Jak zrobić domowy chrzan?
Chrzan to obowiązkowy produkt na wielkanocnym stole. Jest dostępny praktycznie w każdym sklepie, jednak warto pokusić się samemu o jego przygotowanie. Tym bardziej, że to nic trudnego!
Domowy chrzan
Składniki na 2 słoiczki:
– ½ kg bulw chrzanu (najlepiej jednoroczne),
– 2-3 łyżki octu winnego lub soku z cytryny,
– sól,
– cukier,
– gorąca woda.
Wykonanie:
Chrzan obrać ze skórki. Do miseczki wlać ocet winny i zetrzeć do niego chrzan na tarce o drobnych oczkach. Wlać kilka łyżek gorącej wody, by chrzan był nieco wilgotny. Doprawić odrobiną soli i cukru i w razie potrzeby sokiem z cytryny. Gotowy chrzan przełożyć do słoiczków i szczelnie zakręcić. Przechowywać w lodówce.
Świetnym sposobem na to, by nie łzawiły nam oczy podczas tarcia chrzanu jest zamoczenie go na godzinę w zimnej
Pamiętajcie też, że tak przygotowany chrzan przechowujemy tylko i wyłącznie w lodówce, nie należy go gotować! Straci on wtedy swe właściwości i nie będzie ostry.
Chrzan oprócz walorów smakowych posiada również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Działa wykrztuśnie, pomaga w leczeniu kataru i zatok. Działa przeciwwirusowo i pomaga w trawieniu. Łagodzi bóle kręgosłupa oraz bóle reumatyczne. Badania wykazały, że chrzan ma silne działanie antynowotworowe. To prawdziwy skarb!
W kosmetyce zaś to świetny sposób na piegi.
To źródło witamin: A, B6, K, C i E, ryboflawiny, tiaminy, niacyny, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, cynku, fosforu oraz kwasów tłuszczowych.