miękki. Silikon używany do produkcji opatrunków, plastrów i żeli na blizny ma właściwości zbliżone do tych, którymi charakteryzuje się ludzka skóra. Plastry z silikonem przepuszczają powietrze, co przyspiesza proces gojenia się rany i zapobiega powikłaniom, zatrzymują w skórze wodę, dzięki czemu niwelowane jest uczucie ciągnięcia, oraz chronią ranę i świeżą bliznę przed mechanicznymi uszkodzeniami. Plastry z silikonem nakładane na dojrzałe blizny wyraźnie je spłaszczają i poprawiają ich wygląd. Są dobrze tolerowane przez organizm, nie wywołują alergii i chronią ranę przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Dzięki zatrzymywaniu w skórze wody redukują nieprzyjemne uczucie świądu, a właściwości silikonu regulujące wytwarzanie w skórze kolagenu sprawiają, że prawdopodobieństwo powstania blizny patologicznej jest zdecydowanie mniejsze. Żele z silikonem mają podobne właściwości. Silikon w żelu tworzy na powierzchni skóry cienką, przezroczystą warstwę, chroniąc regenerujące się tkanki zarówno przed uszkodzeniami, jak i przed nadmierną utratą wody. Żele z silikonem można stosować także do mobilizacji blizn, co zapobiega tworzeniu się bolesnych i upośledzających motorykę zrostów.

Kiedy stosować plastry i żele z silikonem?

Plastry i żele z silikonem zaleca się stosować na bliznę w możliwie szybkim czasie od wygojenia rany. Plastry silikonowe można nakładać już na początkowym etapie wytwarzania się blizny, co pozwala chronić uszkodzony obszar przed mechanicznymi wtórnymi urazami i utratą wilgoci oraz redukuje nadmiar kolagenu. Takie zastosowanie plastra z silikonem zapobiega powstawaniu blizn patologicznych, przerostowych i keloidów. Żele z silikonem zaleca się aplikować już po całkowitym wygojeniu rany, na świeżą bliznę, w celu jej ochrony i mobilizacji. Co ważne, zarówno plastry, jak i żele z silikonem można stosować także na blizny dojrzałe, poprawiając dzięki temu ich wygląd. Silikon aplikowany na blizny dojrzałe powoduje wzrost temperatury skóry o około 1,7° w obrębie jego zastosowania. To przyczynia się do wydzielania enzymów, które powodują spłaszczenie się i zmiękczenie blizny.

blizna

W jaki sposób stosować preparaty na blizny z silikonem

Podstawą zadowalających efektów stosowania żeli i plastrów z silikonem jest systematyczność. Aplikację należy rozpocząć około 3 tygodnie od operacji, w przypadku zranienia jest to od około 1-2 tygodni – czyli w momencie całkowitego wygojenia rany (kiedy zejdą wszystkie strupy i pojawi się nowa tkanka). Kurację należy kontynuować w zależności od czasu powstaniu blizny, przy świeżej bliźnie (do około roku) minimalny czas kuracji to 3 miesiące, w przypadku starszej blizny (powyżej roku do 9 lat) czas ten może się wydłużyć do minimum 6 miesięcy. W ten sposób silikon przyczynia się do wygładzenia i spłaszczenia blizny oraz poprawy jej koloru. Regularne stosowanie plastrów i żeli z silikonem zmniejsza widoczność blizny i przywraca skórze w obrębie uszkodzenia elastyczność. Przed aplikacją preparatu z silikonem na blizny należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Jakie plastry i żele z silikonem wybrać?

Wśród produktów na blizny z silikonem dostępnych w aptece warto zwrócić uwagę na silikonowe plastry i żele Sutricon. Mogą być one stosowane profilaktycznie i w celu poprawienia wyglądu oraz elastyczności już istniejących blizn patologicznych. To dobry sposób na zapobieganie tworzeniu się blizn przerostowych i keloidów oraz poprawę stanu blizn dojrzałych.