Jak zdrowo schudnąć. Zaplanuj dietę i aktywność fizyczną
Skuteczne odchudzanie to proces, który warto dobrze zaplanować. Oczekiwanie na szybkie efekty prowadzi do zniechęcenia. Pamiętajmy, że waga nie spadnie z dnia na dzień. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z rozwagą, uzyskamy idealną sylwetkę raz na zawsze.
Co jest ważniejsze, ćwiczenia czy dieta?
Idealny sposób na utratę kilogramów to równowaga pomiędzy jednym a drugim. Najbardziej nawet restrykcyjna dieta nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli będziemy godzinami tkwić przed telewizorem. I odwrotnie. Najbardziej nawet intensywny trening pójdzie na marne, jeśli w przerwach będziemy sięgać po słodycze i tuczące węglowodany.
Dieta odchudzająca nie polega też na odstawieniu wszystkich produktów zawierających jakichkolwiek ilości kalorii i żywienie się wodą z kiełkami. Ważne jest, by ograniczyć produkty tłuste, słodkie i o wysokim indeksie glikemicznym, np. gotowane ziemniaki. W zamian warto wprowadzić do codziennego menu gotowane warzywa i świeże owoce. Istotne jest, by były to owoce zawierające dużą ilość błonnika, który nie tylko reguluje procesy trawienne, ale także przedłuża uczucie sytości. To właśnie dzięki niemu nie odczuwamy głodu w krótkim czasie po posiłku. W codziennym menu muszą znaleźć się także płyny. Półtora litra wody mineralnej to absolutnie minimum dla osoby, która marzy o wyrzeźbieniu ładnej sylwetki.
Trening siłowy nie powinien być zbyt forsowny. Nie liczy się jednorazowy wysiłek, ale regularne, cykliczne ćwiczenia. Nic nie demotywuje bardziej niż zakwasy.
Więcej o odchudzaniu można przeczytać w artykule: Jak zdrowo schudnąć – sekretem odpowiednia dieta i ćwiczenia.
Jak nie obawiać się efektu jojo
Szybki powrót utraconych kilogramów to skutek… zbyt gwałtownego odchudzania. Oczywiście, jeśli przez miesiąc codziennie będziemy rano biegać, do pracy jeździć na rowerze, po pracy chodzić na basen, a do tego żywić się niskokalorycznymi daniami na bazie owoców i otrębów, to z pewnością stracimy na wadze. Jednak gdy zaraz potem będziemy zalegać z książką na kanapie i bezmyślnie sięgać po chipsy, waga natychmiast wróci do wyjściowej. Praca nad idealną sylwetką wymaga nie tylko samodyscypliny w procesie odchudzania, ale także stałych zmian w obszarze stylu życia i codziennego menu. Soki owocowe (szczególnie te dosładzane) można zastąpić wodą, zamiast słodyczy sięgać po świeże owoce i bakalie, ograniczyć smażenie na rzecz pieczenia i duszenia, wprowadzić do diety pełnoziarniste pieczywo, kasze i ryż, ograniczyć produkty mączne.
Ile czasu potrzeba na odchudzanie
Zmiana nawyków wymaga czasu i nie powinniśmy oczekiwać efektów zbyt wcześnie. Założenie, że uda się w ciągu miesiąca schudnąć kilkanaście kilogramów i utrzymać tę wagę mimo powrotu do codziennych zwyczajów, nie ma racji bytu. Żeby schudnąć trwale, a nie chwilowo, potrzeba więcej czasu. Ponadto warto pamiętać, że szybkie odchudzanie to problem estetyczny, skóra staje się obwisła i nieelastyczna. Żeby zgubić kilkanaście kilogramów, warto dać sobie co najmniej pół roku. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu związanego z brakiem szybkich efektów. Stres jest wrogiem odchudzania choćby z tego powodu, że często go… zajadamy. Ponadto organizm musi mieć czas na przyzwyczajenie się do nowego trybu życia i nowej diety. Początkowy, niemal natychmiastowy ubytek kilogramów szybko zostanie zahamowany, a przed nami trudne wyzwanie – nie dać się frustracji, gdy mimo wysiłków waga nie chce spadać. Wbrew obawom to normalne zjawisko, trzeba je przetrwać i za nic w świecie nie zmieniać nowo wypracowanych zdrowych nawyków.