Jak zadbać o wzrok w biurze?

9 września 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Problemy ze wzrokiem, wynikające m.in. z trybu pracy, dotykają coraz większą część społeczeństwa. Charakter pracy i miejsce wykonywania obowiązków zawodowych, wpływają w znaczący sposób na problemy ze wzrokiem, tj. : zmęczenie oczu, zaczerwienienie spojówek. Ponad 60 % osób, które wykonują pracę biurową stwierdza, iż największy wpływ na powyższe problemy ma praca przy komputerze (ponad 6 h), 25% klimatyzacja oraz 15% zła ergonomia pracy.

Praca przy komputerze polega zwykle na długim i często nieruchomym wpatrywaniu się w ekran monitora. W przypadku stałego wpatrywania się w blisko położony punkt, oko wbrew pozorom się męczy. Mięśnie, które utrzymują gałkę oczną są w stałym napięciu, a oko nie rozluźnia się, jak to ma miejsce przy patrzeniu naprzemiennie na przedmioty leżące blisko i daleko od patrzącego. Skutecznym sposobem na zapewnienie ulgi oczom są regularnie stosowane okulary zerówki do pracy przed komputerem, które chronią nasz wzrok przed emisją szkodliwego światła niebieskiego.

zdjęcie

Inny problem, który pojawia się w związku ze stałym wpatrywaniem się w ekran monitora, to zmniejszenie częstotliwości mrugania. W normalnych warunkach mrugamy średnio co 5 sekund, spędzając 7 h przed komputerem mrugamy średnio raz minutę! Oko nie jest właściwie nawilżane co skutkuje wysychaniem gałki ocznej. Często suchości oka towarzyszy zaczerwienienie spojówek, które także wymagają stałego nawilżenia oraz w przy długotrwałym zaczerwienieniu wizyty u specjalisty.

Problem wysychania oczu pojawia się kiedy często przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Powietrze, które przechodzi przez system klimatyzacji, zwykle nie ma optymalnej wilgotności. W związku z tym, oko jest narażone na szybsze wysychanie oraz pojawianie się różnych podrażnień – pieczenie czy swędzenie. Zlekceważenie problemu, jakim są suche oczy, może prowadzić do pogłębienia się objawów i rozwinięcia się poważniejszej choroby oka. Wzrok męczy się też wtedy, gdy </w miejscu pracy nie stosuje się zasad ergonomii. Najczęściej jest to złe ustawienie ekranu monitora. Ekran powinien być umiejscowiony w odległości ok 50 cm od użytkownika. Warto zwrócić uwagę na to czy w monitorze odbija się światło (naturalne, sztuczne), gdyż odblaski dodatkowo męczą wzrok. Należy pamiętać o tym, by siedzieć na wprost ekranu, gdyż patrzenie pod kątem na ekran jest dla wzroku trudniejsze.

Warto zastosować się kilka zasad, które pomogą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień:

– róbmy krótkie przerwy – oderwanie raz na pół godziny wzroku od ekranu komputera i spojrzenie w dal czy wykonanie szybkiej gimnastyki oka.
– nawilżajmy oczy –  pomóc mogą krople, sztuczne łzy
–  starajmy się unikać przesuszonego powietrza, dymu papierosowego
– stosujmy zdrową dietę, bogatą w produkty zawierające składniki wspomagające wzrok
– jeżeli mamy wadę wzroku, kupujmy szkła z antyrefleksem.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz