Ćwiczy sprawność małej motoryki, rozwija kreatywność, uczy koncentracji, wycisza i poszerza wiedzę o świecie! Mowa oczywiście o rysunku, który pełni bardzo ważną funkcję w rozwoju dziecka. Oprócz tego jest także świetną rozrywką na nude wieczory spędzane w domu. Co jednak zrobić, kiedy Twój maluch niechętnie łapie za kredki?
Rysunek (i mowa) to jedna z pierwszych form naturalnej ekspresji dziecka, która, ewoluuje wraz z nim. Co ciekawe schemat tego, jak powinny wyglądać rysunki od 2 do 6 roku życia malucha został dokładnie opisany przez pedagogów.
Młodszych dzieci nie trzeba przekonywać – już małe brzdące chętnie „dekorują” ściany, meble i obicia kanap kredkami. Wszystko jednak zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Zapewne nasuwa się Wam pytanie: jak więc do artystycznej ekspresji zachęcić starsze pociechy? Chętnie Wam podpowiemy, co zrobić!
Przybory plastyczne powinny inspirować!
Dzieci kochają kolory, kształty, ciekawe faktury i kiedy po prostu „dużo się dzieje”. To my, czyli dorośli, przywykliśmy do gustowania w neutralnych barwach i bezpiecznych połączeniach. Dlatego wiec jeżeli dziecko ma z zaciekawieniem sięgnąć po kredki czy flamastry – muszą być one radosne!
Nudne, minimalistyczne opakowania zostawmy dla starszych artystów, a naszym pociechom podsuńmy kredki z baśniowymi stworkami czy zwierzątkami. Przybory plastyczne dla dziecka powinny być też dopasowane do jego wieku oraz wielkości i sprawności małych rączek, a także mieć dobrą jakość. W końcu nic w tym dziwnego, że maluchy nie chętnie chcą tworzyć kreatywne prace plastyczne, kiedy to kredki są twarde, a flamastry wcale nie kolorują.
Dlatego więc małym dzieciom najwygodniej posługiwać się grubszymi i krótszymi kredkami oraz malować na większej powierzchni. Do zamaszystych ruchów kilkulatka doskonale sprawdzi się format A3, a nawet większy. Oto, co może przydać się w artystycznym kąciku malucha:
- Grube kredki ołówkowe – posiadają odpowiedni kształt, który dopasowuję się do małych dłoni dzieci oraz odznaczają się wytrzymałym grafitem w intensywnych kolorach,
- Kredki świecowe – przede wszystkim są miękkie oraz zapewniają dokładne krycie dużych powierzchni kartki. Ponadto dostępne są w różnych wariantach grubości odpowiednich dla dzieci w wieku szkolnych, jak i przedszkolaków na przykład: trójkątne kredki świecowe Strigo!
- nietoksyczne farbki plakatowe wraz z zestawem pędzli!
- flamastry w różnych intensywnych kolorach
- kredki żelowe Strigo, którym maluch może rysować dowolne kształty i rozcierać je palcami, uzyskując efekt suchej pasteli.
- wolnoschnący, nietoksyczny klej – najlepiej taki, który pozostawia kolor przed wyschnięciem – to duże ułatwienie dla dziecka
- szablony ułatwiające rysowanie postaci, zwierząt i innych, trudniejszych kształtów.
Pokaż dziecku jak używać przybory. Narysujcie coś razem!
Dla dziecka jesteś wzorem – przewodnikiem, który uczy je, jak działa świat. To dlatego naśladuje wszystko, co robisz. Jeśli pokażesz maluchowi, że rysowanie sprawia frajdę również i Tobie, to z pewnością będzie chciałteż Ci towarzyszyć.
Poza tym rysowanie z maluchem to świetny sposób na wspólny relaks i zacieśnianie więzi! Wystarczy jedynie puszczenie ulubione piosenki, zdrowe przekąski i „twórczy szał” – no powiedz, czy też nie masz ochoty na małą odskocznię od codziennej rutyny?
„Ale ja nie umiem rysować!” – to nie ma znaczenia! Baw się i improwizuj. Przecież nie chodzi tutaj o to, aby stworzyć dzieła na miarę Picasso. Poza tym… On też kiedyś zaczynał!
Jak zacząć rysowanie z dzieckiem?
Niechęć do rysowania może mieć różne przyczyny, na przykład obawę przed tym, że powstały obrazek nie będzie estetyczny. Nigdy nie krytykuj więc zdolności artystycznych dziecka, nie poprawiaj linii i nie strofuj za błędy – rysowanie ma być przede wszystkim przyjemnością i dobrą zabawą!
Możesz natomiast podsunąć maluchowi na rozgrzewkę gotowe kolorowanki, ciekawe szablony do narysowania (dostępne na mocypisania.pl) czy pokazać tutorial z rysowaniem ulubionych postaci z bajek krok po kroku. Ciepłe słowa i pochwały z pewnością pomogą małemu artyście nabrać pewności siebie i zachęcą do dalszego rozwijania artystycznej pasji.
Dobrym sposobem na zachęcenie malucha do rysowania jest też prośba o wykonanie upominku dla osoby, którą darzy wyjątkową sympatią – na przykład stworzenie portretu ukochanej babci albo kwiatowej laurki dla pani mamy.
Rysowanie to wiele korzyści dla rozwoju dziecka
Nie każdy wie, że rysowanie jest niezwykle ważnym elementem dla rozwoju dziecka. Ba – jest wręcz przewodnikiem każdego rodzica po świecie dziecka. W końcu to dzięki rysunkom, komunikują się z dorosłymi ukazując w ten sposób swoje emocje
Rysowanie stymuluje mózg dziecka, uczy koordynacji przestrzennej i wzrokowo-ruchowej, rozwija także małą motorykę dłoni. Chwile z kredkami i kartką to świetny trening skupienia, a także możliwość rozwoju emocjonalnego: dziecko wycisza się, odstresowuje, czasem „wylewa” na kartki papieru skrywane głęboko obserwacje i obawy.
To metoda nie tylko na rozbudzenie w dziecku pasji do sztuki – zdolności rozwijane podczas prac plastycznych pomogą maluchowi nawet w późniejszej nauce przedmiotów ścisłych!
Zajrzyj na MocPisania i odkryj nowy, kolorowy świat
Jeśli szukasz inspiracji do wspólnego rysowania z dzieckiem, zajrzyj na mocpisania.pl. Nie jest to klasyczny sklep internetowy. To kreatywna przestrzeń, w której razem ze swoją pociechą zatopicie się w kolorowym świecie ciekawych pomysłów na rysunki, technik plastyczne, patentów i trików, dzięki którym już nigdy nie będziecie się nudzić.
Na stronie znajdziecie mnóstwo instruktażowych filmików, dzięki którym krok po kroku stworzycie cudowne prace. Przy okazji zrobicie tam też zakupy do swojego biura – MocPisania oferuje szeroki wybór najwyższej jakości artykułów papierniczych w dobrych cenach!