Jaki sprzęt do siłowni domowej powinniśmy wybrać?

21 stycznia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Gdy chcemy w swoim domu stworzyć siłownię pierwszą rzeczą, o której myślimy, jest sprzęt do siłowni. Jak stworzyć przemyślany kąt do ćwiczeń i jak wyposażyć przestrzeń tak, aby nie wydać niepotrzebnych pieniędzy?

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu siłowni?

Przy tworzeniu własnej siłowni należy zastanowić się nad kwestiami, które nas ograniczają. Zazwyczaj jest to przestrzeń. Od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, zależy liczba urządzeń, jakie będziemy w stanie umieścić w naszej siłowni. Wbrew pozorom różne akcesoria np. mata do ćwiczeń, paski do ćwiczeń siłowych czy hantle również zajmują sporo miejsca. Warto pomyśleć o tym zawczasu i zaplanować przestrzeń do przechowywania nawet tych niewielkich przedmiotów.

Kolejną kwestią są finanse, czyli to, ile jesteśmy skłonni zapłacić za sprzęt do siłowni. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na sprzęcie, lepiej postawić na sprzęt używany. Za to, jeśli sytuacja finansowa na to pozwala lepiej wyposażyć siłownię w nowe urządzenia. Główną zaletą zainwestowania w nowy sprzęt do siłowni jest to, że będzie on wyposażony w gwarancję producenta. Kupując nowy, dobrej jakości sprzęt do siłowni mamy także pewność, że sprzęt będzie funkcjonował prawidłowo. Takie urządzenia nie będą miały skaz wizualnych, a jeśli takie się pojawią nastąpi wymiana sprzętu na inny.

Jakie sprzęty wykorzystać na różnych etapach treningu?

Rozgrzewka

Przy planowaniu treningu w domu warto pamiętać, że trening powinien być optymalny dla ciała – z rozgrzewką, treningiem właściwym oraz rozciąganiem po treningu. Przy rozgrzewce dobrze sprawdzają się urządzenia fitness (inaczej kardio) np. rower stacjonarny, bieżnia czy wioślarz czy eliptyki. Doskonale przygotowują ciało do dalszego wysiłku, ale także mogą służyć za trening sam w sobie.

Trening właściwy

W treningu właściwym przydadzą się już konkretne urządzenia. Na rynku fitness istnieje masa sprzętu do siłowni i chcąc wybrać zaledwie kilka propozycji do własnej siłowni, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Jeżeli ćwiczymy (lub ćwiczyliśmy) w profesjonalnej siłowni lub klubie fitness mamy zapewne wyrobione własne preferencje co do treningu, jaki lubimy wykonywać, a także jakie są nasze ulubione maszyny do ćwiczeń.

W celu ograniczenia miejsca można wykorzystać urządzenia, które jednocześnie spełniają kilka funkcji lub na których można wykonać wiele ćwiczeń na różne partie ciała. Jednym z takich sprzętów są ławki do ćwiczeń lub atlasy.

Rozciąganie

Przy rozciąganiu warto wykorzystać akcesoria do ćwiczeń. Pomoże to rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.  W tym celu dobrze sprawdzi się przede wszystkim mata do ćwiczeń, na której wygodnie będziesz w stanie wykonać kolejne ćwiczenia. W tej końcowej części treningu warto wykorzystać takie akcesoria:

  • taśmy do ćwiczeń – zapewni wsparcie przy rozciąganiu różnych części ciała,
  • klocki do ćwiczeń – zapobiegają naciągnięciu mięśnia podczas rozciągania i pomogą utrzymać stabilność,
  • koło do jogi – doskonałe przy rozciąganiu klatki piersiowej i mięśni brzucha.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu?

Jakość urządzenia

Jakość wykonania to najważniejsza cecha sprzętów do siłowni. Chodzi przede wszystkim o zastosowane technologie i materiały, z których wykonana jest maszyna. Na rynku popularność zyskuje także energooszczędny sprzęt do ćwiczeń, który automatycznie przechodzi w stan uśpienia a nawet, który jest samowystarczalny energetycznie.

Opinie innych użytkowników

Zakup sprzętu do siłowni jest większym wydatkiem, dlatego warto poświęcić czas na research i poznać opinię innych osób na temat danego sprzętu. Można poszukać takich informacji na forach o tematyce sportowej czy grupach w mediach społecznościowych. Sprawdzić, jakie kłopoty występowały z danym modelem sprzętu i jak wyglądała komunikacja z samym producentem lub sklepem.

Cena

Cena jest bardzo często pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę. Czasem jednak warto dopłacić nieco i uzyskać dodatkowe benefity – bardziej funkcjonalny wygląd maszyny, mniejsze zużycie energii czy nastawiona na klienta obsługa sklepu.

Podsumowanie

Siłownia domowa ma przede wszystkim odpowiadać domownikom, którzy będą tam ćwiczyć. Powinna to być przestrzeń sprzyjająca skupieniu i zachęcająca do treningu. Ważne jest, aby w trening wykonywany w Twojej siłowni był kompleksowy i zapewniał prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, bo bezpieczeństwo treningu musi zawsze stać na pierwszym miejscu.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jedzenie do pracy
Zazwyczaj kupuję jakieś gotowe jedzenie typu sałatka, jogurt etc. I do tego...
Moje wymarzone zaręczyny...
W górach, wśród pięknej przyrody, z dala od tłumu turystów
Pomysły na obiad
Jak nie mam pomysłu na obiad ani chęci do wymyślania i gotowania,...
Mieszkanie w Łodzi
Teraz są fajne osiedla na obrzeżach Łodzi, kto chciałby mieszkać w zadymionym centrum??